Nevoja pėr mė teper gjumė.


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13

  Unhappy Nevoja pėr mė teper gjumė.

  Receta Gatimi
  Njeriu mesatarisht i ben 8 orė ghumė ne ditė. Pra, gjithesej nje e treta e jetes i shkon duke fjetur.
  Robert O'Brajeni na njofton per eksperimentin vijues rreth ghumit:

  "Ne nje institut ushtarak te Washingtonit, tash tre vjet behen eksperimente te ndryshme. Ne to marrin pjese mbi 100 vullnetare ushtarake dhe civile. Detyra e tyre eshte te mos flejne kater dite rresht. Gjate kesaj kohe vazhdimisht percillet efekti i pagjumesise ne fiziologjin e tyre, por edhe ne sjelljet dhe ne personalitetin e tyre ne teresi. Rezultatet sollen njohuri mahnitese per sekretin e quajtur GJUME.

  U konstatua se truri i lodhur nga pagjumesia eshte aq i nevojshem per gjume sa qe eshte ne gjendje te filloje ē'do gje per te bere sado pak gjume. Keshtu, pas vetem disa orė mosfjetje, te personat e tille paraqiten humbje te kohepaskohshme, gjegjesisht te ashtuquajturat mikrofjetje prej 3-4 here ne orė. Ne raste te tilla, njelloj sikurse gjate fjetjes normale, kapaket e syve rendohen, ngadalesohet te rrahurit e zemres, keshtu qe "humbamendja" e tere zgjat secilen here vetem disa njesi te sekondes. Ndonjehere keto "humbamendje" jane te privuara nga ēdo permbajtje, jane plotesisht te erreta, ndersa ne disa raste jane te permbushura me ilustrime, me pamje dhe me shfaqje te llojllojshme. Sa me teper te vazhdohet koha e mosfjetjes, etapat e "humbamendjes" vine duke u shpeshtuar, ndersa kohe zgjatja duke u vazhduar (arrin zgjatje prej 2-3 sekonda). Madje, as pilotet qe drejtojne aeroplane reaktive nuk jane ne gjendje t'i perballojne sulmet e mikrofjetjeve. Veq kesaj, duke drejtuar vozitesve shpesh u ndodh qe t'i zene gjumi duke drejtuar automobilin.
  Pagjumesia le pasoja te renda edhe ne mbamendje, si dhe ne aftesine e te vrojtuarit. Pjesemarresit ne eksperimenetet e tilla e humbin kujtesen deri ne atė shkalle sa qe vetem pas disa minutash nuk ishin ne gjendje te perseritnin, madje as informatat me themelore qe u thuheshin. Ata veēanerisht ne situata te inskenuara ishin te paafte te reagojne sidomos ndaj te dhenave qe i kishin pranuar qysh me heret".

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  KEte e kam ven re edhe tek vetja duhet meshum gjum

 3. #3
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  Kjo si vetura pa karburant.. haha

 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e URTESIA
  Anėtarėsimi
  Mar 2011
  Vendndodhja
  aty ku nuk je ti,,,
  Postime
  675
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  9
  gjum vetem gjum me se miri si lepuri

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pyetjet qe ju acarojne me teper
  Nga labja nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 80
  Postimi i Fundit: 17-11-2014, 11:16 PM
 2. Tepėr e rėndėsishme:
  Nga Erinaa nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 08-05-2012, 08:29 PM
 3. Vitamina D, tepėr e rėndėsishme
  Nga ardona nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-09-2010, 02:35 AM
 4. [Foto] Tepėr seksi...
  Nga Lirenti nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-07-2008, 05:26 PM

Etiketat pėr kėtė Temė