Shkakton ēdo vit pothuajse 4 pėr qind tė tė gjitha vdekjeve nė shkallė globale, por megjithatė ende mungojnė rregullat e rrepta pėr ta frenuar.

Bėhet fjalė pėr alkoolin, qė pėr nga numri i viktimave ka lėnė pas HIV/AIDS, tuberkulozin dhe malarien.

Organizata Botėrore e Shėndetėsisė pritet tė hartojė njė traktat pėr secilin komb dhe “tė mbyllė rubinetin” e njė prej elementėve kryesorė tė vdekjeve nė botė.

Alarmi kėtė herė ėshtė dhėnė nė revistėn shkencore “Nature”, qė citon profesorin Devi Sridhar nga Universiteti i Oxford.alkool3.jpg