Gjatėsia e gishtave tregon inteligjencėn e fėmijėve


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Pinguin Gjatėsia e gishtave tregon inteligjencėn e fėmijėve

  Receta Gatimi


  Tashmė prindėrit mund ta kuptojnė qė nė fėmijėrinė e hershme tė fėmijėve tė tyre se ku duhet t’i orientojnė ata.
  Madje dhe vetė fėmijėt, kur arrijnė njė moshė mund ta kuptojnė vetė ndarjen. Sipas njė studimi tė fundit tė kryer nga psikologėt, prindėrit mund tė parashikojnė aftėsitė matematikore tė fėmijėve tė tyre, thjesht duke u vėshtruar gishtat e duarve.

  Fėmijėt me gishta mė tė gjatė janė mė tė aftė nė matematikė, ndėrsa fėmijėt me gishta mė tė shkurtėr kanė tendencėn tė jenė mė mirė nė letėrsi.

  Mark Brosnan, i cili udhėhoqi studimin u shpreh:“Ashtu siē kemi vėnė re gjatė kėtij studimi, ne mund tė parashikojmė shumė qartė nėse fėmijėt do jenė mė tė zotėt me shifrat apo me fjalėt”.

  Nė kėrkimin e botuar nė revistėn “British Journal of Psychology”, shkencėtarėt kanė matur gjatėsinė e gishtave tė 75 fėmijėve tė moshės shtatė vjeē.

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Nuk esht dhe aq e vertet....un psh i kam gishtat te gjat dhe nuk jam e mir ne matematik !!

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Labe ti dukesh

  Ja fusin kot keta

 4. #4
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  po kush e di sa te gjat do i kesh ti gishtat majdi

 5. #5
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  owwwww ca nk po nxjerrin tani .......

 6. #6
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  Nuk esht dhe aq e vertet....un psh i kam gishtat te gjat dhe nuk jam e mir ne matematik !!

  as une se besoj

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. TEST per Inteligjencen Emotive !!
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-02-2013, 12:27 AM
 2. Testo inteligjencen tende !!
  Nga labja nė forum Lojra, Quize dhe Rebuse
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 03-11-2012, 04:33 PM
 3. Cilėt janė njerėzit me inteligjencėn tė lartė
  Nga ardona nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 11-01-2011, 08:26 PM
 4. Si ta stimuloni inteligjencėn e fėmijėve tuaj
  Nga ardona nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 25-11-2010, 12:44 AM
 5. Ndotja ndikon nė inteligjencėn e fėmijėve
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 22-07-2009, 09:20 PM