E vėrteta ėshtė se asnjė mashkull nuk e ka tė njėjtin mendim kur e sheh njė femėr lakuriq. Kuptojeni se ēfarė u sillet meshkujve nėpėr kokė nė dhomėn e tyre gjysmė tė errėt.

Lėkurėn e ka aq tė butė

Pa marrė parasysh nėse keni apo nuk keni vendosur kremra apo losion, lėkura juaj pėr tė do tė jetė e ngjashme me satenin. Nė fakt, lėkura e mashkullit nė krahasim me atė tė femrės pėr 20% ėshtė mė e trashė, prandaj edhe kur ju mendoni se lėkura juaj ėshtė e ashpėr, pėr tė mbetet shumė e butė. Pos kėsaj, meshkujt kanė lėkurė mė tė yndyrshme, kėshtu qė lėkura e tij mbi lėkurėn tuaj do tė rrėshqasė sikur tė ishte prej mėndafshit.

E adhuron aromėn e saj

Meshkujt e kanė vėshtirė ta harrojnė aromėn natyrale dhe lėkurėn e femrės. Mbulimi i aromės suaj me parfume tė tepėrta do tė ju bėjė mė pak tėrheqėse. Aroma juaj natyrale ėshtė njė afrodiziak i vėrtetė. Kjo nuk do tė thotė se duhet ta shmangni higjienėn e pėrditshme, por pėr kujdes pėrdorni losione dhe kremra tė aromave mė tė buta.

Pėrse nuk mund tė shoh gjithēka?

Rezultatet e sajtit “Psychology Today” tregojnė se 56% e femrave nuk janė tė kėnaqura me dukjen e tyre. Por, a ėshtė e mundur qė mė shumė se gjysma e femrave tė jenė jo tėrheqėse?

Me siguri se shumica e femrave e kanė njė fotografi krejtėsisht joreale pėr dukjen e tyre. Shumica e femrave me rastin e shikimit nė pasqyrė vėrejnė apo dallojėn vetėm mangėsitė, pėrderisa meshkujt shikojnė krejt ndryshe. Ata shikojnė vetėm atė qė ju pėlqen, pėrderisa mangėsitė nuk i vėrejnė fare.

Shpreson t’i thotė ēfarė i pėlqen

Mashtruesit modern, pėrkundėr informacioneve dhe literaturės sė shumtė qė mund ta gjejnė nė internet, edhe mė tutje jetojnė nė mosdije tė plotė sa i pėrket asaj se ēfarė ju pėlqen juve nė shtrat.
Meshkujt kanė nevojė tė jenė udhėheqės. Sipas ekspertėve, ajo qė ju bėn tė ndiheni mirė ėshtė ndjenja mė e mirė.

Sa nė forme tė mirė qė ėshtė

Shumica e femrave kur e shikojnė veten apo trupin e tyre nė pasqyrė mendojnė se kanė nevojė ta largojnė edhe ndonjė kile. Pa marrė parasysh se si dukeni ju, ai ėshtė tejet i bindur se ju dukeni pėr mrekulli. Nė bazė tė hulumtimeve tė organizatės “Psychology Today”, 63% e meshkujve do tė donin tė humbin nė peshė, por pa marrė parasysh kėsaj, veten e tyre nuk e konsiderojnė mė pak atraktivė, prandaj 25% e meshkujve me mbipeshė e kanė konsideruar veten e tyre si “tėrheqės”.
Femrat gjithnjė e mė tepėr po i kushtojnė rėndėsi peshės trupore, e cila pėr to ėshtė faktori kryesor pėr vlerėsimin e tė qenit atraktive. Te meshkujt ky faktor, sipas ekspertėve, nuk ėshtė fare i rėndėsishėm.

Do tė doja qė kjo natė tė mbetej nė mbamendje
Meshkujt janė shumė krenarė me tė arriturat e tyre nė shtrat, ndėrsa porsa t’ju shikojė, ai dėshiron qė te ju ta krijojė njė pėrshtypje qė edhe pėr njė kohė tė gjatė do ta mbani mend.

Burimi