iPhone ėshtė sistemi operativ mobil mė i preferuar tek pėrdoruesit shqiptarė, me 362 vota, trefish mė shum se sistemi operativ i Google “Android” i cili u gjet nė vendin e dytė me 116 vota, nė njė anketė tė zhvilluar nė rrjetin shoqėror Facebook, tek faqja mė e madhe shqiptare “Cudira nga Bota”, e cila ka pothuajse 350 mijė fansa. Stafi i itshqip.com nė bashkpunim me kėtė faqe nė facebook(Cudira nga Bota), realizoi kėtė anketė pėr tė shikuar se cili ėshtė ai sistem qė mė sė shum shqiptarėt e preferojnė nė paisjet e tyre mobile.

Windows Phone 7 ėshtė nė fund tė listės me vetėm 21 vota, nga gjithsej 632, kjo gjė mund tė ndodhė sepse Windows Phone ėshtė ende njė platformė e re mobile dhe e cila ka mė pak zgjedhje nė telefonat mobile.

BlackBerry ka fituar gjithsej 91 vota, dhe ngjitet nė vendin e tretė, kurse Symbian sistemi operativ i kompanisė mobile Nokia ka mbledhur 42 vota, dhe kėshtu renditet nė vendin e parafundit respektivisht nė vendin e katėrt. Por kam njė pėrshtypje qė Symbian dalė nga dalė do tė largohet nga konkurenca pėr sisteme operative mobile, kjo edhe pėrshkak qė Nokia mė herėt kishte pėrmendur se tani mė nuk do tė shes Symbian telefona nga viti 2012, dhe do tė kalojė nė Windows Phone 7.