Sipas specialistėve, nėse me tė vėrtetė dėshironi qė tradhtinė ta lini pas njė herė e pėrgjithmonė, do tė duhet jo vetėm tė pėrballoni zemėrimin por mė kryesorja, ta kapėrceni atė.

Nė rast tė kundėrt, lidhja mund tė bėhet tepėr mbytėse dhe ēifti tė jetojė nė dėshpėrim, pasi gruaja e tradhtuar, me qėllim qė tė ndėshkojė partnerin fajtor, e refuzon seksualisht, sillet me tė nė mėnyrė tepėr nėnvleftėsuese dhe injoruese ose e akuzon vazhdimisht, jo vetėm pėr tradhtinė por edhe pėr gjithēka tjetėr.

Por disa femra tė tjera, sipas specialistėve, kanė tendencėn ta konsiderojnė veten e tyre shkak ose e keqe apo tė bėjnė pėr vete rolin e kuruesit. Nė realitet, mėnyra e vetme pėr tė kapėrcyer tradhtinė ėshtė qėndrimi i hapur dhe i sinqertė i partnerėve dhe diskutimi i tė gjitha ēėshtjeve (edhe tradhtisė) midis tyre. Kėshtu pra:

• Preferoni tė flisni me partnerin pa u grindur.
• Pyesni pėr gjithēka dėshironi tė mėsoni, por pa u pėrqendruar nė detaje.
• Pranoni hapur se pėr njė farė periudhe do tė ndjehen i tepėr e lėnduar.
• Mos kaloni nė kampin e atyre qė e mbajnė gojėn mbyllur dhe nuk duan tė shkėmbejnė asnjė fjalė.
• Qė tė dy duhet tė merrni pėrsipėr pjesėn e pėrgjegjėsisė qė ju takon nė problemet e krijuara duke i diskutuar ato, me qėllim qė tė gjeni zgjidhjet e nevojshme.