Idealizimi i dashurisė!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Idealizimi i dashurisė!

  Receta Gatimi

  Kujdes nga ideali i imagjinuar ne dashuri pasi ai mund te jete i rrezikshem!

  Ata qe kane nje ideal shume te forte ne imagjinimim dhe zgjedhjen ne dashuri,e kane shume te veshtire te drejtojne gjithēka tjeter ne jeten e tyre.
  Melankolike ose romantike te tmerrshem ne kete fushe,idealistet e dashurise jepen jo ne 100% ne nje lidhje po 200%.
  Por meqe ata i kushtojne nje vemendje dhe rendesie te madhe gjetjes dhe kerkimit te njeriut ideal,harrojne ose i kushtojne me pak vemendje ose rendesi gjerave te tjera te jetes....si psh nje jete shoqerore mes miqve dhe familjes...Disa here harrojne dhe veten!
  Idealistet shpesh i shikojme viktima te fenomeneve te ndryshme,siē jane ndarjet e thjeshta,ndarjet martesore.....Te paafte te ulin kete nivel ekzigjence keta idealiste qe nuk e durojne dot mosperfeksionin,jane te paafte psh qe ti kushtojne kohe vetes se tyre,miqve te tyre...njerezve te tyre te aferm,projekteve te tyre,daljeve me shoqerine,kalimin e nje kohe te lire me te tjere etj...
  Dhe kjo vetem se i perkushtohen nje ideali te vetem...nje njeriu te vetem...nje dashurie te vetme!

  Sa me i larte te jete ideali ne dashuri aq me e veshtire eshte ta jetosh duke qene 2!
  Dhe ne te gjitha fushat e tjera ku kerkohet nje fare ekzigjence,personat e prekur nga ideali i dashurise behen pre e nje denimi qe bie mbi veten e tyre,nenvleresojne limitet fizike apo materiale ne shume raste!
  Ata mund te arrijne deri ne venien ne rrezik te qenies se tyre pas nje zhgenjimi,kerkojne ndihmen e ēdo lloj mjeti,qofte dhe marrjen e nje substance per te tejkaluar pamundesite,ose me mire detyrojne veten duke i dhene mesime per nje jete jo te rehatshme dhe aspak te lumtur..
  E gjitha kjo vetem per faktin qe "idealizojne" diēka qe nuk mundet te jete kurre perfekte deri ne masen qe ata kerkojne!

  Por me e keqja eshte se keta persona hasen me nje dhimbje teper te tmerrshme kur e kuptojne me ne fund qe realizimi "i idealit te tyre" eshte pothuajse i pamundur!

  A jeni idealiste ne dashuri?!
  A ekziston "ideali" apo eshte thjesht nje fantazi e krijuar nga ne per te arritur perfeksionin?!

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Te jesh shum idealist mund te ngelesh dhe "pa gje". Por heret a vone personi i duhur gjendet!(perjashto idealistet ekstrem)

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. 10 Llojet e Dashurise
  Nga labja nė forum Votime dhe Sondazhe
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 19-01-2014, 08:53 PM
 2. Horoskopi i dashurise !!
  Nga labja nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 18-09-2013, 10:07 PM
 3. Tuneli i Dashurisė
  Nga vaaldr1n nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-05-2012, 08:28 PM
 4. Ne Emer te Dashurise!
  Nga erinda nė forum Krijimtaria juaj
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 28-02-2012, 12:36 PM
 5. Numerologjia e dashurise!
  Nga Insomnia nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 24
  Postimi i Fundit: 24-05-2010, 07:18 PM