Kur dashurojnė meshkujt…?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Kur dashurojnė meshkujt…?

  Receta Gatimi

  Ajo qė ka bėrė vazhdimisht diferencėn mes femrave dhe meshkujve, midis shumė fenomeneve tė tjera, ėshtė pikėrisht tė dashuruarit. Duket se kėta tė fundit shpeshherė, pėr shkak tė natyrės tipike qė i karakterizon e kanė tė vėshtirė tė dashurojnė ose tė paktėn tė pėrballen me faktin. Ndėrsa femrat, nga ana tjetėr si mė tė drejtpėrdrejta, kurioze dhe tė sigurta, e kanė mė tė lehtė tė deklarojnė. Cilat janė disa prej arsyeve, dhe detajeve qė i bėjnė meshkujt tė bien vėrtetė nė dashuri. Sipas psikologut David Givens, ka shumė por mė tė rėndėsishmet do vlerėsoheshin dėshira pėr tė mbrojtur, respektimi i privatėsisė, eksplorimi i aventurave, e mbi tė gjitha tė qenit i lirė


  Tingėllon si njė nga pyetjet e ēuditshme, por a ekziston ndonjė moment specifik apo ngjarje e caktuar qė e bėn njė djalė tė vendosė e tė deklarojė “Po, jam i dashuruar”. Pėrgjigja nuk ėshtė absolutisht e mirėpėrcaktuar, por nė tėrėsinė e saj ka vend edhe pėr pėrgjithėsim.
  Kjo ka tė bėjė me nevojat mė natyrale tė meshkujve tė cilat duhen kuptuar pėrpara se ata tė kenė rėnė nė dashuri. Sipas psikologut Paul Dobransky, thuhet se: “kur njė mashkull e kupton nė mėnyrė tė ndėrgjegjshme ose jo, qė ti je idealja nė tė gjitha nivele e pretenduara, atėherė ai vendos tė deklarojė”. Eksitojnė shumė detaje dhe arsye nė fakt, qė i bėjnė meshkujt vėrtetė tė dashurojnė. Midis tyre do tė vlerėsohej dėshira qė ata kanė pėr tė mbrojtur, pėr t’u respektuar, vlerėsuar, e mbi tė gjitha pėr t’u lėnė tė lirė. Kjo e fundit ėshtė njė ndėr faktorėt qė femrat shpeshherė e kanė tė vėshtirė tė pėrballen. Por qė ėshtė mė se pėrcaktuese, pėr mos tė thėnė, strumbullari qė do bėnte ose jo njė mashkull tė bjerė nė dashuri.

  Dėshira pėr tė mbrojtur
  Besoje ose jo, i ashtuquajturi seksi stoik, ėshtė i vėshtirė pėr t’u ndryshuar. Njė nga dėshirat mė tė lexueshme tek meshkujt ėshtė dėshira qė kanė pėr tė mbrojtur dhe nxjerrė nė pah forcėn mashkullore. Ajo qė duhet tė bėni ėshtė t’i lini tė lirė tė shprehin kėtė pjesė kaq dominante e cila shpeshherė shndėrrohet edhe nė timonin e njė raporti. Sipas psikologut David Givens ajo qė ju sugjerohet femrave ėshtė tė jenė sa mė tė brishta dhe moskundėrshtuese, sepse kjo do tė bėjė tė mundur qė ata tė ndihen sa mė pranė duke treguar edhe instinktin mbrojtės. Pra me pak fjalė jepi mundėsinė tė marrė pėrgjegjėsi dhe tė ndihet sa mė protektiv. Nėse i dashuri juaj do tė donte tė ishte Supermeni, atėherė duhet t’ia jepni kėnaqėsinė. Kėshtu do tė dijė tė bashkėpunojė brenda raportit tė krijuar, ashtu sikurse do tė reflektojė edhe anėn e tij prej njė heroi tė lindur.

