Pse ėshtė e pamundur tė pengohet pirateria?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  Abdullah Autorė Maska e abdullah92
  Anėtarėsimi
  Jun 2009
  Vendndodhja
  Pc
  Postime
  1,517
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  12

  Pse ėshtė e pamundur tė pengohet pirateria?

  Receta Gatimi  Tani kur lufta kundėr SOPA-s dhe PIPA-s praktikisht ka marrė fund, ekipi nga Hollivudi dhe industria muzikore me padurim pret se ēfarė do tė ndodhė me ligjin ACTA. Mirėpo, tė ndalemi pak dhe tė shohim nėse ėshtė e mundur fitorja e tyre. Ndoshta para njė muaji apo dy kemi pyetur se ēfarė do tė jetė rezultati dhe cila do tė jetė e ardhmja e internetit, por tani jemi tė sigurt se fitoren do ta rrėmbejnė “piratėt”.

  Natyrisht se nė tė ardhmen mund tė presim situata tė kėtilla dhe konflikte edhe mė tė mėdha nė relacionin piratėt/Hollivudi/ Bollivudi/ industria muzikore.

  Ėshtė e qartė se legalizimi nuk ėshtė zgjidhja mė e mirė, sepse me kėtė do tė shkatėrrohej industria filmike dhe muzikore deri nė fund. Nga ana tjetėr, pirateria ėshtė ilegale nė SHBA dhe nė shumicėn e vendeve tė tjera tė botės. Dhe ēfarė ndodh tani? Po mundohet tė gjendet njė zgjidhje e cila do tė kėnaq tė dyja palėt, por tani pėr tani nuk ka njė zgjidhje tė tillė apo sė paku nuk po e shohim.

  Ky problem qė ekziston sot, nuk ėshtė vetėm problem i piraterisė, por problem edhe i servisit, i cili nėnkupton mundėsinė e marrjes sė ēfarėdo filmi pa pagesė. Kėtė shėrbim mė sė miri e ofron ueb-faqja ‘Pirate Bay’.

  Ndoshta njė gjė e tillė nuk ėshtė morale por ėshtė vėshtirė qė dikush t’ua ndaloj ta bėni njė gjė tė tillė. Ndėrsa nėse tani pas 10 vitesh dhe miliona dollarė tė shpenzuar nė gjykatė arrihet tė ‘vritet’ Pirate Bay, nė internet gjenden me mijėra ueb-faqe tė tilla. Por edhe nėse arrijnė tė shuajnė tė gjitha faqet ‘torrent’, njerėzit do tė shpikin diēka tė re. Dhe sėrish. Dhe sėrish…

  Nė ēka momentalisht ngjan Interneti?

  Ngjanė nė njė treg nė tė cilin gjenden absolutisht tė gjithė filmat, CD/DVD muzikore, librat dhe tė ngjashme, ndėrsa nuk karoje dhe as tė punėsuar qė mund t’ju ndalė qė tė merrni diēka. Por edhe atėherė kur e merrni njė film, ai nuk zhduket por ende ėshtė atje dhe dikush tjetėr mund ta marrė pas jush.

  I vetmi kufizim qė ekziston, ėshtė morali dhe bindja juaj. A munden kėto t’ju pengojnė qė nga interneti tė merrni 7 vazhdimet e Harry Poterit, apo vazhdimet e |Lord of the Ring”, apo vazhdimet e “Twilight”? Ata qė krijojnė pėrmbajtje argėtuese thonė se nė kėtė mėnyrė ju i dėmtoni, ēka ėshtė marrėzi. Ndoshta ju do t’i merrnit tė gjithė filmat e ofruar nga njė mėnyrė e tillė nė internet, por a do tė ishit tė gatshėm tė shpenzonit qindra apo mijėra euro nė blerjen filmave apo muzikės? Me siguri se nuk do ta bėnit.

  Ndoshta pa meritė shikojmė filma apo dėgjojmė muzikė, por nė realitet ne nuk do t’i blinim ato, duke marrė parasysh ēmimin e lartė tė tyre. Momentalisht njė pjesė e madhe e industrisė ėshtė bllokuar nė tė kaluarėn dhe lufton me cyber-gjeneratėn dhe sėrish e humbė betejėn. Ata ende besojnė se njerėzit duan tė dalin jashtė dhe fizikisht tė blejnė ndonjė film apo tė shkojnė nė videotekė dhe tė japin para tė majme pėr tė shikuar ndonjė film.

