12 skenarė pėr fundin e botės...


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  12 skenarė pėr fundin e botės...

  Receta Gatimi

  Bota ēfarė e njohim deri mė tash, sipas disa teorive dhe interpretimeve tė profetėve tė njohur, mund tė pushojė sė ekzistuari.
  Gjykuar sipas shumė librave e filmave, ėshtė e qartė se shumėkush beson se jetės nė planetin tonė do t’i vijė fundi. Deri mė tash ekzistojnė 12 parashikime tė mėnyrave se si do tė shkatėrrohet jeta nė Tokėn tonė.

  Shtrėngata diellore
  Shtrėngatėn diellore e pėrbėn era me copėza tė elektrizuara, tė cilat i hedh pjesa e epėrme e atmosferės sė Diellit e pėrbėhet nga elektrone tė larta energjetike ose tė protoneve tė energjisė. Nė vitin 1859 shtrėngata diellore pėr vetėm 17 orė ka “fėrguar” telat nė Evropė dhe nė Amerikėn Veriore. Shtrėngata apokaliptike diellore, e cila parashihet tė ndodhė nė vitin 2013, mund tė shkaktojė mungesė masive tė rrymės nė Tokė dhe ndėrprerje tė telekomunikacionit dhe tė internetit. Kjo do tė shkaktonte trandje tė mėdha ekonomike e shoqėrore e rreth 100.000 evropianė do tė vdisnin nga uria dhe sėmundjet.

  Virus i gripit tė derrit
  Njėri nga rreziqet nė botė ėshtė virusi i thjeshtė pėr tė cilin nuk ka ilaē, i cili do tė zgjerohet nė Tokė shumė shpejt. Nė shekullin e shkuar kemi qenė dėshmitarė tė katėr epidemive tė mėdha gripi e virusi tė HIV-it dhe tė SARS –it qė morėn shumė jetė. Tani ka shumė viruse qė shkaktojnė sėmundje si antraksi, ebola e kolera, e qė shfrytėzohen si armė biologjike qė shumė lehtė mund tė bien nė duar tė gabueshme.

  Planeti X
  Po qe se e llogarisim edhe Plutonin, atėherė ėshtė Nibiri, saktėsisht Planeti X, planeti i dhjetė nė sistemin diellor, dhe shumė e madhe qė do t’i afrohet Tokės dhe do ta fusė nėn gravitetin e vet. Pasojė e kėsaj do tė jenė vėrshimet dhe tėrmetet qė do tė sjellin shkatėrrimin. Shumėkush pohon se kjo nuk mund tė ndodhė dhe se nė tė kundėrtėn e gjitha do tė mund tė vėrehej me sy. Ky shkatėrrim ishte parashikuar nė vitin 2003, por data tani ėshtė shtyrė nė tė famshmen 12.12.2012.

  Shqyerja e madhe
  Sipas teorisė sė shqyerjes ose grisjes, trupat tanė dhe e gjithė bota do tė “shqyhen”, ndėrkaq ithtari kryesor i kėsaj teorie sqaron se kjo do tė ndodhė pėr shkak tė zgjerimit tė universit si pasojė e energjisė sė errėt. Shkalla e zgjerimit po pėrshpejtohet vazhdimisht dhe nė njė moment zgjerimi do tė ndodhė “shqyerja e gjithēkahes”. Ana e mirė e kėtij parashikimi ėshtė se kjo nuk do tė bėhet edhe njėzet miliardė vjet.

  Ngrohja globale
  Planeti vėrtet ėshtė gjithnjė e mė i nxehtė –temperaturat e shėnuar nga viti 2005 deri nė vitin 2010 kanė qenė mė tė larta nė histori ndaj ka dhe tė tillė qė besojnė se ky proces ėshtė vėrtet i pakthyeshėm. Dhe nėse vazhdon kėshtu, klima e Tokės do tė mbetet jostabile dhe kjo do tė ketė pasojė katastrofike klimatike. Pos ngritjes sė temperaturės, do tė pėrhapen sėmundjet. Organizata Botėrore e Shėndetėsisė tashmė pohon se nga pasojat e ndėrrimeve klimatike nė vit vdesin nga 150 mijė persona.

  Rrezet Gama
  Pasi tė shpėrthejė supernova, ajo do tė zgjerojė rrezet gama me frekuenca tė larta tė rrezatimit elektromagnetik rreth vetes. Shumica e kėtyre shpėrthimeve ndodhin larg nga Toka, por po qe se ndodhin 30 vjet dritė nga Dielli, qė pėrafėrsisht nuk ėshtė larg, mund tė ngjajė shkatėrrimi. Rrezet Gama do tė shkatėrronin atmosferėn e Tokės dhe do tė shkaktonin zjarre qė do tė shkatėrronin tė gjitha llojet e jetės nė Tokė brenda disa muajve. Pėr fat, gjasat pėr kėtė vėrtet janė tė vogla.