  Kėrkoji detyrė. Edhe pse nė dukje mund tė duket natyrė dembele njė nga kėshillat qė do sugjerohej do ishte edhe tė kėrkuarit e njė detyre. Kėshtu mund t’i kėrkoni t’ju rregullojė ose fiksojė diēka qė s’mund ta bėni vetė. Nėse kompjuteri juaj nuk funksionon mirė atėherė kėrkojini ndihmė. Sepse nė raste tė tilla realizimi i punėve ose detyrave tė vogla i jep mundėsinė pėr tė zbuluar anėn e tij tė suksesshme. Njė mashkull ka gjithmonė nevojė tė tregojė se sa i suksesshėm ndihet, qoftė edhe nė gjėra apo detaje tė vogla.  Kėrkoji mendim. Ata ndihen gjithmonė tė vlerėsuar nėse kėrkohet mendimi i tyre. Madje do ishte e gabuar dhe jo taktike qė nė njė raport mendimi i partnerit do neglizhohej. Edhe nėse do tė ishte alternativa e 401, nėse do tė kėrkohej opinioni i tij, do tė ishte njė fakt vėrtet i rėndėsishėm. Qė ju vlerėsoni pėr mė tepėr mendimin dhe botėkuptimin e tij.

  Liria, ēelėsi i shumė gjėrave
  Ajo qė bėn dallimin drastik midis femrave dhe meshkujve nė njė raport ėshtė se kėta tė fundit duan tė jenė tė lirė. Aq shumė saqė edhe kur kanė prekur ndjenjat mė tė forta ata kėrkojnė siguri tė brendshme qė identiteti i tyre nuk ka ndryshuar. “Pėr ta qartėsuar mė tepėr, shprehet psikologu David Given, mos prisni qė partneri juaj tė ndryshojė. Ajo qė kėrkon ai ėshtė tė kuptohet prej jush, duke mos kėrcėnuar ndjenjėn e tė qenurit vetvetja. Kjo e bėn atė tė ndihet nė fushėn ku dėshiron tė luajė. Mė pak fjalė, ai duhet tė dijė qė ju nuk jeni zinxhiri i mundshėm, qė nga momenti nė moment mund ta “mbėrthejė” keqas.

  Respektoji privatėsinė. Nė kuadrin e lirisė mashkullore njė tjetėr detaj i rėndėsishėm qė duhet vlerėsuar ėshtė pikėrisht respektimi i privatėsisė. Kjo ndoshta ėshtė njė nga gjėrat e vėshtira qė vajzat duhet tė bėjnė. Sepse kurioziteti femėror shpeshherė ėshtė i pa limit. Por kujdes. Kurioziteti, sipas shprehjes sė famshme angleze, e vra macen. Ndaj do tė ishte e pavend kontrolli i telefonatave tė humbura, apo mesazheve tė dėrguara nė telefonin e tij. Kjo do cenonte vėrtet privatėsinė e tij. Nė fund tė fundit tė gjithė duan pak privatėsi.  Risajohu. Nėse dikur pėrdornit veshjet tradicionale, tani ka ardhur koha tė ndryshoni pak nga stili juaj. Nė fund tė fundit nėse i dashuri juaj ua kėrkon diēka tė tillė atėherė nuk keni pse thoni jo. Njė ndryshim modeli flokėsh, njė veshje mė ekstravagante, do tė vinte nė pah njė pjesė tė fshehur dhe interesante tė personalitetit tuaj. Nėse ai tė pėlqen kėshtu, atėherė ka ardhur momenti tė risajoheni.

  Vlerėsoje. Ndoshta ai di tė gatuajė shumė mirė. Por ndihet i pasigurt. Tė jeni tė sigurt, meshkujt duan tė ndihen tė vlerėsuar. “Nėse dini tė vlerėsoni dėshirat, vlerat dhe talentin e tij qoftė vetėm ose nė sy tė tė tjerėve, kjo do ta bėjė tė ndihet mė se tė sigurt”. Thotė psikologu David Givens.
  Bėje tė lumtur. Qesh edhe pse njėri nga ju humb ekuilibrin gjatė seksit. Shkoni nė kinema dhe shihni filma pėr tė qeshur. Bėj budallallėqe edhe kur ai ėshtė i irrituar. Nėse mund t’i jepni dritė edhe momenteve mė tė errėta kjo do tė thotė qė lidhja juaj jo vetėm funksionon por ėshtė nė rrugė tė mbarė. Kjo do t’ju bėjė tė pazėvendėsueshme.

