Edhe gratė e vuajnė varėsinė ndaj seksit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,523
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Smile Edhe gratė e vuajnė varėsinė ndaj seksit

  Receta Gatimi


  E dimė qė gratė vuajnė nga varėsia ndaj ushqimit, droga dhe alkooli, apo nga shoping-u. Por ka shumė pak kėrkime mbi varėsinė e grave ndaj seksit. Nė tė vėrtetė, edhe ato vuajnė nga kjo patologji.

  Kur flitet pėr varėsi ndaj seksit, e para gjė qė na vjen nė mendje lidhet me tė “sėmurin”, qė me patjetėr duhet tė jetė mashkull. Nė fakt, jemi mėsuar me kėtė gjė nga mediat. Nė tė vėrtetė, edhe gratė vuajnė nga kjo patologji. Njė terapeutist amerikane ka vendosur tė rrėzojė njė tabu qė pėr shumė kohė ka mbetur “nėn gjurmėt e shoqėrisė”. Njė studim i saktė ka nxjerrė nė pah tashmė detaje tė tjera. Sipas doktor Robert Weiss, drejtor i “Sexual Recovery Institute” nė Los Anxhelos, pėr kėtė lloj varėsie kanė gjetur shpėtim shumė gra. Po flasim pėr njė shifėr, ku numri i pacienteve gra, sipas periudhave kalon nga 8 deri nė 12 pėr qind. Edhe pse mund tė duken shifra shumė tė ulėta, nė tė vėrtetė nuk janė. Sipas mjekut ka shumė mundėsi qė tė bėhet fjalė pėr njė nėnvlerėsim tė situatės. Shumė gra, nga ana tjetėr, e frenojnė kėtė problem nga frika e paragjykimeve tė njerėzve qė i rrethojnė. Pjesa mė e madhe e femrave e jetojnė varėsinė nga seksi si tabu qė transformohet nė burim turpi dhe pengese ndaj kėrkesės pėr kėshillim. Ja se si e shpjegon doktor Weiss: “Mediat na thonė se varėsia seksuale godet vetėm burrat, tė paktėn kjo ėshtė ajo qė na bėjnė tė besojmė. Burrat tradhtojnė gratė, shkojnė me prostituta, shkojnė nė klube striptistesh, vizitojnė sajtet porno e shumė e shumė gjėra tė tjera. Dimė qė gratė vuajnė nga varėsia ndaj ushqimit, droga dhe alkooli, apo nga shoping-u. E vėrteta ėshtė se ka shumė pak kėrkime mbi varėsinė e grave ndaj seksit”.
  Pasiguri dhe ankth

