10 gjera qė nuk duhet t“ia thoni njė gruaje shtatzėnė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  10 gjera qė nuk duhet t“ia thoni njė gruaje shtatzėnė

  Receta Gatimi  Kėto situata nuk do tė thotė qė janė pasoja tė qėllimeve tė kqija, jondjeshmėrisė apo paditurisė, por kjo nuk do tė thotė qė nuk shkaktojnė reakcion tė padėshiruar tek gruaja e cila ndodhet nė njė kaos hormonal. Pra, ne do tė ju paraqesim dhjetė gjėra tė cilat asnjė shtatzėnė nuk dėshiron ti ndėgjojė.

  "Edhe unė ndihem si shtatzėnė!"

  Shkurt dhe qartė – nėse me tė vėrtetė nuk jeni shtatzėnė atėherė ky krahasim ėshtė i papėrshtatshėm.

  "Uaa sa je trashur!"

  Ka mundėsi qė shtatzania juaj ka ndikuar dukshėm nė korpulencėn e miqve, shoqeve, apo kolegeve tuaja, por ky konstatim ėshtė gjėja e fundit qė ndonjė shtatzėnė dėshiron tė ndėgjojė. A ėshtė e kėndshme qė tė komentoni peshėn e njė personi i cili lufton me kilogramėt? Asesi! Disa rregulla tė mendjes sė shėndoshė dhe edukimit personal bazohen edhe nė shtatzėna.

  "Me tė vėrtetė, nuk duhet qė tė…"

  Ushtrosh. Bartėsh karigen. Vish nė punė. Shtatzania nuk ėshtė sėmundje, dhe nėse me komentet e tuaja krijoni pėrshtypje sikur bėhet fjalė pėr njė gjendje serioze mjekėsore, nėnat e ardhshme do tė fillojnė tė ndihen sikur janė tė hendikepuara.

  "Mendoj qė nuk duhesh qė tė…"

  Pėrdorėsh anestezion epidural gjatė lindjes. Mundohesh qė me ēdo ēmim tė lindėsh nė mėnyrė natyrale. Lejosh partnerin tė merr pjesė nė lindje. Plani i lindjes, pėr secilėn shtatzėnė ėshtė gjė personale. Nėse ajo e dėshiron mendimin tuaj, do t`jua kėrkojė kėtė.

  "Kėnaqu nė kėto muajt e fundit tė lirisė!"

  Amėsia pėr shumicėn e grave ėshtė roli mė emocionues dhe mė i rėndėsishėm jetėsor. Pėr kėtė mendimi i “robėrimit tė pėrjetshėm”, nė kėtė mėnyrė, ėshtė gjėja e fundit qė dėshiron tė ndėgjojė njė shtatzėnė. Komentet negative nė lidhje me rritjen e fėmijėve, thjeshtė mbani pėr vetvete.

  "Nuk duhet qė kėtė ta hash/pish"

  Shtatzėnat instiktivisht ndjejnė se ēfarė munden dhe ēfarė nuk munden tė hanė/pinė. Poashtu, dėshirėn pėr njė lloj ushqimi tė caktuar, e pėrcaktojnė hormonet dhe ndjenja e brendshme. Pėr kėtė, nėse nėna e ardhshme dėshiron tė hajė/pijė ndonjė gjė me ēdo kusht, lėreni le tė kėnaqet.

  "Foshnja jote do tė jetė e madhe/imėt"

  Pėr ēfarė mendon secila shtatzėnė? Natyrisht, pėr foshnjen se si do tė vijė nė kėtė botė!

  Por, mjeku i cili e pėrcjellė shtatzaninė dhe i cili i kryen vizitat me ultrazė, ėshtė personi i vetėm i cili mund tė vlerėsojė madhėsinė e foshnjes, rreziqet potenciale dhe komplikimet, nėnės sė ardhshme.

  "Ēfarė nėse foshnja jote…"

  Ka buzė tė lepurit? Nuk dėgjon? Ka ndonjė ērregullim kromozomal?

  Nėnat e ardhshme kalojnė shumė kohė duke menduar rreth asaj se “ēfarė nėse”, prandaj nuk kanė nevojė qė dikush t`ju pėrforcojė brengat dhe frikėn e fshehur.

