Njė yll ndizet, njė tjetėr shuhet!
Ekzistenca krijohet dhe shkatėrrohet nė tė njėjtėn kohė.
Lindja e diellit, edhe pavetėdije, tė bėn ta ndjesh njė fillim, e perėndimi i tij, njė fund.
Zemra, i vetmi organ i gjallesave frymore qė nuk pushon deri nė ēastin e ndarjes nga kjo botė, vazhdon tė rreh nė gjoksat e tė zgjuarve dhe tė fjeturve.
Zogjtė fluturojnė nė qiell por fundin e kanė nė tokė! Nė tė njėjtėn tokė, ku farėrat e bimėve mbijnė pasi tė jenė futur nė tė, duke ēarė fortėsinė e shtresės sė rėndė tė dheut qė i mbulon. Ato, edhe nė kėtė ēast, gjallėrojnė duke e qėndisur tokėn me ngjyrat e jetės sė pėrkohėshme. Njė farė e bimės e futur nė thellėsinė e tokės, nuk e pranon shpėrbėrjen e saj. Me futjen e saj nė dhe, ajo niset drejt gjallėrisė, duke shpėrthyer nga toka pėr tu drejtuar kah dielli.
E fara e njeriut?!
Diku nga thellėsia e qenies, nga prania e ekzistencės, vjen pyetja e cila ka brenda edhe pėrgjigjen? Ē’ėshtė ajo qė ecėn pa kėmbė?! Njė pikė uji nis udhėtimin drejt jetės. Njė pikė pa mend nė tė cilėn paraqitet tė menduarit. Njė pikė pa veshė e pa sy nė tė cilėn paraqiten tė dėgjuarit dhe shikuarit. Njė pikė pa dėshirė dhe vullnet nė tė cilėn paraqitet dėshira dhe vullneti. Dhe ja, njeriu, krijesa me mė sė shumti dėshira, vjen nė botė pa dėshrėn e tij. Mė i dijshmi vjen duke mos ditur pėr stacionin e jetės sė tij tė pėrkohėshme. Ēdo ardhje e natyrshme e tij nė botė, ėshtė e shoqėruar me praninė e dhimbjes. Njeriu, pėrveē se vjen nė tokė duke qarė, ai gjithashtu vjen edhe duke i shkaktuar dhimbje tė ėmės sė tij. Por, aty ku ėshtė dhimbja ėshtė edhe dashuria. Pėr hir tė dashurisė janė bashkuar fillimi me fundin sepse pėr hir tė saj ekzistojnė edhe fillimi, edhe fundi.