Semundjet qe kuron molla


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 10 prej 10
 1. #1
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  12

  Smile Semundjet qe kuron molla

  Molla ėshtė frut, me ndikim tė madh pozitiv nė shėndetin tonė. Ul nė mėnyrė tė dukshme, rrezikun e sėmundjeve tė zemrės, ndihmon kundra kapsllėkut dhe mban konstante vlerat e sheqerit nė gjak.  Molla ėshtė sinonim i vitalitetit dhe shėndetit. Mrekullia tjetėr e mollės si frut, ėshtė qė atė mund ta hash nė ēfarėdo lloj kohe. Njė mollė nė ditė mjafton, dhe ti nuk ke nevojė pėr doktor, thotė njė fjalė e urtė. Mrekullia e frutit tė mollės qėndron sidomos tek lėkura. Vitamina C dhe betakaroteni qė kanė dhe ndikimin pozitiv nė shėndetin tonė gjenden nė tė. Njė studim nė Holandė, ku njerėzit e testuar u ushqyen me njė mollė nė ditė, gjithashtu me 2 lugė qepė tė grirė dhe 4 gota ēaj, arritėn tė ulin nė mėnyrė tė dukshme rrezikun e sėmundjes sė zemrės. Gjithashtu, molla bėn njė ulje tė dukshme tė kolesterinės nė gjak, duke ndihmuar kėshtu nė sėmundjen e diabetit, apo tė hemorragjisė cerebrale. Ka lloje tė ndryshme mollėsh, por ai mė specifiku pėr kėto lloj sėmundje ėshtė molla e ngjyrės sė gjelbėr, qė nė botė njihet me emrin “Grany Smith”. Duhet tė shtojmė, se vitaminat e mollės mund t’i marrim nė njė farė mėnyre dhe nėpėrmjet lėngut tė saj (Kalium dhe Eise), megjithatė duhet theksuar se asnjėherė lėngu i mollės nuk do tė ishte njė zėvendėsim i vetė frutit.
  (burimi-gazeta standard)

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  23
  E Kuqja ka meshum vitamina

 3. #3
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  12
  kane shume vitamina dhe nqse eshte e mundur duhet te konsumohen me lekure sepse atje jane shumica e vitaminave...

 4. #4
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Mollat te gjith kan vitamina, por e verdha eshte mir per ata se vuajn nga diabeti.

 5. #5
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  12
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  Mollat te gjith kan vitamina, por e verdha eshte mir per ata se vuajn nga diabeti.
  erina ti quan te verdhe ate qe eshte jeshile apo jo??? se une di qe jeshilja ka me pak sheqer nga te gjitha...

 6. #6
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  18
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  E Kuqja ka meshum vitamina
  e vertet
  1 e kuqe = 8 jeshile

 7. #7
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,347
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  30
  Ou, pse keshtu qenka raporti me te kuqen? hmmm
  po disa moll skan fare shije me lekur!
  gjithesesi I love Apple too!

  jo apple corporate

 8. #8
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  23
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  Ou, pse keshtu qenka raporti me te kuqen? hmmm
  po disa moll skan fare shije me lekur!
  gjithesesi I love Apple too!

  jo apple corporate

  Kurse un dua apple corporate

 9. #9
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Nerti Lexo postimin
  erina ti quan te verdhe ate qe eshte jeshile apo jo??? se une di qe jeshilja ka me pak sheqer nga te gjitha...

  po per ate kisha fjalen, prandaj e thaash se eshte mir per ata se vuajn nga diabeti

 10. #10
  Anėtarė VIP VIP-Donator Maska e Nerti
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  FIRENZE
  Postime
  791
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  1
  Reputacioni
  12
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  po per ate kisha fjalen, prandaj e thaash se eshte mir per ata se vuajn nga diabeti
  po ke te drejte.....mua me pelqejne shume keto lloj molle...

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Molla ju ndihmon te dobesoheni..
  Nga erinda nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-04-2012, 08:07 AM
 2. Sėmundjet qė kuron mjalti dhe kanella
  Nga Erdi nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 02-03-2011, 07:36 PM
 3. Molla armiku i duhanit
  Nga ardona nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-11-2010, 12:16 AM
 4. Limoni, thesari qė kuron sėmundjet
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-05-2009, 11:29 PM
 5. Egjiptiani qė kuron sėmundjet e gjakut me shushunja
  Nga kuklla nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 04-03-2008, 01:48 PM

Etiketat pėr kėtė Temė