Viti 2012, ja cfare pritet te ndodhe


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Viti 2012, ja cfare pritet te ndodhe

  Receta Gatimi

  Po lėmė pas njė vit tė trazuar e plot me ngjarje historike. Protagonistėt kryesorė tė 2011-s kanė qenė kriza ekonomike, vdekja e Bin Ladenit, Muamar Gedafit, pranvera arabe apo protestat e tė indinjuarve nė SHBA dhe disa vende tė tjera. Por ndėrsa troket 2012-a, ēfarė mund tė presim tjetėr pėrgjatė 12 muajve tė ardhshėm?
  Opinionistė ndėrkombėtarė kanė hartuar njė listė me ngjarjet e pritshme pėr vitin 2012.

  Franca socialiste
  Nuk ėshtė e vėshtirė tė kuptohet se diēka e rėndėsishme do tė ndodhė nė politikėn franceze. Nė zgjedhjet e prilli tė ardhshėm, figura e presidenti Sarkozi shikohet mė nė disavantazh sesa ajo e rivalit socialiste Franēois Hollande. Pra, pritet qė Franca tė marrė kthesėn majtas nė aspektin politik.

  Kriza kineze
  Jo njė krizė ekonomike, por politike. Interneti, rrjetet sociale dhe shembujt qė vijnė nga Afrika veriore dhe Lindja e Mesme rrezikojnė tė minojnė pushtetin dominues tė qeverisė kineze. Njė opsion pėr vitin e ardhshėm mbetet evolucioni i shpejtė demokratik nė kėtė vend.

  Revolucioni nė Siri
  Po pėrpiqet ta mbajė pushtetin me ēdo mėnyrė, por e ardhmja e Bashar al Asadit nė Siri duket se ėshė pėrcaktuar tashmė. Vala e gjatė e pranverės arabe duket se do tė pėrfshijė edhe qeverinė siriane dhe nė 2012 priten momente decizive.

  Lamtumira e Ahmadinexhadit?
  Ėshtė njė ndėr ēėshtjet tek tė cilat mund tė vihen baste, por duket se viti i ardhshėm do tė jetė viti i largimit tė Mahmud Ahmedinexhadit nga pushteti. Ndėrsa ai pėrpiqet ta zhvendosė vėmendjen e popullit tė tij drejt armikut historik, SHBA-sė, tensioni dhe zemėrimi nė Iran po rritet. Nuk pėrjashtohet mundėsi qė njeriu i fortė i Teheranit tė jetė i detyruar tė lėrė pushtetin.

  Ekstremizmi islamik
  Njė tjetėr front mund tė hapet pėr Amerikėn nė luftėn kundėr terrorizmit islamik. Nigeria dhe e gjithė zona subsahariane janė pėrfshirė nga trazirat. Zgjerimi i qeverive islamike dhe rritja e influencės sė Al Kaedės nė kėtė rajon mund t’i shtyjė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės t’i pėrqendrojnė aty jo vetėm pėrpjekjet politike, por edhe ato ushtarake.

  Forcimi i eurozonės
  Pas krizės sė 2011-s, viti i ardhshėm mund tė jetė viti i rilindjes sė kontinentit tė vjetėr. Me dėshirėn e tyre apo jo, vendet e Eurozonės duhet tė ndėrtojnė njė sistem ekonomik, fiskal e politik mė tė fortė e ta bashkuar, gjė qė do tė ēojė drejt njė Europe vėrtet tė bashkuar.

  Dy tiranė drejt fundit
  Nuk do tė largohen pėr shkak tė revolucionit popullor, por pėr shkaqe fizike. Do tė jetė natyra ajo qė do tė fitojė betejėn ndaj Fidel Kastros dhe Hugo Ēavezit, dy udhėheqėsit e fortė tė Amerikės Latine. Kuba dhe Venezuela, tė bashkuara nga lidhja e fortė e dy diktatorėve qė i udhėheqin, mund tė pėrballen me humbjen e dy simboleve tė komunizmit.

  Fitorja e hakerėve
  Kanė dhėnė shpesh prova tė aftėsisė sė tyre, por mesa duket piratėt kompjuterikė janė gati pėr goditjen e madhe ndaj sigurisė sė institucioneve politike dhe ekonomike. Analistėt janė tė bindur se nė vitin 2012, sistemet kompjuterike tė vendeve tė rėndėsishme, bankave dhe bursave do tė goditen rėndė nga hakerėt.

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Keshtu mendoj dhe un

 3. #3
  i/e rregjistruar 35% Maska e argent
  Anėtarėsimi
  Oct 2009
  Vendndodhja
  Greece
  Postime
  598
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  Fitorja e hakerėve
  Kanė dhėnė shpesh prova tė aftėsisė sė tyre, por mesa duket piratėt kompjuterikė janė gati pėr goditjen e madhe ndaj sigurisė sė institucioneve politike dhe ekonomike. Analistėt janė tė bindur se nė vitin 2012, sistemet kompjuterike tė vendeve tė rėndėsishme, bankave dhe bursave do tė goditen rėndė nga hakerėt.
  Kjo me do me pelqente shume

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  UFO-t do te vijne te blejn shkollen ne Shqiperi!

  Sipas teorive qe verteten pritet te behet publike ndonje sekret i rendesishem! por dhe ndonje dukuri natyrore eshte mese e mundshme!

  Ku ka ze, nuk del pa gje!

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Viti 2012
  Nga Donnaa nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-12-2012, 11:55 PM
 2. Fushatat mė tė mira pėr Krishtlindje nga Viti 2012
  Nga vaaldr1n nė forum Life Style
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-12-2012, 04:13 PM
 3. A do te jete viti 2012 fundi i Botes? Pergjigja eshte...
  Nga ReniX nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 21-12-2012, 11:18 PM
 4. Udhetimet ne 2012-n, cfare pritet te ndodhe!!
  Nga labja nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 02-03-2012, 01:06 PM
 5. Viti 2012 per Apple, Microsoft dhe Google
  Nga ReniX nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 30-01-2012, 02:22 PM