NASA - Video mbi nje Tragjedi Globale


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31

  NASA - Video mbi nje Tragjedi Globale

  Receta Gatimi

  NASA nėpėrmjet njė email-i top sekret paralajmėron punonjėsit e saj qė tė pėrgatisin familjarėt e tyre pėr njė gjendje emergjence globale, pėr shkak tė termeteve tė fuqishėm qė priten tė godasin planetin tonė, por jo vetėm.

  Drejtori i NASA-s Charles Boldeni nėpėrmjet njė video email-i i bėn thirrje gjithė punonjėsve qė tė organizohen nė mėnyrė qė tė jenė tė pergatitur pėr emergjencėn e radhės globale qė pritet tė godasė Tokėn, pasi nėse njė punonjės i NASA-s e mbron familjen nga njė rrezik i mundshėm, atėherė ai do tė jetė i aftė tė pėrballojė ditėn e punės qė e pret.

  Mesazhi i drejtorit tė NASA-s ėshtė sa i frikshėm aq dhe i pazakontė, lexoni mesazhin e plotė dhe nxirrini vetė pėrfundimet.  MESAZHI I PLOTĖ
  "Unė dua disa minuta pėr tė folur me ju pėr Gatishmėrinė Emergjente qė na pret. NASA ėshtė njė organizatė unike. Ne jemi e vetmja organizatė nė qeverinė federale qė ėshtė pėrgjegjėse pėr sigurinė dhe mirėqenien e njerėzve, jo vetėm kėtu nė Tokė, por edhe jashtė planetit.

  Nė pėrvojėn time nė menaxhimin e astronautėve, kemi folur gjithmonė pėr rėndėsinė e pėrgatitjes sė familjeve, pėr pasjen e njė programi tė posacėm pėr mbėshtetjen dhe mbrojtjen e familjes. Dhe kam frikė se programi ynė nuk ėshtė aq i mirė sa duhet tė jetė.

  Pra, unė kėrkoj nga ju tė gjithė, nėse banoni nė bregun Perėndimor, nė bregun Lindor, nė zonėn e Liqeneve tė Medha, mendoni pėr fatkeqėsitė natyrore qė mund tė ndodhin nė zonėn tuaj, mendoni sic keni bėrė gjatė sulmeve tė 11 shtatorit, mendoni dicka e cila mund tė vijė nga forcat e jashtme dhe bisedoni me familjen tuaj, duhet ta bėni nė mėnyrė qė tė pėrgatiten pėr ngjarje tė paparashikuara.

  Hartoni njė plan pėr shtėpinė tuaj. Mendoni pėr njė strategji komunikimi me familjen. Ku mund tė mblidheni tė gjithė nėse ndodh njė emergjencė natyrore dhe ndodheni nė pika tė ndryshme tė qytetit.

  Gjėja mė e rėndėsishme pėr ne, ėshtė qė tė kryejmė me sukses misionin tonė dhe qė njerėzit tonė, familja jonė tė jetė e sigurtė me qėllim qė ju tė vini tė qetė nė punė, dhe nė rast tragjedie familjet tuaja tė jenė tė sigurta.

  Pra, unė kėrkoj nga ju qė tė mblidhni familjet tuaja dhe tė mendoni mirė se cfarė duhet tė bėni nė njė rast emergjence globale shpresoj qė tė adaptoni programin e pergatitjes pėr familjet tuaja, ndėrkohė qė tė gjithė tė jemi tė qetė qė ti bėjmė ballė tragjedisė. Ju e dini se cfarė bėni. Ju e diniė se carė duhet tė bėni ju dhe familja juaj nė rast emergjence dhe mbi tė gjitha, jini tė pergatitur.

  Mendoni se po i vjen fundi njerezimit?

  (burimi-BalkanWeb)

 2. #2
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga ReniX Lexo postimin
  NASA nėpėrmjet njė email-i top sekret paralajmėron punonjėsit e saj qė tė pėrgatisin familjarėt e tyre pėr njė gjendje emergjence globale, pėr shkak tė termeteve tė fuqishėm qė priten tė godasin planetin tonė, por jo vetėm.

