New York, 17 tetor - Stresi nė punė pėrcaktohet si njė gjendje psikologjike ku njė person mund mendon se kėrkesat qė vijnė nga puna janė pėrtej aftėsisė sė tij pėr t'u pėrgjigjur.

Nga njė dukuri e tillė mendohet se vuajnė mė shumė gratė se sa burrat nė njė raport 1 me 7. Tė dhėnat pėr njė pėrfundim tė tillė janė nxjerrė nga Instituti Shėndetėsor Kombėtar i Grave nė SHBA.

Mendohet se ērregullimet mendore tė cilat janė tė pranishme nė 90% tė grave, lidhen me kėto arsye: ankthin 45%, sindromin premenstrual 43%, dysthymia, e cila manifestohet nga paqėndrueshmėria e humorit 41%, pagjumėsia 39%. Pėr 20% tė femrave qėndron rreziku pėr lindjen e njė sindrome depresive nė punė.

Arsyet pėr kėtė ndryshim midis sekseve mund tė gjenden nė faktin se gruaja e angazhuar nė njė profesion mendon njėherėsh pėr shumė gjėra qė e rrethojnė jetėn nė jetėn e saj..

Sė pari duhet tė bėjė qė tė pėrputhen kėrkesat e saj nė punė me gjendjen e saj familjare.

Sė dyti ėshtė problemi i konkurrencės me seksin e fortė, mbi tė gjitha nė fushat e menaxhimit. Femra duhet tė provojė se ato janė tė barabarta me meshkujt.

Me pak fjalė, aktiviteti i punės sė njė femre, veēanėrisht nė qoftė se njė karrierė ėshtė shumė mė e vėshtirė se ajo e njė mashkulli.

Mė tė rrezikuara janė femrat mes 30 dhe 40 vjeē, kur amėsia ėshtė mė e zakonshme, dhe ky ėshtė njė moment tjetėr i cili mund tė shkaktojė ērregullime psikologjike.