Zgjuarsija ....


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 9 prej 9
 1. #1
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Zgjuarsija ....

  Receta Gatimi

  Tregim pėr zgjidhje

  Nė kohėt e lashta, nė njė nga fshatrat e varfėr tė Indisė, jetonte njė bujk i pafat dhe i varfėr.

  Ai ishte zhytur nė borxhe tek njė aga i pasur nė fshat. Borxh dhėnėsi, ishte njė plak i moshuar dhe shumė i shėmtuar, por qė kishte rėnė nė sevda me vajzėn e varfanjakut, e cila ishte e bukur.

  Pėr tu martuar me vajzėn e tij, agai i bėri njė ofertė, do ia falte tė gjithė borxhet nėse do ta pranonte pėr dhėndėr.

  Kjo ofertė e tmerroi bujkun e varfėr, por mė shumė tmerroi vajzėn e tij. Atėherė, agai hileqar, u bėri njė ofertė tjetėr, sipas tė cilės fati do vendoste pėr martesėn e tyre.

  Ai u tha se nė njė qese me flori, do tė vendose dy guralecė, njė tė bardhė dhe njė tė zi.

  Vajza duhej tė fusė dorėn nė qese dhe tė nxjerrė njėrin nga dy guralecėt.

  - Nėse do tė nxirrte guralecin e zi, ajo duhej tė martohej me again, i cili nga ana e tij do ia falte tė gjitha borxhet babait tė saj.

  - Nėse do tė nxirrte gurin e bardhė, ajo nuk do tė martohej me again dhe ky i fundit do ia falte tė gjitha borxhet bujkut.

  - Nėse vajza do tė refuzonte tė nxjerrė gurin, babai i saj do tė burgosej.

  Tė gjithė njerėzit qėndronin nė kėmbė, nė trotuarin e shtruar me guralecė, pranė ēifligut tė agait.

  Teksa tė gjithė prisnin momentin, agai u kėrrus pėr tė marrė dy guralecė.
  Vajza i nguli njė shikim tė mprehtė dhe dalloi se agai plak mori dy guralecė tė zinj
  dhe i futi nė qese.

  Mandej, duke ia zgjatur qesen vajzės, i kėrkoi tė nxjerrė gurin.

  Imagjinoje veten nė mesin e turmės qė kishte mbajtur frymėn! Ēfarė kėshille do i jepje asaj nė ato momente tė vėshtira?

  Nėse do e analizonim rastin nė fjalė, do gjejmė se ajo ndodhej para tre alternativave:

  1 – Tė refuzojė nxjerrjen e guralecit

  2 – Tė tregojė dhe vėrtetojė praninė e dy guralecėve tė zinj, duke e demaskuar again mashtrues.

  3 – Tė nxjerrė guralecin e zi dhe tė sakrifikojė veten, pėr tė shpėtuar babanė nga borxhet dhe burgu.

  Medito pak rreth kėsaj ndodhie!

  Ajo na tregon diferencėn mes tė menduarit sipėrfaqėsor dhe atij logjik.

  Kjo vajzė nuk mund tė dalė nga telashi, nėse mendojmė sipėrfaqėsisht dhe nė mėnyrė tradicionale.

  Ēoji ndėrmend dhe njė herė tre alternativat e saj!

  Ēfarė kėshille do i jepje ti kėsaj vajze nė ato ēaste?

  Urdhėroni jepni mendimin apo zgjidhjen tuaj?!

 2. #2
  i/e rregjistruar Maska e klind
  Anėtarėsimi
  Jul 2011
  Vendndodhja
  Ƈorovoda, Berat, Albania, Albania
  Postime
  4
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0

  Smile hi

  Ajo e futi dorėn nė qese dhe qė andej nxori guralecin. Por, pa e hapur dorėn pėr tė treguar ēfarė ngjyre kishte, ajo bėri sikur u pengua, u rrėzua mbi trotuarin e mbushur me guralecė, ku i ra dhe guraleci qė mbante nė dorė. Kėshtu, ishte e pamundur tė gjykohej se ēfarė ngjyre kishte guraleci qė kishte nxjerrė ajo nga qesja.

  Por… ishte e mundur qė tė konstatohej ngjyra e guralecit qė gjendej akoma nė qese. Vetėm atėherė, mund tė gjykohej drejt ēfarė ngjyre kishte qenė guraleci i nxjerrė nga qesja. Meqė guraleci nė qese ishte ngjyrė e zezė, supozohej qė vajza tė kishte nxjerrė guralecin e bardhė. Dhe, meqė agai borxh dhėnės e kishte tė pamundur tė demaskojė veten, duke pohuar se kishte futur dy guralecė tė zinj, pranoi ti falė borxhet bujkut, edhe pse nuk u martua me vajzėn e tij.

