Tradhtia, ana e errėt e dashurisė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Tradhtia, ana e errėt e dashurisė

  Receta Gatimi

  Ka shumė arsye pse partnerėt nė ēift tradhtojnė. Disa nė tradhti tė lehta e tė tjerė nė tradhti dramatike. Por si duhet kuptuar ajo? Si realitet i natyrshėm, si ilaē i dashurisė apo si disfatė personale?

  Nė mendjen dhe kulturėn tonė tradhtia ka njė ngarkesė negative: jo mė kot Dante Aligeri nė “Komedinė Hyjnore” i ēon dy tradhtarėt Paolo dhe Francesca nė rrethin e Ferrit.

  Por megjithatė nuk ėshtė e thėnė qė tradhtia tė jetė gjithmonė “negative”….Edhe pse statistikat tregojnė se mbi 70 pėr qind e njerėzve tradhtojnė, kjo mund tė lexohet qė “nėse nuk jemi ne personi qė tradhton, atėherė ėshtė partneri ynė….”. Midis pyetjeve tė shumta qė i janė bėrė ēifteve rreth faktorit kyē nė njė marrėdhėnie dashurie, duket se pėrgjigja rezulton unike. Ajo ėshtė e njėjtė edhe pse njerėzit janė tė karaktereve e tė mendjeve tė ndryshme. Besimi dhe tė qenurit besnik. Kjo ėshtė ajo qė kėrkojnė partnerėt nga njėri tjetri. Tradhtia ėshtė ana mė e errėt e ēdo ndjenje dhe marrėdhėnieje. Njėsia matėse mė delikate qė shpreh vlerat e vėrteta tė njė raporti. Por sa e afėrt dhe e largėt ėshtė ajo, edhe kur partnerėt mendohet tė jenė nė kushtet mė ideale tė njė dashurie? Sa kėrcėnues duket faktori i pabesueshmėrisė nė situata mė ē’komplekse dhe tė kundėrta dashurore? A shihen efekte pozitive pėrtej fenomenit “dramė”? Cilat janė pistat nė tė cilat duket se marrin jetė tradhtitė e lehta apo problematike? Edhe pse fajėsinė e merr vetėm njėri a ėshtė i vetmi qė i duhet ta pėrballojė? Janė kėto shumė problematika qė lidhen nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė me filozofinė e gjerė tė tradhtisė. Arsye tė shumta qė ēojnė nė dilema tė ndryshme. Pasione, inate, hakmarrje, kėrkim pėr vetėvlerėsim, siguri dhe revoltė janė tė gjitha kėto komponentė tė cilėt duket se nxisin tė njėjtin reaksion, tradhtinė.

  Tradhtia ėshtė ajo qė shumė ēifte duken se i tremben mė shumė gjatė bashkėjetesės sė tyre. Ėshtė ana mė e erret e njė raporti dashurie, duke pasuar dhembje, zhgėnjim, vuajtje, frikė tė vazhdueshme, humbje besimi, zemėrim dhe ankth. Ajo ėshtė cilėsuar mė tė drejtė si mashtrimi mė “perfekt” qė tė bėhet atėherė kur nuk e pret. Vjen papritur dhe pakuptuar nė njė mėnyrė tė frikshme dhe ikėn me shumė gjurmė tė thella nė ndėrgjegje, duke tė vjedhur buzėqeshjen nė mėnyrėn mė tė padrejtė. Ėshtė kostoja qė paguan ironikisht. Ky ėshtė perceptimi qė mund tė pėrshkruhet rreth dramave tė ndryshme qė pėrjetohen ēdo ditė midis shumė historive shqiptare. Nė fakt kėto janė histori qė ndodhin ēdo ditė. Janė histori ku tė gjithė mund tė gjejnė pak nga vetja dhe tė kuptojnė se pavarėsisht se lidhja e tyre duket se ecėn mirė e shtruar, tradhtia mund tė shfaqet kur nuk e pret dhe as e mendon.

 2. #2
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  Por megjithatė nuk ėshtė e thėnė qė tradhtia tė jetė gjithmonė “negative”….Edhe pse statistikat tregojnė se mbi 70 pėr qind e njerėzve tradhtojnė, kjo mund tė lexohet qė “nėse nuk jemi ne personi qė tradhton, atėherė ėshtė partneri ynė….”. .
  Esht negative qe cke me te, nuk ka falje per mua, ndaj ku ka me negative se dicka qe shkakton perfundimin e mardhenjes?

 3. #3
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Ditixx Lexo postimin
  Esht negative qe cke me te, nuk ka falje per mua, ndaj ku ka me negative se dicka qe shkakton perfundimin e mardhenjes?
  dhe un e mbeshtes mendimin tuj ,po tradhtosh nje her do tradhtosh cdo her....(analiza eshte e nje autori gazetash jo e imja)

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Tuneli i Dashurisė
  Nga vaaldr1n nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-05-2012, 08:28 PM
 2. Ne Emer te Dashurise!
  Nga erinda nė forum Krijimtaria juaj
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-02-2012, 12:36 PM
 3. Tradhtia
  Nga landi i nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 14-02-2012, 01:12 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-06-2011, 03:17 PM
 5. Numerologjia e dashurise!
  Nga Insomnia nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 24-05-2010, 07:18 PM