Mė nė fund u zbulua pėrse zebrat janė me vija


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  21

  Smile Mė nė fund u zbulua pėrse zebrat janė me vija

  Receta Gatimi


  Shkencėtarėt me dekada po mundohen tė zbulojnė pėrse zebrat kanė trupin me vija. Duket se shkencėtarėt hungarez dhe suedez e zbuluan sė voni.

  Nė revistėn “Journal of Experimental Biology” ėshtė publikuar studimi me tė cilin shkencėtarėt kanė arritur deri te pėrfundimi se zebrat kanė trupin me vija pėr tu mbrojtur nga mizat gjakpirėse. Efekti i vijave bardh-e-zi nė mėnyrė tė veēantė reflekton dritėn qė si pėrfundim dėbon insektet nga zebrat.
  Grupi i shkencėtarėve ka kryer eksperimentin mbi kuaj, e pėrmes vėzhgimit kanė arritur deri te pėrfundimi se mėnyra nė tė cilėn e reflektojnė dritėn qimet e errėta nė mėnyrė jashtėzakonshme tėrheq mizat. Pėr shkak tė kėsaj kanė vendosur ta bėjnė njė eksperiment nė tė cilin kanė mbaruar modele tė kuajve me ngjyra tė ndryshme, duke i lyer ata me ngjitės ashtu qė mė pastaj tė mund tė numėrojnė mizat e tėrhequra nga ekzemplari i caktuar. Modelet e kuajve ishin me ngjyrė tėrėsisht tė zezė, tėrėsisht tė bardhė, dhe me disa kombinime tė kėtyre dy ngjyrave.

  Pėrmes vrojtimit ėshtė arritur nė pėrfundim se mė sė paku miza kishte tėrhequr modeli i cili ishte mė i ngjashėm me vijat e zebrave, madje mė pak edhe se modeli qė ishte krejtėsisht i bardhė. “Ishim tė befasuar nga ky rezultat pėr shkak se nė kėtė model kishe vija tė zeza tė cilat reflektojnė dritėn nė mėnyrėn qė tėrheq mizat”, tha profesori Matthew Cobb, por edhe theksoi se kjo teori nuk pėrjashton tė gjitha teoritė tjera. /Telegrafi/

 2. #2
  i/e rregjistruar 10% Maska e florianVod
  Anėtarėsimi
  Feb 2012
  Postime
  40
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Interesante, flm

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Cfar do me gatuaje sikur te vija per darke tek ti
  Nga lovee nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 390
  Postimi i Fundit: 14-10-2013, 11:17 PM
 2. Pėrgjigje: 34
  Postimi i Fundit: 07-09-2013, 10:54 AM
 3. Pėrse flemė?
  Nga olsii nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-11-2012, 12:12 AM
 4. Perse.....
  Nga Erinaa nė forum Vėrejtje, Kėshilla, Pyetje Stafit
  Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 21-07-2012, 10:00 AM
 5. Urimi mė i bukur i Vitit tė Ri: Xhamadani vija vija
  Nga Erinaa nė forum Pėrshėndetje dhe Urime
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-01-2012, 11:28 PM