Instalimi i Andoid SDK per te ndertuar programe per telefona celular


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  i/e rregjistruar 10% Maska e iWeb
  Anėtarėsimi
  Jul 2011
  Postime
  89
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  8

  Instalimi i Andoid SDK per te ndertuar programe per telefona celular

  Receta Gatimi

  Si te Instaloni Android SDK per te krijuar programe per telefona


  Nese doni te filloni te ndertoni programe per telefona celuar me sistem Android ju duhet te keni kete vegel qe ju thjeshton mjaft punen dhe ju lejon te perdorni klasat e implementuar nga Google.
  Do te shikojme hap pas hapi si ta installojm SDK ne kompjuterer qoft Windows, Linux apo Mac OSx.


  Hapi i pare eshte shkarkimi i SDK. Sipas sistemit tuaj zgjidhni linkun e duhur meposhte:

  Windows :android-sdk_r15-windows.zip
  Mac OS X: android-sdk_r15-macosx.zip
  Linux: android-sdk_r15-linux.tgz

  jemi duke perdor Windows, por hapat jane pothuajse te njejt ne te gjithe sistemet

  Pasi ta keni shkarkuar vendoseni te nxjerre nga arkivi ne ndonje direktori te sistemit tuaj.

  Hapi dyte eshte te marrim Editorin Eclipse per te ndertuar projektet dhe shkruajtur kodin.
  Shkarko Eclipse dhe vendose jashte nga arkivi kartelen diku ne filet e sistemit tuaj apo ne kartelen Programe(Win).

  Pasi ta keni bere kete gje, nisni programin Eclipse dhe shkoni ne Help-> Install New Software:
  Tani duhet te instalojm ADT Plugin per Eclipse. Klikojme Add dhe vendosim kete adrese:

  Kodi:
  https://dl-ssl.google.com/android/eclipse/  Konfermojme te gjitha opsione dhe japim Install.

  Tani shkojme tek Window -> Preference:
  Shkojme ne tab Android dhe japim browse per ti treguar Eclipse se ku eshte vendos SDK.

  Me pas shkojme ne Window-> Android SDK dhe AVD Manager.

  Tek Available Packages zgjedhim ato qe jane treguar ne figure:

  Hapi tjeter eshte te shtojme nje telefon virtual per test. Dhe kete mund ta bejme duke shkuar tek Virtual Device. Plotesoni te dhenat si eshte treguar ne figure siper. Konfermojme dhe e mbyllim dritaren e SDK.

  Nuk na ngelet gje tjeter veēse te nisim nje projekt me Android.  Shkojme ne New Project dhe zgjedhim Android Projec per te filluar programimin e aplikacionit per telefona Andoid.
  Pune te mbare! Nese ju duhet ndihme perdorni forumin tone per te bere pyetje apo problemet qe hasni. Ju keshilloj te provoni dhe shembujt e vendosur gjate instalimit.

  (per Lirenti.com Tetor 2011)

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e alfa1993
  Anėtarėsimi
  Feb 2011
  Vendndodhja
  Shkoder
  Postime
  869
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  FLM PERKETE GUIDE .A mund te arrij te programoj progrm per gps me kete?

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  PO mund te programosh, dhe mund te perdoresh librarite qe Android ve ne dispozicion per gps.

 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e alfa1993
  Anėtarėsimi
  Feb 2011
  Vendndodhja
  Shkoder
  Postime
  869
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Nje pyetje kjo metode a vlen per nokia

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Per ēdo lloj telefoni qe ka te instaluar Android!

 6. #6
  i/e rregjistruar 10% Maska e iWeb
  Anėtarėsimi
  Jul 2011
  Postime
  89
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  8
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga alfa1993 Lexo postimin
  Nje pyetje kjo metode a vlen per nokia
  Nuk e di nese e zoteroni gjuhen e programimit java? por ne fillim do te duket shume pa kuptim

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Muzik per telefona celular
  Nga ReniX nė forum Smartphone
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-11-2012, 02:03 PM
 2. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-11-2011, 08:54 PM
 3. Miu “Tron” i ndėrtuar pėr lojėra
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-12-2010, 02:00 PM
 4. Video Converter per telefona celular
  Nga EMAUS nė forum Smartphone
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-08-2008, 01:31 AM
 5. Video Clipe per telefona Celular
  Nga ReniX nė forum Smartphone
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 14-06-2007, 01:25 AM

Etiketat pėr kėtė Temė