Anija Voyager-1 arrin nė kufirin e Sistemit Diellor


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  Grusht i Shkathėt 35% Maska e gjendar
  Anėtarėsimi
  Jan 2010
  Vendndodhja
  Dardani
  Postime
  1,281
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  3
  Reputacioni
  11

  Post Anija Voyager-1 arrin nė kufirin e Sistemit Diellor

  Receta Gatimi  Pasadena, 7 dhjetor - Sateliti “Voyager -1”, i dėrguar nė hapėsirė nė vitin 1977 nga Zyra Hapėsinore Amerikane (NASA) ka arritur nė kufijtė e Sistemit Diellor.Tė dhėnat e fundit tė Voyager -1, i cili analizon Sistemin Diellor nė njė largėsi 285 trilion km (30 vite dritė) u prezantuan nė takimin e Lidhjes Gjeofizike amerikane tė organizuar nė San Francisco, transmeton njoftimin Starti.
  “Voyager -2” udhėton nė drejtim tė kundėrt tė Sistemit Diellor.
  Jashtė kufijve tė sistemit, Dielli ndihet si njė “yll i vockėl”.
  Ndėrkohė qė gjysmė hemisfera Veriore kalon stinėn e dimrit, drita e Diellit e ndodhur 151milion km larg Tokės arrin brenda 8,44 minutave.
  Nė pllakėn e ndodhur nė “Voyager -1” tė dėrguar nė hapėsirė nga qė mė 5 Shtator tė vitit 1977 , NASA pėrshėndeti me fjalėn “gėzuar mėngjesin”. Nė pllakė gjenden shumė fotografi, pjesė muzikore dhe zėra natyrore si zėri i shiut, stuhisė.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Si nuk eshte "shkir"

 3. #3
  Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Ancona, Italy
  Postime
  1,249
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  11
  wow...sa larg paska shkuar. pastaj gjith keto vite udhetim, me gjith ato pengesa qe mund te kete rastisur rruges dhe i ka rezistuar, duket qe paska punuar mjaft mire NASA edhe ne ato vite ku teknologjia nuk ishte edhe aq e zhvilluar...

 4. #4
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Pse nuk cuan ndonje njeri atje ( Do ishte ber si pul e pjekur tani )

 5. #5
  i/e rregjistruar Maska e morinablendi
  Anėtarėsimi
  Dec 2011
  Postime
  1
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Kjo eshte je Genjeshter e Vettet

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Shes: Makine Familjare Crysler Voyager Vitit 2001 - 7 Vende - Diesel
  Nga ReniX nė forum Shitje, Blerje, Jepet me Qera
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 27-11-2012, 02:41 PM
 2. Pėrplasja e madhe qė do zhvendosė sistemin diellor (foto)
  Nga vaaldr1n nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 02-06-2012, 09:36 PM
 3. Zbulohet anija 2100-vjeēare!
  Nga smocking2 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 28-08-2011, 04:06 PM
 4. Greket hapin kufirin per 75 dite
  Nga kuklla nė forum Diaspora Shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-11-2008, 05:28 PM
 5. Gjendet Anija e luftes te '700
  Nga ReniX nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-06-2008, 12:31 AM

Etiketat pėr kėtė Temė