Shpikja revolucionare zhduk frikėn nga dentisti


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  21

  Thumbs up Shpikja revolucionare zhduk frikėn nga dentisti

  Receta Gatimi


  Brusha e re plazma dezinfekton dhe riparon dhėmbėt pa gėrryerje dhe pa asnjė dhimbje. Tani pėr tani ėshtė nė fazėn e testimeve, ndėrsa shpresojnė qė do tė jetė nė treg deri nė fund tė vitit 2013.

  Pėr tė gjithė qė frikėsohen tmerrėsisht nga dentisti, shkencėtarėt nga Universiteti Missouri kanė shpikur “veglėn” e cila tėrėsisht do tė largojė dhimbjen. Plazma brusha hi-tech mund tė shėrojė dhėmbėt e prishur pėr 30 sekonda dhe atė krejtėsisht pa dhimbje. E vetmja gjė qė ndien pacienti ėshtė njė ftohtėsi e vogėl. Kjo brushė ka kimikatin i cili pėrdoret pėr dezinfektimin e dhėmbėve para operacionit. Njėkohėsisht edhe mbush dhėmbėt nė mėnyrė shumė mė tė fortė sesa mbushjet e deritashme, pėr ē’arsye dhėmbėt janė shumė tė fortė, ndėrsa mbushjet zgjasin mė shumė, shkruan Daily Mail.

  Kjo nė mėnyrė tė konsiderueshme mund t’ua zvogėlojė punėn stomatologėve. Testimet klinike janė akoma duke zgjatur, por deri tani nuk ka pasur efekte anėsore. Hulumtimet e deritashme kanė vėrtetuar qė dhėmbėt me kėtė teknikė janė mė tė fortė pėr 60 pėr qind. Nėse testimet kalojnė mirė, kjo mundet tėrėsisht tė ndryshojė mėnyrėn e punės nė stomatologji. Rreth 75 pėr qind e tė gjitha procedurave dentare kanė tė bėjnė me mbushjen e dhėmbėve, ndėrsa kjo mėnyrė mund tė lehtėsojė stomatologėt dhe tė gjithė ata qė frikėsohen. Nėse gjithēka shkon sipas planit, deri nė fund tė viti 2013 dhimbja pėr shkak tė gėrryerjes sė dhėmbėve mund tė zhduket tėrėsisht, pėr kur dhe paralajmėrohet paraqitja e kėsaj furēe plazma.

 2. #2
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Kjo do me bente shume pune, por deri ketu e 1 viti kushedi si jam katandisur

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Puthja virtuale shpikja mė e fundit !!
  Nga labja nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 20-03-2013, 12:02 AM
 2. Zhduk floket e thinjura me maske me piper te zi
  Nga labja nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 26-02-2012, 10:38 PM
 3. Frike nga dentisti? Pas 3-5 vitesh jo me
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 20-01-2010, 05:06 PM
 4. Shpiket ilaci qe zhduk shenjat e trupit
  Nga Kliton nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 11-04-2009, 10:02 AM
 5. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 31-12-2007, 10:04 PM