  "Dukesh e lodhur.”


  Bartja e foshnjes pėr nėntė muaj, nuk ėshtė fare punė e lehtė. Prandaj, nėse shtatzėna duket e lodhur, atėherė edhe ėshtė e lodhur. Ėshtė e kuptueshme, qė nė atė situatė nuk ėshtė fare e nevojshme qė dikush t`ia pėrkujtojė se si ndjehet apo se si duket. Mė sė miri ėshtė qė ti jepni pėrkrahje dhe ta komplimentoni me “dukesh fantastike!”

  "Ende asgjė?"

  Nėse deri mė tani nuk jeni informuar qė foshnja ka lindur, atėherė edhe nuk ka ndodhur, dhe askush nuk ka harruar qė tė ju tregojė pėr lajmin e lumtur. Asnjėri nuk e pret me aq padurim dhe aq emocione sa nėna e ardhshme, prandaj pyetjet e juaja vetėm sa mund ta acarojnė nėnėn e ardhshme.

 2. #2
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  "Uaa sa je trashur!"

  Ka mundėsi qė shtatzania juaj ka ndikuar dukshėm nė korpulencėn e miqve, shoqeve, apo kolegeve tuaja, por ky konstatim ėshtė gjėja e fundit qė ndonjė shtatzėnė dėshiron tė ndėgjojė. A ėshtė e kėndshme qė tė komentoni peshėn e njė personi i cili lufton me kilogramėt? Asesi! Disa rregulla tė mendjes sė shėndoshė dhe edukimit personal bazohen edhe nė shtatzėna
  .

  hahahahahha kete fraze ja kam thene motres sime dikur,ncncncnc sa u merzit nuk me fliste!

  po nuk i thash sa je trashur troc,por je shendoshur pak,me pa me inat dhe nuk me foli,me erdhi shuuuuuuume keq,dhe qe atehehere nuk e shqepa me gojen,

 3. #3
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
  "Uaa sa je trashur!"

  Ka mundėsi qė shtatzania juaj ka ndikuar dukshėm nė korpulencėn e miqve, shoqeve, apo kolegeve tuaja, por ky konstatim ėshtė gjėja e fundit qė ndonjė shtatzėnė dėshiron tė ndėgjojė. A ėshtė e kėndshme qė tė komentoni peshėn e njė personi i cili lufton me kilogramėt? Asesi! Disa rregulla tė mendjes sė shėndoshė dhe edukimit personal bazohen edhe nė shtatzėna
  .

  hahahahahha kete fraze ja kam thene motres sime dikur,ncncncnc sa u merzit nuk me fliste!

  po nuk i thash sa je trashur troc,por je shendoshur pak,me pa me inat dhe nuk me foli,me erdhi shuuuuuuume keq,dhe qe atehehere nuk e shqepa me gojen,
  hmmmm kujdes ti vajzo , hajt se do te vie koha kur edhe ajo do te thote "Uaa sa je trashur!" hahahahahaha .
  Kto jane gjera te ndieshme, ndoshta nuk duken asgje apo thjesht Fjale, por kan shume ndikim

 4. #4
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erdi Lexo postimin
  hmmmm kujdes ti vajzo , hajt se do te vie koha kur edhe ajo do te thote "Uaa sa je trashur!" hahahahahaha .
  Kto jane gjera te ndieshme, ndoshta nuk duken asgje apo thjesht Fjale, por kan shume ndikim
  hahahahaha ok e kuptova gabimin ne te 100 e sekondit,vetem se ne momentin qe e thash nuk u mendova gjate,por kuptohet,qe per femrat ne pozicionin e till fjala e shendosh bie shume keq,dhe qe atehere as ne enderr nuk e kam perdorur,hahahha

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 23-10-2012, 01:13 PM
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-03-2012, 10:18 PM
 3. Pėrgjigje: 34
  Postimi i Fundit: 22-03-2012, 08:04 PM
 4. 7 fjalet qe nuk duhet te thoni
  Nga ReniX nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 25-02-2011, 05:30 PM