Foshnjet dinė tė lexojnė buzėt


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Smile Foshnjet dinė tė lexojnė buzėt

  Receta Gatimi


  Fėmijėt nuk mėsojnė tė flasin vetėm nga ato qė dėgjojnė prej prindėrve tė tyre, por edhe nga leximi i buzėve.

  Ky ishte pėrfundimi i njė studimi tė gjatė tė Universitetit tė Floridas, nė SHBA. Sipas rezultateve, rreth moshės sė gjashtė muajve, foshnjet zhvendosin vėmendjen nga njė shikim i zakonshėm, nė fokusimin nė buzėt e atyre qė flasin.

  Si rrjedhojė, ata mund tė mėsojnė fjalė nga njerėz qė nuk kanė asnjė kontakt me ta, pasi duke ndjekur instiktin e tyre, do tė pėrpiqen tė imitojnė ato qė duhet tė thonė.

  ”Nė mėnyrė qė tė realizojė imitimin, fėmija duhet tė kuptojė se ēfarė forme duhet t’i japė buzėve tė tij dhe ky ėshtė njė proces jashtėzakonisht kompeks. Megithatė, ndodh edhe kėshtu”, deklaroi udhėheqėsi i studimit, profesori David Lewkowicz.

  Sipas studimit, ėshtė pikėrisht muaji i gjashtė periudha kur fėmijėt zhvendosin vėmendjen e tyre tek buzėt e atyre qė kanė pėrballė, ndėrsa nė moshėn 1-vjeēare, rikthehen tė pėrqendrohen tek fytyra, me pėrjashtim tė rasteve kur dėgjojnė tinguj tė pazakontė, si ata tė njė gjuhe tė huaj.

  ”Ėshtė njė zbulim intrigues, qė tregon se nė mėnyrė tė pavetėdijshme, fėmijėt e dinė se ēfarė kanė nevojė tė bėjnė dhe dinė se ēfarė ėshtė e rėndėsishme pėr zhvillimin e tyre”, theksoi njė pediatėr infantil, i pėrfshirė nė studim.

 2. #2
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  O zot sa te mire qe jane!..

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Foshnjet dėmtohen nga tė qarat
  Nga Arjol nė forum Vogėlushėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-05-2012, 01:12 AM
 2. 7 Gjerat e femrave qe meshkujt duhet ti dine!
  Nga erinda nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 22
  Postimi i Fundit: 16-04-2012, 09:09 AM
 3. 90% e njerėzve nuk dinė tė pėrdorin Ctrl+F
  Nga vaaldr1n nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 28-08-2011, 04:20 PM
 4. Intel po zhvillon kompjuterė qė lexojnė trurin
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-08-2010, 12:12 PM
 5. 90% tė njerėzve nuk i dinė pasojat e dhjamit tė abdomenit
  Nga Kliton nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-01-2010, 06:46 PM