  Hakmarrja e makinave
  Ndoshta ngjan paksa nė shtjellimin e filmit “Terminator”, por teknika kompjuterike pėrparon ēdo ditė. Dikush madje beson se makinat mund tė bėhen tė vetėdijshme dhe ta marrin botėn sepse inteligjenca artificiale mund t’i mashtrojė e bile edhe t’i shkatėrrojė krijuesit e vet. Shkencėtari i njohur Stiven Hoking, mendon se kompjuterėt mund tė bėhen kėrcėnim pėr njerėzit.
  -Rreziku qė makinat tė zhvillojnė inteligjencėn e ta marrin botėn ėshtė real, ka deklaruar Hoking.

  Ndėrrimi i poleve
  Sipas teorisė pėr ndėrrimin e poleve, deri mė tani ka pasur ndėrrim nė pozicionin e polit jugor dhe verior nė boshtin e Tokės dhe kjo ndodh nė ēdo 400.000 vjet. Ky ndryshim mund tė sjellė ngjarje katastrofike, pėrfshirė tėrmete, cuname dhe vėrshime. Parashikimet natyrisht janė paraparė pėr vitin 2012. NASA pohon se “megjithatė, ndryshimi nė rotacionin e Tokės ėshtė i pamundshėm”.

  Lufta bėrthamore
  Shumė vende kanė mundėsinė e angazhimit tė armėve bėrthamore e krahas kėrcėnimit nga shpėrthimet dhe rrezatimet, ekzistojnė edhe efektet e tėrthorta - ushqim dhe ujė i kontaminuar, cilėsi e keqe e ajrit, shkatėrrimi tė rrjetit tė komunikacionit. Shpėrthimi bėrthamor do tė shkaktonte aq shumė tym, blozė dhe mbeturina, sa qė do tė zvogėlonte rrezet e Diellit nėpėr stratosferė dhe do tė shkaktonte dimėr bėrthamor. Shkencėtarėt pohojnė se po qe se India dhe Pakistani nisin luftėn bėrthamore, gjithė planeti do tė vuante pėr 10 vjet pasojat e reve tė tymit dhe tre vjet pasojat e temperaturave tė ulėta.

  Pulsi elektromagnetik
  Ashtu siē mund t’i “fėrgojė” shtrėngata diellore rrjetet elektrike, po ashtu edhe “rafalėt” e papritur tė pulseve elektromagnetnike mund tė shkaktojnė mungesė rryme nė gjithė planetin. Ekspertėt tėrheqin vėmendjen se ky puls mund tė ndikojė qė e gjithė infrastruktura elektronike, transportuese dhe komunikative tė zhduket pėr mė pak se njė sekondė e tė shkaktojė vdekjen e 90 pėr qind tė njerėzve brenda njė viti.

  Goditja nga asteroidi
  Filmat si “Deep Impact” dhe “Armageddon” ndoshta dhe janė pjesė fiksioni, por rreziku nga goditja e asteroideve nė Tokė ėshtė real. Nė vitin 2028 asteroidi "1997KSF11" do tė kalojė afėr Tokės, por shkencėtarėt pohojnė se nuk do ta godasė. Po ndodhi kjo, tymi qė do tė dilte pas zjarrit tė shkaktuar nga goditja, do ta bllokonte nė tėrėsi dritėn e Diellit dhe do tė shkatėrronte botėn bimore. NASA megjithatė, pohon se nuk ka rrezik qė Toka tė goditet nga asteroidi sikur ai qė mbyti dinozaurėt para 65 milionė vjetėsh.

  Zombėt
  Viteve tė fundit emisionet tv me zombėt janė shumė tė popullarizuara, por a janė reale? Edhe pse njerėzit e vdekur nuk mund tė kthehen nė jetė, disa viruse mund tė nxisin “sjellje agresive zombiane”. Pėr shembull, tėrbimi ndikon nė sistemin nervor dhe kjo ndikon qė njerėzit tė bėhen shumė agresivė. Kombinimi i tėrbimit me virusin gripoz mund tė shkaktojė sjellje apokaliptike zombiane sepse virusi hibrid i tėrbimit dhe i gripit teorikisht ėshtė shumė i mundshėm, thonė shkencėtarėt.

 2. #2
  curva sud....... Autorė Maska e 3r1k0
  Anėtarėsimi
  Apr 2010
  Vendndodhja
  Tirana Albania
  Postime
  1,081
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Nese botes do ti vije fundi shkaktari kryesor dhe i vetem eshte NJERIU.......per fat te keq

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Per mua eshte mbarimi burimeve natyrore dhe lufta per ekzistenc!

 4. #4
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Per mua eshte mbarimi burimeve natyrore dhe lufta per ekzistenc!
  nuk besoj se kjo do te ndodhi ndonjeher.....sepse cdo gje qe i merret tokes rikthehet !.....

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. “Supervullkani” do tė sjellė fundin e botės
  Nga olsii nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 01-06-2012, 04:58 PM
 2. Dashuria me e nxehte e ka Fundin me te ftohte
  Nga Enkelejda_24 nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 19-04-2012, 01:22 PM
 3. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-05-2011, 08:41 PM
 4. Pesė skenarė pėr fundin e botės
  Nga Kliton nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 10-03-2011, 11:09 PM
 5. Xhemi: Ēdo fillim ka edhe fundin e vet
  Nga aurel nė forum Thashetheme Vip
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-09-2009, 05:07 PM