Gjumi fshin kujtimet e kėqija


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,523
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Smile Gjumi fshin kujtimet e kėqija

  Receta Gatimi


  Tajitja e kimikateve tė stresit ndalet kur truri pėrpunon pėrvojat emotive gjatė kohės sė fazės sė REM (Rapid Eye Movement - Lėvizjes Rapide tė Syve LRS) tė gjumit.

  Shumė njerėz me stres emocional shkojnė pa qejf nė shtrat, dhe nuk e dinė qė pikėrisht gjumi dhe ėndėrrimi mund t’ua fshijė kujtimet e kėqija. Shkencėtarėt kanė zbuluar qė ėndėrrimi - nė fazėn e “Lėvizjes Rapide tė Syve” – ėshtė me rėndėsi thelbėsore kur duam tė luftojmė me turbullirat e brendshme.

  Hulumtuesit nga Universiteti Berkley besojnė qė trupi ynė pėrpunon pėrvojat emotive derisa ėndėrron dhe lehtėson kujtimet e dhimbshme qė janė vėshtirė tė pėrballohen. Rezonanca magnetike ka treguar qė gjumi nxit reduktim dramatik nė reaktivitet nė amigdalė, pjesėn e trurit qė pėrpunon emocionet. Kjo mundėson pjesėn e trurit tė ngarkuar pėr gjykim racional (korteksi prefrontal) tė kthejė kontrollin ndaj reaksioneve emocionale tė personit.

  Pėrveē kėsaj, incizimet e aktivitetit elektrik tė trurit tė pjesėmarrėsve nė studim gjatė kohės sė gjumit kanė treguar qė niveli i neurokimikateve tė stresit ėshtė reduktuar gjatė gjumit.

  Shkencėtarėt thonė qė faza LRS e gjumit vepron si terapi, melhem qetėsues i cili largon intensitetin e pėrvojės emotive nga dita e mėhershme.

  Edhe pse njė tė tretėn e jetės e kalojmė nė gjumė, nuk ka pajtueshmėri shkencore pėr funksionin e gjumit. Kėto rezultate mė tė reja ofrojnė disa nga njohuritė e para nė funksionin emocional tė fazės LRS tė gjumit, sė cilės zakonisht i takon 20 pėr qind e kohės tė cilėn njeriu i shėndetshėm e kalon nė gjumė.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  interesante

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  un shoh shpesh endrra te keqia naten....qe me len shije shum te keqe gjat dites :S

 4. #4
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,523
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  me thon drejten, nga1her i shoh endrrat e cuditshme por ka raste qe edhe me dalin !

 5. #5
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Nuk e besojn se fshihet gje nga truri njeriut! Thjesht e ze vendin diēka tjeter!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 44
  Postimi i Fundit: 26-12-2014, 09:54 PM
 2. 25 fjalėkalimet mė tė kėqija tė 2012-es
  Nga vaaldr1n nė forum Siguria Informatike
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 24-09-2013, 04:52 PM
 3. Shpiket ilaēi per te fshire kujtimet e hidhura!
  Nga ReniX nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 09-02-2013, 09:30 PM
 4. Nese vdekja fshin gjithcka, c'kuptim do i mbetej jetes?
  Nga Enkelejda_24 nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 04-03-2011, 09:07 PM
 5. Kujtimet e dashurisė
  Nga Enkelejda_24 nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-08-2009, 12:09 PM