Kombinimi i shpenzimi tė tė hollave tė cilat nuk i kemi me pėrgatitjet e festave mund tė jenė njė ‘bombė me sahat’ pėr ērregullimin e dashurisė.

Nė fakt, studimi i ri qė ka botuar Daily Mail zbulon se dhjetori ėshtė muaji mė stresues pėr ēiftet - njė nė pesė ēiftet mendon ndarje n gjatė kėtij muaji. Anketa nė tė cilėn kishin manė pjesė 3.000 britanikė tregon se ēiftet para fundvitit mė shpesh grinden se as nė secilėn pjesė tjetėr tė vitit. Brenga rreth tė hollave, problemet me organizimin e jetės familjare janė arsyeja kryesore qė ngjallin polemika.

Rezultatet e anketės janė shumė interesante: 20% e tė anketuarve nė gjysmėn e parė tė muajit tė fundit mendojnė seriozisht nė ndarje, pėrderisa 20% tė tjerė mendojnė se lidhja e tyre nuk do ta pėrjetojė fundvitin dhe festat e fundvitit. Nėse lidhja ėshtė e dobėt shkaku i mungesės sė komunikimit apo mungesės sė kohės qė kaloni sė bashku, kjo do tė vijė edhe mė nė shprehje gjatė fundvitit.

Stresi gjatė festave tė fundvitit ndikon qė ēiftet tė harrojnė tė gjitha anėt pozitive tė lidhjes sė tyre - tha Debora Chef, udhėheqėse e hulumtimeve. Tė hollat janė arsyeja kryesore e mosmarrėveshjeve dhe grindjeve. Nxitėsit e tjerė tė grindjeve mund tė jenė edhe sasia e alkoolit e konsumuar, e madje edhe rregullimi i bredhit nganjėherė di tė jetė nxitės i grindjeve.

Nė bazė tė gjithė kėsaj, ekspertėt kėshillojnė ēiftet tė provojnė tė mbajnė ndjenjat dhe tė jenė tė gatshėm nė kompromise, nė mėnyrė qė as lidhja, as martesa tė mos jetė viktimė e festės