Grate rrahin burrat, 190 denoncime ne vit per dhune!


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit
Rezultatet nga 1 deri tek 20 prej 36
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Grate rrahin burrat, 190 denoncime ne vit per dhune!

  Receta Gatimi
  Edhe pse ironike dhe ndoshta e pabesueshme nga burrat shqiptare dhuna ndaj tyre ėshtė nė rritje. Presione psikologjike, rrahje, kėrcėnime, apo dhuna e vazhdueshme duket se ka detyruar rreth 190 burra vetėm pėr 2010-tėn tė denoncojnė nė polici gratė e tyre. Duket se gratė duan tė marrin hak dhe kėshtu nė shumė raste u hyjnė nė “kėrbaē” burrave tė tyre edhe pse nė artikujt e gazetave tė pėrditshme apo kronikat televizive me tu pėrmendur fjala “dhunė” parafytyrohet femra si viktimė dhemashkulli si ushtrues dhune, por jo rrallė mund tė jetė e kundėrta. Njė fenomen i ri ai i keqtrajtimit tė burrave nga gratė, po merr pėrmasa tė diēkaje normale nė shoqėrinė tonė. Nė mė tė shumtėn e rasteve, dhuna ndaj burrave nuk denoncohet kjo edhe pėr shkak tė turpit, por duket se ka edhe nga ata burra qė nuk e kanė duruar dot mė dhunėn nga gratė e tyre. Njė familje nga kryeqyteti ka denoncuar kėtė formė dhune.Rasti
  Kryefamiljari N. Terezi nga Tirana nė datėn 13 tė kėtij muaji ka denoncuar nė komisariatin numėr 1 dhunėn qė ushtron gruaja e tij. 51-vjeēari sė bashku me dy fėmijėt e tij 13 dhe 9 vjeē, ka ngritur padi ndaj gruas sė tij 39-vjeēare se ajo ushtronte dhunė fizike dhe psikologjike ndaj tij, por edhe ndaj fėmijėve. Por ky nuk ėshtė rasti i vetėm pasi, duke iu referuar statistikave, vetėm pėrgjatė vitit 2011 gjithsej janė raportuar pėr kryeqytetin 940 raste tė dhunės familjare, ndėrsa 190 prej denoncimeve janė depozituar nga meshkujt. Kėtu pėrfshihen edhe 11 raste tė denoncuara si dhunė fizike ndaj burrit ku e dyshuara kryesore ėshtė gruaja. Duke iu referuar statistikave tė policisė thuhet: “Nė tremujorin e parė tė vitit 2011, gjithsej janė raportuar 130 raste tė dhunės familjare. Ndėrsa, nė vitin 2010 janė gjithsej 944 raste tė raportuara, 190 prej tė cilėve janė meshkuj”. Kėtu pėrfshihen edhe 11 raste tė denoncuara si dhunė fizike ndaj burrit, ku e dyshuara ėshtė gruaja.
  Precedenti
  Nuk ka rregulla pėr tė kuptuar diferencat emocionale mes burrave dhe grave, ka vetėm principe qė lejojnė analizimin e ēdo rasti veē e veē. Dhuna kundėr burrave dhe grave ka disa tė pėrbashkėta dhe ndryshime. Pėr burrat, shpesh, emėrtimi si: frikacak, impotent ose i dėshtuar, mund tė ketė njė efekt shumė mė tė rėndė psikologjik se sa te njė grua. Fjalė tė rėnda dhe mizore lėndojnė nė mėnyra tė ndryshme. Nė shumicėn e rasteve burrat janė mė tė influencuar nga dhuna mendore dhe emocionale se sa nga ajo fizike. Por shumica e burrave janė tepėr tė ndjeshėm ndaj dhunės dhe abuzimeve mendore, verbale dhe emocionale. Nė shumicėn e rasteve, tallja dhe fyerjet ndaj njė burri pėrballė njė burri tjetėr mund tė jetė mė shkatėrruese sesa dhuna fizike, qoftė kjo e ashpėr. Burrat nga ana tjetėr janė mė tė dhėnė pas dhunės fizike, qė shpesh ėshtė brutale dhe pse jo, vdekjeprurėse nė disa raste!

