Jetesa e vetmuar rrit koefiēentin e inteligjencės ndėrsa identifikimi me grupe tė ndryshme sociale ose profesionale sjell reduktimin e kėtij koefiēenti, sidomos midis femrave.

Ky ishte pėrfundimi i njė instituti kėrkimor nė Virxhinia, SHBA, qė pėrdori rezonancėn manjetike, pėr tė hetuar se si truri reagon ndaj mėnyrės sė pėrceptimit tė informacionit nė kushtet e vetmisė dhe grupeve sociale.

Nga testimet, u verifikua se personat qė kėrkonin zgjidhjen e njė problemi nėpėrmjet kėshillave dhe diskutimeve nė grup, e kishin mė tė vėshtirė tė arrinin njė zgjidhje pėrballė njė situatė tė caktuar.

Tė njėjtat situata, ishin mė tė thjeshta pėr t’u zgjidhur nga personat e paasociuar nė njė grup.

”Testimi u krye me individė qė kishin tė njėjtin koefiēent zgjuarsie. i ndamė nė grupe dhe i dhamė disa detyra e informacione tė caktuara. Rezultatet ishin befasuese dhe personat qė kishin njė feedback social, verifikonin njė ėnie drastike nė aftėsinė e tyre pėr tė zgjidhur problemet qė i parashtroheshin”, u shpreh njė prej drejtuesve tė studimit.

Jo vetėm kaq, por ka rezultatet treguan edhe pėr njė diferencė midis dy gjinive. “Nė femrat e asociuara nė grupe vihet re njė rėnie mė e madhe e koefiēentit tė zgjuarisė se sa tek meshkujt me tė njėjtin koefiēent fillestar”, argumentohej nė studim.

Burimi: TOP CHANNEL