  Ji lidere. Meshkujt janė mė se tė aftė nė anėn teknike tė gjėrave. Kjo do tė pėrfshinte pėr shembull sporte apo lojėra tė ndryshme. Por nė takime shoqėrore ata shpeshherė lėnė pėr tė dėshiruar. Bėhu liderja, dhe joshe me aftėsinė qė ke pėr tė diskutuar dhe negociuar mes miqsh. Ai do tė ndihet krenar dhe nė tė njėjtėn kohė do tė jetė mirėnjohės.

  Luani. Ajo qė vėrtet do tė sugjerohej nė njė raport ėshtė zhvillimi i sa mė shumė aktiviteteve dhe lojėrave. Qofshin kėto sporte ose lojėra tip fjalėkryqi e gjėegjėzash. Pėrmes tyre do tė shprehnit jo vetėm karakterin dhe pjesėt dominante tė personalitetit, por mbi tė gjitha pasionin. Sepse ajo qė i duhet mė shumė njė lidhjeje, e mbi tė gjitha ēfarė do tė donte njė mashkull ėshtė forca e pasionit.

  Ajo qė kėrkon njė djalė ėshtė tė kuptohet prej jush, duke mos kėrcėnuar ndjenjėn e tė qenurit vetvetja. Kjo e bėn atė tė ndihet nė fushėn ku dėshiron tė luajė. Mė pak fjalė, ai duhet tė dijė qė ju nuk jeni zinxhiri i mundshėm, qė nga momenti nė moment mund ta “mbėrthejė” keqas.

 2. #2
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Hiiiiiiiiiiii pse dashurojne thua?.......jane gjini e veshtire...dhe specie ne zhdukje madje...s'nuk shume........(beje shaka)...bene vaki edhe ndodhe...

 3. #3
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Auroraa Lexo postimin
  Hiiiiiiiiiiii pse dashurojne thua?.......jane gjini e veshtire...dhe specie ne zhdukje madje...s'nuk shume........(beje shaka)...bene vaki edhe ndodhe...
  E njef nje Erinda qe eshte antare ne forum?

 4. #4
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Arjol Lexo postimin
  E njef nje Erinda qe eshte antare ne forum?
  Tani per te njohur se njoh...por ma ka kapur syri ketu ne forum emrin e saj....pse po me pyet?...

 5. #5
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  jane gjini e veshtire...dhe specie ne zhdukje madje...s'nuk shume..
  ajo e perdorte shume kete

 6. #6
  E..S...L...I Lirenti-Addicted Maska e Auroraa
  Anėtarėsimi
  Jan 2013
  Vendndodhja
  Honoluluuu
  Postime
  3,023
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Arjol Lexo postimin
  ajo e perdorte shume kete
  hahahahahaha eshte semundje krahine besoj........

 7. #7
  i/e rregjistruar 20% Maska e anonymus
  Anėtarėsimi
  Dec 2012
  Postime
  184
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  7
  po ky psikologu meqense paska shkrujtur se si te veproje nje femer ndaj nje mashkulli ,

  do te doja te dija se a ka shkrujtur, se si te veproje nje femer ne marrdhenje sx dhe a do ishte ne gjendje ti ralizonte ,

  kjo eshte pytje per labja???????:

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Si manipulojnė femrat me meshkujt!
  Nga olsii nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 09-11-2012, 07:43 AM
 2. Femra ideale pėr meshkujt ...
  Nga vaaldr1n nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 28-05-2012, 09:06 PM
 3. Ai se eu te pego per ata qe dashurojne makinat
  Nga vaaldr1n nė forum Barsaleta dhe Humor nė Vite
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 06-04-2012, 08:57 PM
 4. Meshkujt lol
  Nga Alb-Angel nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 27-03-2012, 11:14 AM
 5. Ushqime pėr meshkujt
  Nga Erinaa nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 11-03-2011, 02:38 PM