Plerat hapėsinore mund tė dėmtojnė ekosistemin


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0

  Plerat hapėsinore mund tė dėmtojnė ekosistemin

  Receta Gatimi

  Shkencėtarėt nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės kanė paralajmėruar NASA-n, se sasia e tė ashtėquajturave prlerat hapėsinore nė orbitėn e Tokės janė njė problem alarmant.

  Debris-GEO1280.jpg

  Lajmi ėshtė bėrė i ditur pas publikimit tė njė raporti tė Kėshillit Kombėtar tė Kėrkimeve, i cili thotė se kjo “re” plerash mund tė shkaktojė dėme fatale edhe pėr vetė ekosistemin.

  Nė kėtė dokument bėhet thirrje urgjente pėr marrjen e masave pėr tė limituar dhe ulur sasinė e kėtyre mbetjeve hapėsinore tė cilat sillen rreth tokės.

  Ekzistojnė tė paktėn 22 mijė mbetje metalesh tė cilat sillen rreth orbitės. Ato janė shkaktuar nga shkatėrrimi i satelitėve. Kėto mbetje lėvizin me njė shpejtėsi 28 mijė kilometra nė orė

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Nga nje eshte eshte keq, por spo mbledhim dot plerat ne tok sa jan kete milenium, por syte hapur nga qielli, mos na bie ndonje cop hekur

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  PO si ore i hidhni plerat ne Hapsir po aty ka kosha te posacem , Kalon Austronauti pa pik turpi hedh qensken me plera ne hapsir

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. 10 zakonet qė dėmtojne trurin.. !!
  Nga labja nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-04-2012, 07:58 PM
 2. Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 06-03-2012, 11:38 PM
 3. Aromat qė dėmtojnė shėndetin
  Nga Erinaa nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-05-2011, 10:18 AM
 4. Konfliktet nė ēift dėmtojnė shėndetin!
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 09-05-2011, 01:36 PM
 5. Pijet energjike dėmtojnė rėndė zemrėn
  Nga Erinaa nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 30-04-2011, 03:23 PM