Puna e nenave vlen miliona euro


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Puna e nenave vlen miliona euro

  Receta Gatimi

  Jane te afta per t’u transformuar ne kuzhiniere, pastruese, infermiere, shofere, mesuese, keshilltare e edukatore. Puna e nenave per te edukuar dhe rritur femijet vlen 1.7 milione euro. Prinderit jane te rendesishem ne jeten e secilit prej nesh. Se bashku ata mund te realizojne nje mori gjerash ne emer te dashurise, perkushtimit dhe edukimit te femijeve. Duke vene ne pah rendesine e tyre gjate rritjes se nje femije eshte e pamundur te mendosh se njeri eshte me pak i rendesishem se tjetri. Megjithate roli i nenes mbetet i pazevendesueshem. Nje nder arsyet kryesore eshte se nenat mund te kujdesen me shume per femijet. Ato jetojne ne stres mes pergjegjesive familjare dhe atyre te punes.


  Kohet fundit, puna e nenave eshte bere edhe pjese e nje studimi shkencor. Nese mamate e te gjithe botes do te paguheshin per te gjitha punet e tyre, nuk do te benin asgje falas per femijet dhe familjen, shuma e parave do te ishte teper e larte. Por sa vlen puna e nje nene? Veshtire qe ndonjerit prej nesh t’i kete shkuar ndermend ta mendoje nje gje e tille. Por ja qe ka edhe nga ata qe nuk u ka shpetuar ky detaj. Me laps ne dore kane bere te gjitha llogaritjet e te gjitha puneve qe ben nje nene. Perfundimi?

  Nje djale ose vajze, ne prag te 18-vjetorit te lindjes, duhet ta falenderoje mamane 1.7 milione here. Ne fakt kjo eshte vlera ne para e puneve te kryera nga nenat moderne “shumefunksionale”, te cilat jane te afta te transformohen sipas rastit, ne kuzhiniere, pastruese, infermiere, mesuese, keshilltare, edukatore, per te rritur ne menyren me te mire te mundshme femijet e tyre, duke shpenzuar nje energji te madhe qe eshte e veshtire ta krahasosh me profesionet e tjera.

  Dihet qe nena eshte zonje shtepie: gatuan, sistemon vendin, pastron, pret e percjell njerez dhe merret me edukimin e femijeve. Natyrisht qe te gjitha keto i ben falas. Por nese ajo do te vendoste t’u vinte nje ēmim puneve qe ben per nje femije, atehere vlera monetare do te ishte jashtezakonisht e larte, nuk ka rendesi nese ajo punon me kohe te plote ose te pjesshme, duke perfshire te shtunat dhe te dielat.

  Ky eshte perfundimi i nje studimi te kryer nga disa profesioniste te revistes britanike “Tesco”, ne nje rrjet supermarketesh, qe me pas eshte publikuar edhe nga “Daily Mail”. Studiuesve u eshte kerkuar te mbajne shenim (duke bere llogarite) te gjitha punet dhe detyrat qe nje nene ben per femijet e saj, nga lindja deri kur ai mbush 18 vjeē.
  Studimi

  Duke llogaritur kohen e shpenzuar per ēdo aktivitet dhe duke e konvertuar ne para, ne baze te pages mesatare te nje profesionisti, studiuesit kane arritur ne shumen monetare te 1 424 504 sterlinave, qe u korrespondojne 1 704 588 milione eurove. 1600 ore zihen nga punet e shtepise, qe duke u konvertuar ne para arrijne vleren e 16700 eurove; 364 oret qe kalohen ne kuzhine jane te barabarta me 131 mije euro, sigurisht ne rast se do te vendosnit ta nderronit mamane me nje kuzhinier personal.

  Po ashtu 52600 euro do te nevojiteshin per te punesuar nje shofer (qofte per itinerarin shtepi-shkolle, ose disa ore ne qendren tregtare), 718 mije euro te tjera per dadon (qe duke bere llogarite jane te barabarta me 88 mije ore pune). Edhe sherbimi i lavanterise nuk do te ishte shume ekonomik, duke pare 85 mije eurot qe do te shpenzoheshin ne 18 vjet per larjen dhe hekurosjen e rrobave; 98 mije eurot e shpenzuara per mesimet e edukates dhe miresjelljes, 8300 eurot per marredheniet publike, si dhe 6260 eurot per nje infermiere me pagese.

