8 rregulla tė komunikimit me fėmijėt


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Pinguin 8 rregulla tė komunikimit me fėmijėt

  Receta Gatimi  1. Bini nė nivel tė fėmijės
  Gjithmonė flitni me fėmijėn nė nivelin e tij. Vogėlushėt duhet gjithmonė ti pėrshtaten tė rriturve dhe botės tyre, prandaj shpesh e kanė ndjejnėn e mospėrshtatshmėrisė.Gjunjėzohuni ose uluni pranė tij qė ta shikoni nė sy pėrderisa flisni. Nė kėtė mėnyrė i jepni tė kuptojė qė jeni tė interesuar pėr atė se ēfarė ka pėr tė thėnė.

  2. Bėhuni natyralė
  Fėmija nuk do tė ju kuptojė nėse gugasni, do tė mendojė qė kjo mėnyrė e tė folurit ėshtė e drejtė dhe do tė mundohet tė ju imitojė.

  Bėhuni natyrale ndersa flisni me vogėlushin tuaj. Nuk keni nevojė qė me dyvjeēarin tuaj tė flisni sikur tė ishte foshnje. Nėse ekzagjeroni gjestet tuaja dhe ndėrroni lartėsinė e zėrit, fėmija sigurisht qė do tė ju imitojė dhe do tė mendojė qė ky lloj i tė folurit ėshtė normal.

  3. Bėhuni tė durueshėm
  Bėhuni tė durueshėm, sepse fėmijėt e vegjėl ndoshta nuk munden qė tė tregojnė aq shpejt se ēfarė mendojnė, ēfarė duan apo ēfarė ndjejnė sikurse tė rriturit. Shpesh ndodh qė fėmijėt tė belbėzojnė kur dėshirojnė qė tė thonė diēka shpejtė, pėr kėtė i thuani me qetėsi dhe me durim qė tė flasė mė ngadalė, sepse keni mjaft kohė qė ta dėgjoni.

  4. Gjeni kohė pėr fėmijėn tuaj
  Gjithmonė gjeni kohė qė ta ndėgjoni fėmijėn tuaj kur dėshiron diēka tė ju tregojė, madje edhe nėse jeni nė punė, e cila mund tė presė natyrisht. Kur e ndėgjoni fėmiun me interesim, e stimuloni tė shprehė mendimet dhe idetė e tij.Gjithashtu, mund tė mėsoni shumė gjėra se si e shikon botėn fėmiu juaj dhe tiparet qė e mbizotėrojnė atė, gjė qė mund tė ju ndihmojė nė edukimin e tij.

  5. Mundohuni ta kuptoni fėmijėn tuaj
  Ndonjėherė do ta keni tė vėshtirė pėr tė kuptuar se ēfarė dėshiron fėmija tju tregojė, sidomos kur sapo ka filluar komunikimin. Ėshtė e rėndėsishme qė ti bėni me dije fėmiut qė jeni tė interesuar tė dini se ēfarė po ju tregon po qė nuk po e kuptoni. Nėse iu spjegon me duar apo ju tregon se ēfarė dėshiron, pėrsėritini disa herė emrin e objektit qė dėshiron, para se ti plotėsoni dėshirėn.

  6. Mėsoni tė ndėgjoni fėmijėn tuaj
  Fjalėt dhe reagimet janė shumė tė rėndėsishme, prandaj mos reagoni me nėnqeshje nė intereset apo bėmat e fėmiut por mundohuni ti kuptoni. Edhe nėse ju duket qė diēka qė ju tregon fėmiu ėshtė pa rėndėsi apo pa kuptim, mėsoni ta ndėgjoni, sepse nė mesin e shumė informacioneve mund tė fshihet ndonjė shumė e rėndėsishme.

  7. Vėzhgoni fėmijėn ndersa komunikon me fėmijėt tjerė
  Vėzhgoni fėmijen se si komunikon me fėmijėt tjerė. Asnjėherė mos e ndėrpritni bisedėn e tyre (vetėm nėse vjen deri te konflikti), ndėrsa nėse vėreni qė fėmija nuk di tė thotė ndonjė fjali apo ka belbėzuar, mundohuni qė mė vonė nė shtėpi ta pėrmirėsoni.

  8. Dėgjoni mendimin e fėmijės tuaj
  Ne fillim pyeteni pėr mendimin, se ēfarė dėshiron tė hajė, me ēfarė tė luaj, ndėrsa mė vonė flisni pėr ndjenjat. Sigurisht nė fillim nuk do ti kuptojė fjalėt, por do ti ndjejė mirė emocionet, prandaj nuk do tė befasoheni se sa mirė e kupton ndjenjėn pozitive dhe negative.Nė kėtė mėnyrė fėmija qė i vogėl mėsohet tė shprehė se ēfarė ndjen dhe tė mos turpėrohet nga kjo gjė.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Wow cfar nervash duhet te kesh

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  un jam e sigurt qe ai qe i ka shkruajt kto 8 rregulla ka qen femij !!
  femija e do dhe ndonje dack her pas here , ndryshe te hipen ne xerk

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Disa rregulla tė komunikimit
  Nga Erdi nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-03-2012, 06:39 PM
 2. 10 rregulla per ti vene femijet ne gjume
  Nga labja nė forum Vogėlushėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-10-2011, 12:34 PM
 3. Nga 1 marsi tarifat e komunikimit pėr 30% mė lirė nė Shqipėri
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-02-2011, 09:53 AM
 4. Mjeshtėria e komunikimit
  Nga ardona nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-12-2010, 02:52 PM
 5. Rregulla rreth kravatės :)
  Nga Altin111 nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-11-2007, 12:34 AM