E keqja ėshtė mungesė e dashurisė!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13

  Ide E keqja ėshtė mungesė e dashurisė!

  Receta Gatimi  Nė njė fakultet evropian, profesori vendosi qė kohėn e rregullt tė ligjėratės sė asaj dite, t’ia kushtoj njė diskutimi tė lirė me studentėt. Ai pyeti:
  - "A krijoj Zoti ēdo gjė qė ekziston?"
  Nė kėtė pyetje tė gjithė studentėt njėzėri u pėrgjigjen pozitivisht.
  - "Ēdo gjė?" - pyeti sėrish profesori.
  - "Po,ēdo gjė dhe gjithēka." Ishte pėrgjigja e studentėve.
  - " Pra, me kėtė logjik tė konkludimit tuaj nėnkuptohet se ai e ka krijuar edhe tė keqen, apo jo”? – konstatoi profesori.
  Studentėt u bėnė tė heshtur. Nuk kishte asnjė pėrgjigje pėr kėtė pyetje. Ndėrsa, nga ana tjetėr, profesori mbeti i kėnaqur nė lindshmėrinė e vėrtetėsisė sė tij se Zoti dhe pėrgjithėsisht religjioni janė vetėm MITE dhe asgjė tjetėr. Por, pas njė kohe tė shkurtė, njė student ngriti dorėn dhe ju drejtua profesorit:
  - "Mund tė ju pyes diēka, profesor?"
  - "Sigurisht ," - ju gjegj profesori.
  -"A ekziston i ftohti?"
  - "Sigurisht qė ekziston, kolegė i nderuar. A, nuk e keni ndjerė kurrė JU ndonjėherė tė ftohtin, a?
  - " E kam nderė, por, nė fakt, profesor, tė ftohtit nuk ekziston! Sipas asaj qė thonė studimet dhe zbulimet mė tė fundit nė fizikė, ftohtėsia ėshtė vetėm mungesa e nxehtėsisė. Atė mund ta vėrtetojmė nėse ndonjė objekt e ofrojmė burimit tė energjisė dhe do tė shohim se ajo ngrohet. Pra, pa ngrohje objektet janė inerte dhe nuk reagojnė, e kjo do tė thotė se “tė ftohtit” nuk ekziston. Pikėrisht, ne, pėr tė shpjeguar mungesėn e nxehtėsisė e kemi trilluar tė ftohtit".
  - "Dhe, errėsira?" pyeti nė vazhdim studenti profesorin.
  - "Ajo thjesht ekziston." – u pėrgjigj kėtė herė i sigurt nė vete profesori.
  - "Pėrsėri, ju gaboni, zotėri profesor! Errėsira ėshtė mungesa e plotė dritės. Ne mund ta studiojmė dritėn dhe shkėlqim, por kurrė errėsirėn. Prizma e Nicholsit tregon shumėllojshmėrinė e ngjyrave tė ndryshme nė tė cilat drita ėshtė e thyer nė varėsi nga gjatėsia valore. Errėsira ėshtė term qė ne e kemi krijuar pėr tė shpjeguar mungesa e dritės.”
  - Sė fundi, student pyeti: " E, e keqja, zotėri profesor, a ekziston”?"
  Profesor nė kėtė rast ishte i heshtur.
  Studenti mė pas vazhdoi:
  - "Zoti nuk e krijoi tė keqen? E keqja ėshtė mungesa e Zotit nė zemrat e njerėzve. Ajo ėshtė mungesė e dashurisė dhe e besimit nė mes njerzėve. Dashuria dhe besimi janė si ngrohje dhe dritė, profesor! Ato ekzistojnė dhe pikėrisht mungesa e tyre sjell "tė keqen" mes nesh"
  Pas kėtij konstatimi tė studentit tė tij, profesori mbeti i nemitur dhe nuk e hapi gojėn mė
  Ky student ishte: Albert Ajnshtajni.

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  woww sa me pelqeu
  shum domethenese & e vertet !!!

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  ja dhe nje tjeter pak as hum si ajo siper

  Jeta ėshtė sikur tė pjekėsh njė tortė!


  Djaloshi i vogėl ėshtė duke i treguar gjyshes sė tij se si ēdo gjė ėshtė duke shkuar keq, -shkolla, problemet familjare, problemet me shokė etj. Ndėrkohė, gjyshja ėshtė duke pėrgatitur tortėn. Ajo po e pyet nipin nėse do tė dėshironte njė meze tė lehtė e qė natyrisht ai do ta dėshironte. “Ja, merr pakėz vaj tė nxehtė.” ‘Uhh’, – tha djaloshi. “Ē’thua pėr disa vezė tė paziera?” ‘Assesi gjyshe!’ “Apo do tė dėshiroje miell?” Apo jo?! “Gjyshe, kėto janė tė gjitha tė pėshtira!” – tha djaloshi. Gjyshja ia ktheu: – “E vėrtetė! Tė gjitha kėto gjėra duken tė kėqija; por, kur vendosen tė gjitha sė bashku nė rrugėn e drejtė, ato bėjnė njė tortė tė mrekullueshme dhe tė shijshme. Zoti punon nė tė njėjtėn mėnyrė. Shumė herė ne pyesim veten, – pse do tė na linte tė shkojmė nėpėr kėto kohė tė vėshtira dhe tė kėqija!? Por,zoti e di se kur i vė kėto gjėra nė urdhėrin e Tij. Ne vetėm duhet t’i besojmė Atij, dhe, pėrfundimisht, tė gjitha kėto do tė bėjnė diēka tė mrekullueshme.

 4. #4
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  Per ekzistimin e Zotit:
  Albert Einstein


 5. #5
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Ky Alberti e mbyti fare

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Cili ėshtė ēmimi i dashurisė?
  Nga vaaldr1n nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-06-2012, 11:41 AM
 2. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-08-2011, 11:09 PM
 3. Operoi veten nė mungesė tė parave
  Nga labja nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 01-06-2011, 07:37 PM
 4. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-09-2007, 07:36 AM
 5. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-03-2007, 12:45 AM