  Drejtori i NASA-s Charles Boldeni nėpėrmjet njė video email-i i bėn thirrje gjithė punonjėsve qė tė organizohen nė mėnyrė qė tė jenė tė pergatitur pėr emergjencėn e radhės globale qė pritet tė godasė Tokėn, pasi nėse njė punonjės i NASA-s e mbron familjen nga njė rrezik i mundshėm, atėherė ai do tė jetė i aftė tė pėrballojė ditėn e punės qė e pret.

  Mesazhi i drejtorit tė NASA-s ėshtė sa i frikshėm aq dhe i pazakontė, lexoni mesazhin e plotė dhe nxirrini vetė pėrfundimet.  MESAZHI I PLOTĖ
  "Unė dua disa minuta pėr tė folur me ju pėr Gatishmėrinė Emergjente qė na pret. NASA ėshtė njė organizatė unike. Ne jemi e vetmja organizatė nė qeverinė federale qė ėshtė pėrgjegjėse pėr sigurinė dhe mirėqenien e njerėzve, jo vetėm kėtu nė Tokė, por edhe jashtė planetit.

  Nė pėrvojėn time nė menaxhimin e astronautėve, kemi folur gjithmonė pėr rėndėsinė e pėrgatitjes sė familjeve, pėr pasjen e njė programi tė posacėm pėr mbėshtetjen dhe mbrojtjen e familjes. Dhe kam frikė se programi ynė nuk ėshtė aq i mirė sa duhet tė jetė.

  Pra, unė kėrkoj nga ju tė gjithė, nėse banoni nė bregun Perėndimor, nė bregun Lindor, nė zonėn e Liqeneve tė Medha, mendoni pėr fatkeqėsitė natyrore qė mund tė ndodhin nė zonėn tuaj, mendoni sic keni bėrė gjatė sulmeve tė 11 shtatorit, mendoni dicka e cila mund tė vijė nga forcat e jashtme dhe bisedoni me familjen tuaj, duhet ta bėni nė mėnyrė qė tė pėrgatiten pėr ngjarje tė paparashikuara.

  Hartoni njė plan pėr shtėpinė tuaj. Mendoni pėr njė strategji komunikimi me familjen. Ku mund tė mblidheni tė gjithė nėse ndodh njė emergjencė natyrore dhe ndodheni nė pika tė ndryshme tė qytetit.

  Gjėja mė e rėndėsishme pėr ne, ėshtė qė tė kryejmė me sukses misionin tonė dhe qė njerėzit tonė, familja jonė tė jetė e sigurtė me qėllim qė ju tė vini tė qetė nė punė, dhe nė rast tragjedie familjet tuaja tė jenė tė sigurta.

  Pra, unė kėrkoj nga ju qė tė mblidhni familjet tuaja dhe tė mendoni mirė se cfarė duhet tė bėni nė njė rast emergjence globale shpresoj qė tė adaptoni programin e pergatitjes pėr familjet tuaja, ndėrkohė qė tė gjithė tė jemi tė qetė qė ti bėjmė ballė tragjedisė. Ju e dini se cfarė bėni. Ju e diniė se carė duhet tė bėni ju dhe familja juaj nė rast emergjence dhe mbi tė gjitha, jini tė pergatitur.

  Mendoni se po i vjen fundi njerezimit?

  (burimi-BalkanWeb)
  NGeLeM DUKE MaRRE MESiMe NGa HaMERRIkA ,... CFaR DUHet Te BEJ UNE PeR FAMIlJEN TIMe ????? AH Po ,,UH TE marr LEJE NGa HAMERIKa. ATa NUK DiNe SE KU JANE PeR VEtE ..

 3. #3
  i/e rregjistruar 20% Maska e peshkatari
  Anėtarėsimi
  Nov 2009
  Postime
  150
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  mos eshte ndonje bicim stervitje,

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. WSJ: iPhone 5 te vije me 4G LTE globale
  Nga vaaldr1n nė forum Smartphone
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-09-2012, 08:28 PM
 2. Ngrohja globale, 2012 vit i vėshtirė
  Nga labja nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-12-2011, 01:00 PM
 3. Ok, gabimi ortografik qė u bė fjalė globale
  Nga ardona nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-11-2010, 03:41 PM
 4. Ngrohja globale po ndodh mė shpejt
  Nga aurel nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-09-2009, 06:17 PM
 5. Pėrballja me krizėn globale
  Nga Kliton nė forum Shtypi i Ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-02-2009, 11:43 AM

Etiketat pėr kėtė Temė