Si ka lindur fjala bikini dhe pse themi bluetooth


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Wink Si ka lindur fjala bikini dhe pse themi bluetooth

  Receta Gatimi


  A dėshironi tė dini si ka lindur fjala bikini, dhe pse themi bluetooth? Libri i ri “Harvey Wallbangers And Tam O'Shanters" i Martin Hannan zbulon historitė nga tė cilat kanė rezultuar fjalėt dhe frazat e pėrditshme. Tabloidi britanik “The Sun” ka ndarė disa prej tyre.

  Hooker (prostituta): Fjala rrjedh nga zona Corlears Hook nė Manhattan (New York) ku kanė punuar prostitutat.

  Bikini: Kostumi dypjesėsh pėr larje e ka marrė emrin sipas atolit tė Paqėsorit, Bikini, nė ishujt e Marshallit, i cili ka qenė vendi nė tė cilin janė kryer 23 teste tė armėve nukleare nė mes viteve 1946 dhe 1958. Kostumi pėr larje ėshtė prezantuar nė revynė e modės katėr ditė pasi qė amerikanėt kanė testuar bombėn atomike.

  Shovinist: Tani pėrdoret rėndom pėr tė pėrshkruar dikė qė ka prirje seksiste, ndėrsa fillimisht ka paraqitur dikė qė ka disponim tė tepėrt patriotik, pasi qė Nicolas Chauvin, ushtari i ushtrisė franceze tė Napoleon Bonapartes, ishte i njohur pėr besnikėrinė e vet tė verbėr pėr shtetin e tij.

  Amerika: Kontinenti ka marrė emrin sipas Amerigo Vespuccit, eksploruesit italian nga shekulli XV, i cili ka dėshmuar qė kontinenti ėshtė shumė mė i madh se sa ėshtė menduar nė fillim dhe qė nuk ėshtė Azia, siē ka besuar Kolumbo.

  Mont Everesti: Mali mė i lartė nė botė e ka marrė emrin nė vitin 1865 sipas topografit kryesor britanik nė Indi, George Everest, i cili ka luajtur rol thelbėsor nė vizatimin e parė tė saktė gjeografik tė Indisė nė hartėn gjeografike.

  Bajoneta: Thika nė fund tė pushkės emrin e ka marrė sipas qytetit francez Bayonne, ku janė bėrė thikat e para tė gjata.

  Bluetooth: Mbreti danez Harald Bluetooth ka qenė pėrgjegjės pėr pėrhapjen e krishterimit nė tėrė Skandinavinė nė shekullin X. Kur prodhuesi suedez i telefonave mobilė, Ericsson ka dashur tė zgjidhte njė emėr i cili do tė simbolizonte komunikim tė mirė, u kanė hedhur njė sy shėnimeve historike dhe kanė zgjedhur njė emėr nga nėnqielli i tyre.

  Neandertal: Paranjeriu i shpellės e ka marrė emrin sipas fushės Neander nė Gjermani, ku janė gjetur tė gjitha mbetjet e kėtyre njerėzve tė hershėm nė vitin 1856.

 2. #2
  i/e rregjistruar 20% Maska e Atlantis
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Postime
  299
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Gjėra shumė tė vlefshme iceman!(edhe pse disa prej tyre i kam ditur)Falemnderit.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Mirmbrema i themi njeri-tjetrit..
  Nga erinda nė forum Chit Chat
  Pėrgjigje: 491
  Postimi i Fundit: 04-12-2014, 11:47 PM
 2. Arsyet pse duhet ti themi PO marteses
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 17-05-2012, 09:22 PM
 3. 5 gjera qe nuk duhet t'ia themi nje mashkulli!
  Nga erinda nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 18-02-2012, 09:42 PM
 4. Vajza e lindur mė 9.9.2009 ka motėr tė lindur mė 8.8.2008
  Nga aurel nė forum Ngjarje Nėpėr Botė
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 13-09-2009, 04:15 PM
 5. Fjala "Ēi"
  Nga ReniX nė forum Eros / Pa Ēensurė
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 10-08-2007, 03:06 PM