Ngrohja globale, 2012 vit i vėshtirė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Exclamation Ngrohja globale, 2012 vit i vėshtirė

  Receta Gatimi  Pas njė viti plot me fenomene klimatike ekstreme, funksionarėt federalė dhe ambientalistėt amerikanė po e pėrqendrojnė vėmendjen nė ngrohjen globale.

  Shumica e shkencėtarėve mendojnė se efekti serė do tė provokojė edhe gjatė vitit 2012 pėrsėritjen e tė nxehtit pėrvėlues tė vitit qė po lėmė pas. Gjithashtu, pritet rritje e sasisė sė reshjeve nė disa rajone, thatėsirės nė disa tė tjera, stuhi tė forta e pėrmbytje.

  Sipas gazetės "Huffington Post", e cila citon George Luber, kreu i monitorimit tė ndryshimeve klimatike nė SHBA, ngrohja globale po vė nė rrezik serioz shėndetin publik.

  Luber ka prezantuar njė aplikacion online, i cili krijon njė hartė tė fenomeneve ekstreme klimatike, duke lejuar tw studiohet nė mėnyrė specifike gjeografia e rrezikut.

  Ndėrsa sipas Mario Giuliacci-t, njė tjetėr studiues i fushės, deri nė vitin 2010, Dielli gjendej nė fazėn “dembele”, ēka bėnte qė tė derdhej mbi planetin tonė mė pak energji, duke bėrė qė gjatė kėsaj faze vitet tė mos ishin shumė tė nxehta. Por fillimi i vitit 2011 ka shėnuar edhe fillimin e rritjes sė aktivitetit diellor, i cili pritet tė arrijė kulmin nė vitin 2013.

 2. #2
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  eshte lajm shqetesues ky !

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Ky eshte viti i te gjitha thashethemeve! Permbysje jo permbysje, e lagu se lagu, shkaterrim jo shkaterrim! le te durojme dhe 11 muaj!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-03-2012, 08:32 PM
 2. Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 28-11-2011, 08:32 PM
 3. Ngrohja globale po ndodh mė shpejt
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-09-2009, 06:17 PM
 4. Pėrballja me krizėn globale
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-02-2009, 11:43 AM
 5. NGROHJA - ALARM: Po shkrihen akujt e Antraktides
  Nga EMAUS nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-07-2008, 09:34 AM