Ngrohja globale, ja ushqimet qe do te behen luks ne te ardhmen


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Exclamation Ngrohja globale, ja ushqimet qe do te behen luks ne te ardhmen

  Receta Gatimi

  Imagjinoni njė ditė dimri pa njė kafe apo kakao tė ngrohtė. Sipas revistės ambientaliste amerikane Good, kėto ushqime janė tė destinuara tė zhduken shekullin e ardhshėm pėr shkak tė ndryshimeve klimatike. Kėto tė fundit do tė ndikojnė nė ekonominė globale nėse nuk do tė merren masa pėrsa u pėrket politikave ambientale. Revista ka listuar tetė ushqime qė janė tė rrezik zhdukjeje.

  Rritja e temperaturės sė planetit, reshjet e paparashikueshme, pėrmbytjet dhe periudhat e gjata tė thatėsirės ndikojnė negativisht nė prodhimin e mjaltit, kafesė, kakaos, drithėrave e vreshtave.

  Kafeja

  Ndryshimi i cikleve tė reshjeve ēon nė zhvendosjen e plantacioneve tė kafesė (Brazil, Vietnam e Afrikė) drejt lartėsive mė tė mėdha. Kjo do tė thotė mė shumė vėshtirėsi kultivimi dhe transporti, rrjedhimisht ngritje e ēmimit. Ndėrkohė, kompanitė amerikane si Maxwell House e Folgers e kanė rritur ēmimin me 25 pėr qind nė krahasim me njė vit mė parė.

  Ēokollata

  Rritja e temperaturės me 3 gradė do tė reduktojė nė mėnyrė drastike kultivimin e kakaos nė Gana dhe Costa d’Avorio, duke e rėnduar ekonominė e kėtyre vendeve, e cila varet nga eksportet.

  Drithėrat

  Nė 18 muaj e fundit tė gjithė kemi qenė dėshmitarė tė shtrenjtimit tė bukės. Nė krahasim me njė vit mė parė, nė mbarė botėn ēmimi i drithėrave ėshtė dyfishuar pėr shkak tė thatėsirės e zjarreve nė Rusi dhe pėrmbytjeve nė Australi. Ekspertėt thonė se ky ėshtė vetėm fillimi. Nė 20 vitet e ardhshme, ēmimi i bukės mund tė rritet me 90 pėr qind.

  Mjalti

  Njė nga treguesit kryesorė tė efekteve negative qė kanė ndryshimet klimatike ėshtė edhe rėnia nė mėnyrė dramatike e numrit tė bletėve dhe si pasojė e prodhimit tė mjaltit.

  Kikirikėt

  SHBA-tė kanė vėrejtur njė rėnie tė numrit tė rrėnjėve tė bimės sė preferuar, rrjedhimisht ēmimi i gjalpit ėshtė ngritur menjėherė. Prodhimi vjetor nė jug tė vendit ka qenė i dobėt pėr shkak tė verės sė nxehtė e tė thatė.

  Vera

  Ngrohja globale bėhet pėrgjegjėse pėr reduktimin me 50 pėr qind tė prodhimit tė rrushit qė pėrdoret pėr verė, brenda vitit 2040 nė Kaliforni.

  Agave

  Thatėsira nė veri tė Meksikės rrezikon tė shkatėrrojė prodhimin e agaves, bima e cila shėrben pėr prodhimin e tekilės.

 2. #2
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Drithrat,cokollada dhe mjalta veshtri pa to , per tjerat bejm disi

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Vetem kto jo

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Duhen filluar e bere kursime se nuk kemi rrug tjeter!

 5. #5
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Duhen filluar e bere kursime se nuk kemi rrug tjeter!
  pretendon te jetosh ti ne shekullin e ardhshem ?

 6. #6
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  pretendon te jetosh ti ne shekullin e ardhshem ?
  pse jo! ēf ka te keqe! mjaftom te montojm ca pjes hidraulike dhe u krye! Jeto sa te duash hihi!


  ps: vetem per vete mendon! Ti thua, ēe dua te kursej kur sjetotj

 7. #7
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  pse jo! ēf ka te keqe! mjaftom te montojm ca pjes hidraulike dhe u krye! Jeto sa te duash hihi!


  ps: vetem per vete mendon! Ti thua, ēe dua te kursej kur sjetotj
  hahahaha....un thjesht te provokova ty se cf do thoje ....por ti se kape

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-03-2012, 08:32 PM
 2. Ngrohja globale, 2012 vit i vėshtirė
  Nga labja nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-12-2011, 01:00 PM
 3. Facebooku ne te ardhmen !
  Nga MAJDI nė forum Barsaleta dhe Humor nė Vite
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 29-01-2011, 03:31 PM
 4. Ngrohja globale po ndodh mė shpejt
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-09-2009, 06:17 PM
 5. NGROHJA - ALARM: Po shkrihen akujt e Antraktides
  Nga EMAUS nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-07-2008, 09:34 AM