  Kjo vajzė, e bėri tė mundur atė qė dukej krejtėsisht e pamundur. Ekzistojnė zgjidhje edhe pėr problemet mė tė ndėrlikuara, por ne thjesht nuk pėrpiqemi tė mendojmė.

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Sa histori domethenese !!
  dhe morali nuk esht vetem ky
  Ekzistojnė zgjidhje edhe pėr problemet mė tė ndėrlikuara, por ne thjesht nuk pėrpiqemi tė mendojmė.
  por dhe kjo qe tjetrit ktheja me te njejten monedh...ai ja beri me hile dhe ajo po ashtu

 4. #4
  i/e rregjistruar Maska e klind
  Anėtarėsimi
  Jul 2011
  Vendndodhja
  Ƈorovoda, Berat, Albania, Albania
  Postime
  4
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  KJO DO MENDJE TE MADHE GJEJENI

  Ajnshtajni thotė se 98% e popullsisė botėrore nuk mund ta zgjidhin
  kėtė enigmė

  A thua i takoni JU atij 2% tė njerėzve mė intelegjent nė botė?
  Nuk ka ndonjė truk, ka vetėm logjikė.
  Ekziston vetėm njė zgjidhje e qartė.

  Detyra:
  1. Janė pesė shtėpi, secila ka ngjyrė tjetėr.
  2. Nė secilėn shtėpi banon njė person i njė kombėsie tjetėr.
  3. Secili banor preferon njė pije tė veēantė, duhan tė llojit tė veēantė
  dhe mban njė kafshė shtėpiake tė veēantė.

  Pyetja: I kujt ėshtė peshku?

  Udhėzimet:
  - Britaniku jeton nė shtėpinė e kuqe.
  - Suedezi ka njė qen.
  - Danezi me dėshirė e pin ēajin.
  - Shtėpia e gjelbėrt gjendet nė anėn e majtė tė shtėpisė sė bardhė.
  - Pronari i shtėpisė sė gjelbėrt pi kafe.
  - Pronari, qė pi duhan Pall Mal,l ka njė zog.
  - Njeriu qė banon nė shtėpinė qė gjendet nė mes, pi qumėsht.
  - Pronari i shtėpisė sė verdhė, pi duhan Dunhill.
  - Norvegjezi banon nė shtėpinė e parė.
  - Ai qė pi duhan Marlboro, banon afėr atij, qė ka njė mace.
  - Ai qė ka kalin, banon afėr atij qė pin Dunhill.
  - Ai qė pi duhanin Winfield, e pi edhe birrėn.
  - Norvegjezi banon afėr shtėpisė sė kaltėr.
  - Gjermani pi duhanin Rothmans.
  - Ai qė pi Marlboro ka njė komshi i cili pi ujė.  Kush e zgjidh prej jush, hyn nė 2% e rrallė tė popullsisė...
  Provejeni....sot ka me shume AJSHTAJN se atehere,mbasi dijet jane me te medha.
  Suksese.

 5. #5
  i/e rregjistruar 20% Maska e Ruthi
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  206
  Reputacioni
  11
  se marre vesh.. dmth se gjej dot.......

 6. #6
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  2% ata qe e zgjidhin...dhe 7 % ata qe e lexojn deri ne fund

 7. #7
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  me heret ishe kjo pytje po kam harru pergjigjjen

 8. #8
  i/e rregjistruar 20% Maska e Ruthi
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  206
  Reputacioni
  11
  Gjermaniiiiiiiiiiiiiii Kjo eshte pergjigja e e duhur me duket..apo po?

 9. #9
  i/e rregjistruar Maska e Berto
  Anėtarėsimi
  Sep 2014
  Vendndodhja
  Pristina, Kosovo
  Postime
  1
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Mendoj se peshku ėshtė i Suedezit sepse
  Ketu jane 5 Kombesi,2pije dhe 1kafshe dhe 2shtepi(objekt)
  Britaniku dhe norvegjezi ikane nga nje shtepi= 2kombesi dhe dy objekte
  Danezi dhe Gjermani kane nga nje pije= 2kombesi dhe dy pije
  Qe dmth sipas logjikes sime i bije qe Suedezit i bije qe te kete nje qen,dhe nje peshk.

  Por pres qe edhe ju te reflektoni ndaj pergjegjies sime se qfar mendoni?
  Redaktuar pėr herė tė fundit nga Berto; 17-10-2014 mė 11:58 AM.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi