Nuk duhet tė jesh i dashuruar nė dikė me tė cilin dėshironi tė flirtoni. Ushtroni nė njerėzit qė i takoni ēdo ditė, me ata me tė cilėt nuk dėshiron tė keni asgjė.

Nė kėtė mėnyrė, kur tė vjen dikush qė e meriton vėmendjen tuaj, do ta dini si ta “pushtoni”.

Mendoni fjalinė pėr fillim

Gjejeni arsyen t’i drejtoheni atij personi. Nėse shkoni sė bashku nė klasė, pyeteni diēka nė lidhje me detyrat. Nėse jeni nė ndonjė koncert, pyeteni diēka pėr paraqitjen e grupit qė kėndon.

Kontakti me sy

Nėse dikė nuk e shikoni nė sy do tė dukeni tė mėrzitshėm dhe tė painteresuar dhe kjo nuk ėshtė pėrshtypja qė dėshironi ta lini, apo jo? Nuk ndiheni kėndshėm duke e shikuar dikė nė sy? Kėshilla e vogėl: shikojeni nė pikėn ndėrmjet syve. “Shenjės” suaj do t’i duket se jeni duke e shikuar nė sy.

Mendojeni

ndonjė kompliment

Gjej diēka qė tė pėlqen tek ai person: flokėt, atletet, xhaketa… dhe bėjani tė qartė se kjo ju pėlqen. Mos e teproni me lavdėrime. Fjala e thjeshtė sikur “Atletet i paske super” ėshtė shumė mė e mirė sesa “O zot, nuk mund ta besoj, sa tė bukura i paske atletet!”. Personi do tė ndihet mirė pėr komplimentin e marrė dhe me siguri do ta fillojė bisedėn.

Buzėqeshni

Nuk duhet tė sillesh si palaēo dhe tė qeshni vazhdimisht, por nuk do t’ju bėjė dėm nėse buzėqeshni disa herė gjatė bisedės. Nėse edhe ai tė buzėqesh ty, dijeni se jeni nė rrugė tė mirė.

Vetėm butė

Do tė arrini efekt tė mirė nėse tema e bisedės ėshtė diēka argėtuese, p.sh. pėr kafshėn e re shtėpiake, dhe jo ndonjė temė pikėlluese, tė pakėndshme. Poenta e flirtimit nuk ėshtė nė atė moment t’ia hapni shpirtin dikujt, por ta hapni rrugėn pėr biseda interesante.

Ah, kjo heshtje

e pakėndshme

Kur biseda tė ndalet, me siguri qė ėshtė e pėrfunduar pėrgjithmonė. Pėrveē nėse nuk gjendesh dhe e thyen heshtjen e pakėndshme. Nuk mundesh tė kujtosh asgjė? Pyeteni diēka nė lidhje me vendin se ku gjendeni, muzikėn tė cilėn e dėgjon.

Ushtroni, ushtroni, ushtroni...

Askush nuk ėshtė i pėrkryer herėn e parė. Nėse ideja e flirtimit ende tė frikėson dhe ju shkakton “flutura nė bark”, mos u brengosni, kjo vetėm do tė thotė qė duhet tė ushtroni mė shumė. Sa mė shumė tė flirtoni, bėhet mė e lehtė.