Njė trajtim i ri me mikrovalė nė vend tė transplantimit tė kornesė sė syrit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Njė trajtim i ri me mikrovalė nė vend tė transplantimit tė kornesė sė syrit

  Receta Gatimi

  Njė trajtim i ri me mikrovalė mund tė ndihmojė qė qindra pacientė tė mos kenė nevojė pėr transplantim tė kornesė sė syrit.
  Doktorėt thonė se teknika mund tė pėrdoret nė tė ardhmen pėr kurimin e miopisė dhe mund tė zėvendėsojė operacionin e syve me rreze lazer.
  Kjo procedurė korrigjon formėn abnormale tė syrit qė shkaktohet nga keratokonusi, njė sėmundje degjenerative qė prek rreth 30 mijė njerėz nė Britaninė e Madhe. Rreth 500 njerėz ēdo vit kanė probleme me shikimin dhe kanė nevojė pėr transplantim tė kornesė.
  Me kurėn e re, specialistėt pėrdorin mikrovalėt pėr ta nxehur kornenė e syrit nė rreth 60 gradė celcius. Temperatura bėn qė pjesa e pėrparme e syrit tė tkurret duke rikthyer formėn normale sferike. Pastaj pėrdoret drita ultra-vjollcė pėr tė parandaluar keqėsimin e gjendjes sė syrit.




 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Cfar nuk po bejn tani

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Furra me mikrovale
  Nga ardona nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 09-01-2011, 10:31 PM
 2. Ja pse nuk duhet vene alumini ne Furrin me Mikrovale
  Nga ReniX nė forum Video-Foto Humoristike
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 21-12-2010, 01:38 PM
 3. Bukuria e Syrit
  Nga ReniX nė forum Galeria Fotografike
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 08-10-2008, 09:52 PM
 4. Nga vend i shqiponjave, nė vend i plehrave
  Nga kuklla nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-07-2008, 02:40 PM
 5. Trajtim i ri i diabetit
  Nga Lirenti nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 04-10-2007, 09:09 AM