Ja si do tė dukej udhėtimi me shpejtėsi gati sa tė dritės


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11

  Post Ja si do tė dukej udhėtimi me shpejtėsi gati sa tė dritės

  Receta Gatimi

  A e keni pyetur ndonjėherė vetėn se si do tė dukej bota rreth jush po tė udhėtonit me shpejtėsinė vetėm pak mė tė vogėl se shpejtėsia e dritės? Dy shkencėtarė tė universitetit nacional australian e ofrojnė pėrgjigjen.

  Anthony Searle dhe Craig Savage, tė dytė fizikanė, kanė mbaruar njė video interesante nė tė cilėn ėshtė imagjinuar udhėtimi nėpėr njė udhėn tė drejtė nėpėr shkretėtirė me shpejtėsinė e cila shkon duke iu afruar shpejtėsisė sė dritės. Punimi i tyre ėshtė pjesė e projektit ‘Seeing Relativity’, thotė NASA.

  Pėr simulimin qė mund ta shikoni nė videon e bashkangjitur, dy fizikanėt kanė pėrdorur super kompjuterėt, pėr tė shfaqur se si do tė dukej nėse shpejtėsia e dritės do tė ngadalėsohej nė krejtėsisht njė metėr nė sekondė. Me kėtė rast mund tė shihen efektet relativistike, si tė ishin pjesė e pėrditshmėrisė sonė.
  Nė video janė shfaqur tė gjitha efektet e mėdhenj relativistik. I pari ėshtė ai se objektet paraqiten tė shtrembėruar, pėr shkak se nė tė vėrtetė udhėtarit i duket se po largohet nga objekti, ndėrsa ai po i afrohet atij, derisa objektet e njėjtė shtrembėrohen edhe gjatė daljes nga fusha e jonė pamore.
  Pjesa e dytė ėshtė efekti Doppler, i cili shndėrron ngjyrat rreth nesh duke bėrė qė objektet mė afėr neve tė jenė tė kaltėr, e ata tė larguar tė jenė tė kuq. Por, edhe me kėto dy efekte, ky ėshtė vetėm fillimi i ēudirave relativiste, tė cilat janė vizualizuar nė videon e bashkangjitur. Shikoni se si do tė dukej udhėtimi me shpejtėsi tė dritės i ngadalėsuar nė vetėm shpejtėsinė prej vetėm njė metri pėr sekondė


 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Ajo duket meshum si nje loj

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Meshkuj jeni gati? 70-vjecarja e virgjėr gati tė dorėzohet !!
  Nga labja nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 14-05-2012, 06:54 PM
 2. Ferrari FF - Bore dhe Shpejtesi
  Nga Al Capone nė forum Makina dhe Motorra
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-02-2012, 06:54 PM
 3. Tejkalohet shpejtėsia e dritės
  Nga smocking2 nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 15-10-2011, 09:46 AM
 4. Udhėtimi mė i rrezikshėm
  Nga gjendar nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 26-01-2011, 04:25 PM
 5. USB 3.0 do tė ketė shpejtėsi 10 herė mė te madhe se USB 2.0
  Nga Altin111 nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 02-12-2009, 10:32 PM

Etiketat pėr kėtė Temė