  Sociologėt: Gratė janė mė mizore mendėrisht se burrat
  Sociologėt shpesh dalin nė konkluzionin se gratė janė nė shumicėn e rasteve shumė mė mizore mendėrisht dhe emocionalisht se sa burrat. Pse rrinė burrat nė marrėdhėnie tė tilla tė dhunshme?Kjo pyetje nė shumė raste ka vetėm njė pėrgjigje. Pėr tė mbrojtur fėmijėt. Burrat e abuzuar zakonisht nuk duan t’i lenė fėmijėt me gratė abuzive. Ideja e ndarjes i bėn tė ndihen keq. Por mund tė themi qė tė tillė meshkuj duket se janė shumė tė pakėt nė vendin tonė, pasi edhe pse statistikat janė nė rritje ato nuk mund tė vihen paralel me dhunėn e vėrtetė dhe trajtimin e keq tė burrave ndaj grave. 2. #2
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  ahu prisja ni numer me te dyfishuar lol

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Erinaa Lexo postimin
  ahu prisja ni numer me te dyfishuar lol
  hihihihihi
  pas nja 2 vjetesh , me beso qe do 2 fishohet

 4. #4
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Gjejn ca delikat ahahhha

 5. #5
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  shyqyr qe jemi Shqiptar ne

 6. #6
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Ishalla nuk na qellon ndonje grua e forte thuaj

 7. #7
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga Kliton Lexo postimin
  Ishalla nuk na qellon ndonje grua e forte thuaj
  mos bej gaf ta marresh nga veriu , se ta shtypi koken hahaha

 8. #8
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  mos bej gaf ta marresh nga veriu , se ta shtypi koken hahaha
  aaa labe ! Mos na prek nnn ... n`veri haha

 9. #9
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga iceman Lexo postimin
  aaa labe ! Mos na prek nnn ... n`veri haha
  hahaha...ice kam nje vajz nga veriu ne klase ...esht 3 metra e gjat , e 2 metra e gjer
  vertet jam nga vlora , po ajo me shkakton frik hahahahaha

 10. #10
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  jena t`malsisė na (po mendoj ata )

  hahaha

 11. #11
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  hahaha...ice kam nje vajz nga veriu ne klase ...esht 3 metra e gjat , e 2 metra e gjer
  vertet jam nga vlora , po ajo me shkakton frik hahahahaha

  Ca do te thuash qe je nga vlora ti , qe jeni trima ju andej , vetem flisni si te till se kshu

  ( po mua ca me duhet me kte :S )

 12. #12
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga MAJDI Lexo postimin
  Ca do te thuash qe je nga vlora ti , qe jeni trima ju andej , vetem flisni si te till se kshu

  ( po mua ca me duhet me kte :S )
  ne nuk themi se jemi trima.....ne jemi trima
  por perpara nje gjigandeje si ajo e veriut , un hap rrug ...e dua jeten hahahaha

 13. #13
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  ne nuk themi se jemi trima.....ne jemi trima
  por perpara nje gjigandeje si ajo e veriut , un hap rrug ...e dua jeten hahahaha
  hahahah si Rus

 14. #14
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  hehe Majdi, si Rus te duket, por kur ti afrohesh ta tregon kuptimin e fjales SHQIPTAR

 15. #15
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  ej , kot thon qe djemt nga veriu jan te gjat....kemi nja ca mu si xhuxha prz

 16. #16
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Hapu dhe thuaj,po arritem deri ketu,hapu dhe me mire se nuk na mban kjo toke,ncncncnc

 17. #17
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Kjo statistik eshte per ti dhene pak zemer grave haahahahahahahaha

 18. #18
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga olsii Lexo postimin
  Kjo statistik eshte per ti dhene pak zemer grave haahahahahahahaha
  yessssssssss ti bejme peshk me ne fund,

 19. #19
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
  yessssssssss ti bejme peshk me ne fund,
  Nje te mire keni ju femrat se i beni qefin vetes

 20. #20
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga olsii Lexo postimin
  Nje te mire keni ju femrat se i beni qefin vetes
  po po aty mbahu ti,se jane thjesht fjale goje,ne gjerat i bejme vepra..........mos u habit

  dhe uroj o zoooooooooootttttttt te te bjeri nje femer e till,te te beje sardele para dhe pas buke hahahahahahhaha

+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Faqja 1 nga 2 12 I funditI fundit

Tema tė ngjashme

 1. 10 gjėrat qė burrat kėrkojnė te gratė
  Nga vaaldr1n nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-02-2012, 08:57 PM
 2. Jeton me dy zemra qė rrahin si njė!
  Nga Erinaa nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 22-02-2011, 11:57 AM
 3. Studimi, gratė kanė kujtesė mė tė fortė se burrat
  Nga ardona nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 03-09-2010, 09:00 PM
 4. Perse burrat nuk bejne seks pa tabu me grate e tyre
  Nga kuklla nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 13-03-2009, 03:35 AM
 5. Gratė qė flenė pak, mė shumė probleme sesa burrat
  Nga ema_d nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-03-2008, 09:08 AM