  Pas ketij studimi, drejtoresha e revistes “Tesco Magazine”, Maureen Rice, u shpreh per londinezen “Daily Mail”: “Une jam nene vete dhe kam mbetur tejet e habitur kur zbulova se sa shume duhet te paguhemi per punet qe bejme ēdo dite. eshte logjike qe gjithēka e bejme per dashuri dhe shpresoj qe ashtu si une te gjitha nenat te jene krenare e te ndihen te vleresuara nga kjo shifer marramendese, e cila lidhet me punen tone te pazevendesueshme. Ne fund te fundit nena mbetet gjithmone nene, me te vertete eshte nje, por vlen sa per katermbedhjete (po aq sa numri mesatar i puneve qe ben).

  Te jesh prind eshte nje prej puneve me te rendesishme e me te veshtira qe mund te ekzistojne dhe nuk ēuditem aspak qe vlera e puneve te kryera e konvertuar ne para, te jete aq e larte. eshte e rendesishme te dihet vlera ekonomike e nje nene, edhe pse shpesh baballaret japin ndihmen e tyre, sepse te qenet nene mund te jete sa e kenaqshme aq edhe e veshtire, e lodhshme dhe impenjative ne te njejten kohe. Shpresoj qe kontributi im per femijet e mi do t’i ndihmoje ata te behen qytetare te mire e te dobishem dhe te jetojne te lumtur ne vendin e tyre”, thote ajo. Megjithate, ne vend te kesaj vlere te madhe parash, nenat do te ndiheshin me te paguara nese ne kembim do t’u dhurohej me shume buzeqeshje dhe dashuri.

 2. #2
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Aaaaa nena arrin te bej gjithcka e vertet dhe ska te paguar nuk e di,por mendoj se nena eshte jeta,drita,oksigjeni,nuk e di me cfare ta krahasoj me,nuk kam fjale me cfare ta shpreh dashurine ndaj nenes,per mua eshte gjithcka.Studim interesante.

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Interesante ,faleminderit nuk e dija

 4. #4
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Kliton Lexo postimin
  Aaaaa nena arrin te bej gjithcka e vertet dhe ska te paguar nuk e di,por mendoj se nena eshte jeta,drita,oksigjeni,nuk e di me cfare ta krahasoj me,nuk kam fjale me cfare ta shpreh dashurine ndaj nenes,per mua eshte gjithcka.Studim interesante.
  Na bere te merzitur tani ti : (

 5. #5
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  Na bere te merzitur tani ti : (
  haha pse? u fute ne mendime me duket!?,apo nuk eshte edhe koha dhe ora e duhur per te menduar

 6. #6
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Dihet qe nena eshte zonje shtepie: gatuan, sistemon vendin, pastron, pret e percjell njerez dhe merret me edukimin e femijeve. Natyrisht qe te gjitha keto i ben falas. Por nese ajo do te vendoste t’u vinte nje ēmim puneve qe ben per nje femije, atehere vlera monetare do te ishte jashtezakonisht e larte, nuk ka rendesi nese ajo punon me kohe te plote ose te pjesshme, duke perfshire te shtunat dhe te dielat.

  kjo as qe diskutohet, shum e verte8

 7. #7
  Anėtar i Integruar Maska e Ditixx
  Anėtarėsimi
  Apr 2011
  Postime
  348
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Shum e vertet kjo! Kupton se sa rendesi ka nena per gjerat qe ben kur jeton vetem(flas me shum per vete)!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Mos harro kush je dhe sa vlen..
  Nga Erinaa nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 25-04-2012, 03:41 PM
 2. Hajni pėr macen e kidnapuar kėrkoi miliona euro
  Nga Erinaa nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-06-2011, 10:17 PM
 3. A ia vlen blerja e iPad 2?
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-03-2011, 03:07 PM
 4. Gezuar 8 Marsin Nenave dhe Femrave Shqipetare!
  Nga ReniX nė forum Pėrshėndetje dhe Urime
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 08-03-2008, 11:29 PM
 5. Gėzuar 8 Marsin Nėnave
  Nga ReniX nė forum Pėrshėndetje dhe Urime
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 08-03-2007, 02:40 PM