Plakja e trurit nis qė 45 vjeē


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,523
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Smile Plakja e trurit nis qė 45 vjeē

  Receta Gatimi


  Funksionet e trurit fillojnė tė pėrkeqėsohen qė nė moshėn 45-vjeēare, informoi njė studim i publikuar tė premten nė “British Medical Journal”.


  Universiteti i Londrės realizoi njė kėrkim, nė bazė tė sė cilit u pa njė rėnie prej 3,6% e aftėsive tė arsyetimit midis grave dhe meshkujve tė moshės 45-49 vjeē.

  Studimi u krye duke analizuar kujtesėn, fjalorin dhe aftėsitė pėr tė kuptuar tek 7 mijė burra dhe gra tė moshės 45-70 vjeē, tė monitoruar nė mėnyrė konstante gjatė dhjetė viteve tė fundit.

  Shoqata e Luftės kundėr Alzaimerit u shpreh se pėrfundimi mund tė ndihmojė pėr tė kuptuar se si fillojnė tė ndryshojnė funksionet e trurit e duke bėrė kėshtu mė tė lehtė diagnostikimin e gjendjes sė quajtur dementia.

  Nė bazė tė kėrkimeve tė mėparshme, vlerėsohej se kapaciteti i trurit fillonte tė pėsonte rėnie vetėm pas moshės 60-vjeēare. Megjithatė, kjo nuk ėshtė e vėrtetė, pasi “plakja” e tij nis qė nė moshė tė mesme.

  “Me kėto shifra nė dorė, studimet e ardhshme duhet tė fokusohen tek ata qė kanė njė rėnie tė kapacitetit mendor me tė lartė se mesatarja. Kjo mund tė bėjė qė sėmundje si alzaimer, dementia apo parkinsoni tė zbulohet qė nė hapat e tyre tė parė, duke e bėrė kėshtu mė tė lehtė pėrmbajtjen e tyre. Kjo ėshtė veēanėrisht e rėndėsishme, duke patur parasysh qė popullsia e re nė moshė ėshtė shumė e ekspozuar ndaj kėtyre sėmundjeve pėr shkak tė rėnies sė aktivitetit fizik e shtimit tė duhanpirėsve e alkolistėve”, shprehet Archana Singh-Manoux, njė eksperte franceze qė mori pjesė nė studim.

 2. #2
  Never_Too_Late Anėtar Nderi Maska e smocking2
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  Ancona, Italy
  Postime
  1,249
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  12
  e mir se paskemi kohe...

 3. #3
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga smocking2 Lexo postimin
  e mir se paskemi kohe...
  Epo... ikin shpejt vitet!

 4. #4
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  pse kaq shpejt mooo

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Rinia e trurit -> Kakao
  Nga eksploruesi nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-01-2013, 06:29 PM
 2. 10 ushqimet mė tė mira pėr shėndetin e trurit
  Nga mikaela nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 06-12-2011, 06:19 PM
 3. Domatja mbron lėkurėn nga plakja
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-08-2010, 01:38 PM
 4. 4 Menyra Si Te Shtojme Fuqine e Trurit
  Nga ardona nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-07-2010, 12:16 AM
 5. Vitamina C pėr zhvillimin e trurit
  Nga aurel nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 06-09-2009, 01:13 PM