  A nuk ėshtė kjo qesharake? Sot filmat i blejnė ose koleksionuesit e filmave (lexo: personat qė kanė tepėr para), ose individėt qė duan ndonjė titull tė caktuar, ēka ėshtė diēka e rrallė. Tani ta pėrmbledhim kėtė problem – filmat janė tepėr tė shtrenjtė dhe kemi nevojė pėr njė servis nė tė cilin pėr pak para do tė mund tė blejmė apo huazojmė filma.

  Si tė arrihet kjo? Ndoshta aktorėt nga Lista A nuk do tė duhej tė kishin honorarė mbi 20 milionė dollarė, ndoshta nuk duhet shpenzuar 100 milionė dollarė nė marketing dhe ndoshta nuk do tė duhej tė investoheshin 500 milionė dollarė nė efekte tė ndryshme, kur njė efekt i ngjashėm mund tė arrihet pėr 2-3 herė mė pak para. Kėtė luftė me siguri se e kanė fituar piratėt, tė cilėt edhe mė tutje do tė marrin filmat nga interneti falas dhe tė kėnaqen nė hitet mė tė fundit tė Lady Gaga-s dhe tė tjerėve ndėrsa kėta pėr kėtė nuk do ta marrin asnjė cent.

  Sikurse qė nuk ėshtė e mundur tė shkatėrrohet pirateria, me siguri se nuk ėshtė e mundshme tė shkatėrrohet as industria filmike dhe muzikore, por duhet gjetur njė zgjidhje tė pėrbashkėt. Nėse vazhdohet kėshtu, vetėm sa do tė ulet numri i filmave dhe projekteve muzikore dhe nuk do tė arrihet asgjė.

  Ne besojmė nė pagesėn e shėrbimeve, por duhet tė kemi njė servis pėr kėtė! Nga ana tjetėr, nuk besojmė nė censurėn e internetit, sepse nė kėtė mėnyrė do tė arrihet efekti i kundėrt dhe njerėzit vetėm nga inati do tė ‘vjedhin’ filmat dhe muzikėn nga interneti, vetėm pėr tė treguar se munden dhe kjo betejė vetėm sa do tė pėrshkallėzohet. Tani pėr tani qėndron rezultati – Piratėt 1: tė tjerėt 0 … Burimi

 2. #2
  Drejtuesit e Forumit Administrator Maska e Administratori
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  server
  Postime
  200
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  9
  Reputacioni
  10
  Sepse ēmimet digitale jane te pa-arritshme!

  Nje artikull mjaft interesant!

 3. #3
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Sepse nuk duan ta ndalojn,ketu qendron problemi,pasi perfitimet jane kolosale,eshte pak a shume si lufta kunder droges,eshte dicka qe nuk duan ta ndalojn,se per ta ndaluar eshte shume kollaj.

 4. #4
  iii pazevendesueshem! Super Mod Maska e ReniX
  Anėtarėsimi
  Nov 2006
  Vendndodhja
  Fi-IT
  Postime
  14,359
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  50
  Reputacioni
  31
  Pirateria ka lind me teknologjin dhe do te iki kur te teknologjia te "zhduket"

 5. #5
  i/e rregjistruar 20% Maska e Momoja
  Anėtarėsimi
  Dec 2010
  Vendndodhja
  Vlore (mos do gje dhe lagjen ? ... pfff )
  Postime
  108
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  pirateria nuk ndalet per te vetmin fakt se thjesht esht e pamundur te ndalet. disa e bejn per perfitim dhe disa thjesht dhe vetem sepse MUNDEN dhe u pelqen, ashtu sic than Anonymous ne sulmin e fundit te serverat e CIA, WE DID IT FOR THE LULZ , ahahahaha thjesht x tu shkrir se qeshuri

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Kushtuar dashuris se pamundur :(
  Nga ulkina nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 21
  Postimi i Fundit: 28-02-2011, 01:55 PM
 2. Pirateria nė rritje
  Nga gjendar nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 24-02-2011, 12:26 AM
 3. Pirateria financon njė kartel meksikan tė drogės
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 05-02-2011, 11:18 PM
 4. Shenon koshin me te pamundur ne Basketboll!
  Nga ReniX nė forum Video-Foto Humoristike
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 25-06-2009, 06:16 PM
 5. Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-03-2007, 12:45 AM