  Sipas studimeve tė fundit, ata qė janė tė prekur nga varėsia ndaj seksit, kanė mė shumė ankth dhe janė mė tė pasigurt nė krahasim me tė tjerėt. Nė mėnyrė shkencore flitet pėr OOSCH, akronim i marrė nga anglishtja “Out of Control Sexual Behaviours”, ose ndryshe sjellje seksuale jashtė kontrollit. Kjo tipologji sjelljeje ėshtė nėn “lenten” e shumė seksologėve dhe psikologėve qė prej kohėsh po studiojnė pasojat dhe shkaqet. Mes tyre edhe psikologia klinike Karen Faislander, nga “Massey University” i Zelandės sė Re. Nė studimet e saj, doktoresha ėshtė interesuar pėr anėn emotive tė njė varėsie tė tillė, duke u pėrpjekur tė shpjegojė se si mund tė ndihet njė person i prekur nga varėsia ndaj seksit. “Fjala varėsi ndaj seksit shpesh nuk kuptohet si duhet dhe nėnvlerėsohet. Nuk ekziston asnjė trajtim i vlefshėm i njohur deri mė sot. Nuk e dimė se ēfarė e shkakton dhe si ta trajtojmė. Por ėshtė e mundur tė analizojmė efektet dhe e kemi bėrė kėtė”, shpjegon doktoresha. Ekipi i saj studioi rreth 600 persona tė prekur nga varėsia ndaj seksit, i nėnshtruan ndaj njė pyetėsori shumė tė gjerė dhe tė pėrqendruar te shqetėsimet e tyre dhe studiuan rezultatet. Vetėm 407 persona nga 600 gjithsej, pavarėsisht anonimatit tė pyetėsorit pėr motive tė ndryshme e pranuan varėsinė nga seksi. Faktori i dytė dhe mė i rėndėsishmi ishte se pothuajse tė 600 vullnetarėt pranuan se vuanin mė shumė nga ankthi dhe pasiguria pėr gjėrat, sidomos nėse u duhej tė nisnin njė lidhje tė re romantike. Tė dhėnat e marra nė konsideratė nė studim ishin tė shumta. Sjelljet seksuale u analizuan nga ēdo pikėpamje: ēdo vullnetari iu kėrkua, duke nisur nga seksi, sa kohė kalonin duke parė material pornografik online, nėse kishte qenė ndonjėherė protagonist i episodit tė prostitucionit aktiv ose pasiv, se kishte rėnė ndonjėherė pre e studimit pėr tė bėrė seks nė publik. Por mjekėt thonė se ajo qė duhet tė kujtojmė gjithmonė ėshtė se aktiviteti seksual normal nuk ėshtė vetėm kėnaqėsi, por mund tė na ndihmojė pėr njė jetė mė tė gjatė dhe sigurisht edhe mė tė lumtur. Mbi tė gjitha, seksi ėshtė njė analgjezik shumė i mirė. Kjo pėr meritė tė plotė tė hormonit ositoksinė, i cili prodhohet nga trupi ynė sa herė qė ne kryejmė marrėdhėnie seksuale dhe ėshtė pėrgjegjės pėr arritjen sa mė tė mirė tė njė orgazme. Falė ositoksinės arrihet realizimi i endorfinės, qė nė nivel trupor provokon ndjenjėn e kėnaqėsisė dhe kėrkon t’u japė mė shumė frymėmarrje edhe dhimbjeve artikulare e muskulore ose ndoshta tė zgjidhė dhe dhembjen e kokės. E kundėrta ndodh me personat sekosdipendentė. Mė shumė se sa kėnaqėsia nga njė marrėdhėnie, ata mund tė konsiderohen si tė sėmurė qė u ka ardhur ora e ilaēeve, nė tė kundėrt bėhen agresivė dhe tė dhunshėm.

 2. #2
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13
  Normal, eshte nevoje biologjike per te dy gjinit sikurse nevojat tjera.

 3. #3
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Jo me sma merr mendja ,duhen muaj tja mbushesh mendjen!

 4. #4
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  edhe un nuk e besoja por kur degjova rastesisht dike u tmerrova

 5. #5
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,523
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ulkina Lexo postimin
  edhe un nuk e besoja por kur degjova rastesisht dike u tmerrova
  pse u tmerrove

 6. #6
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Kliton Lexo postimin
  Jo me sma merr mendja ,duhen muaj tja mbushesh mendjen!
  pse duhet tja mbushesh mendjen kur ajo do ta bej kur te ndihet gati?!?!....
  mbase po dal nga tema ne fjal por me beri pershtypje kjo

 7. #7
  Postues Nderi 45% Maska e ulkina
  Anėtarėsimi
  Oct 2010
  Vendndodhja
  fier albania
  Postime
  2,657
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga iceman Lexo postimin
  pse u tmerrove
  nuk e kisha menduar kurr nje gje te tille

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. 40% e evropianėve vuajnė nga sėmundjet mendore
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-09-2011, 10:21 PM
 2. Nje diete per ata qe vuajne nga Diabeti!
  Nga ReniX nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 26-07-2011, 11:49 PM
 3. Vaksina kundėr gripit sezonal e efektshme edhe ndaj H1N1?
  Nga aurel nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-10-2009, 07:37 PM
 4. Australi, hyn ne zgjedhje edhe Partia e Seksit
  Nga Erlindi nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 09-08-2009, 07:25 PM
 5. Ilac per varesine ndaj alkoolit
  Nga Kliton nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 23-05-2009, 06:24 PM