Pse na rrijnė duart e ftohta?


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 10 prej 10
 1. #1
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11

  Pse na rrijnė duart e ftohta?

  Receta Gatimi

  Duart e ftohta zakonisht tregon qė qarkullimi i gjakut tenton qė tė rregullojė temperaturėn e trupit, mirėpo, duart e ftohta shpesh tregojnė pėr problem serioz shėndetsor andaj edhe duhet tė vizitohet mjeku.

  Zakonisht ndodh qė muajve tė dimrit duart dhe kėmbėt tė jenė tė ftohta. Ky zvoglim i qarkullimit tė gjakut ėshtė mėnyra me tė cilėn trupi tenton tė mbajė organizmin e mbrendshėm tė ngrohtė. Eshtė normale edhe duart tė mėrdhihen, nėse gjatė kohė kaloni nė borė.

  Mjekėt nga klinika "Mayo", thonė se shumė sėmundje lidhen me duart e fothta si anemia, diabetesi, sėmundja periferike arteriale, skleroderma etj.

  Simptomet qė ju paralajmėrojnė se ndoshta keni probleme me nervat dhe qarkullimin e gjakut janė: duart dhe kėmbėt e ftohta gjithherė, ndryshimi i ngjyrės sė lėkurės, mpirja, lėkura e fortė dhe shtrenguar...Nėse vėreni se ndonjėri nga kėto simptome zgjat shumė, atherė ju duhet ta vizitoni mjekun.

 2. #2
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Po ja si thua ti,me gjithe kete te ftohte qe po bene,duhet te na rrijne te ngrohta?...Ja ke fut kot Olsi,hahahahahah

 3. #3
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
  Po ja si thua ti,me gjithe kete te ftohte qe po bene,duhet te na rrijne te ngrohta?...Ja ke fut kot Olsi,hahahahahah
  Hahaha sja kam fut une kot, ja kan fut ata mjeket sipas mendimit tend.

 4. #4
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga olsii Lexo postimin
  Hahaha sja kam fut une kot, ja kan fut ata mjeket sipas mendimit tend.
  Jo sipas mendimit tim ja ke fut ti kot,hahahahahha,te them te drejten tani po e lexoj artikullin,qepare e pash dhe thash booooooo postim nga Olsi,hajt t'ia shaj dhe une artikullin se dhe ai i shan te miat,hahahahah e bera kot,tani po e lexoj ne fakt...

 5. #5
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  21
  mua zakonisht me rrine duart e ftohta, dhe sipas kesaj qenkam me diabet, anemi apo cfare do tjeter ... por ja qe jam shendosh e mire

  neyse... flm per info olsi

 6. #6
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
  Jo sipas mendimit tim ja ke fut ti kot,hahahahahha,te them te drejten tani po e lexoj artikullin,qepare e pash dhe thash booooooo postim nga Olsi,hajt t'ia shaj dhe une artikullin se dhe ai i shan te miat,hahahahah e bera kot,tani po e lexoj ne fakt...
  Qenke hakemarrese ti obobo.

 7. #7
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga olsii Lexo postimin
  Qenke hakemarrese ti obobo.
  Po jo ore jo c'ne une hakmarrse,thjesht te kthej reston,nuk e mbaj kusurin e botes une,hahahhahaha

 8. #8
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
  Po jo ore jo c'ne une hakmarrse,thjesht te kthej reston,nuk e mbaj kusurin e botes une,hahahhahaha
  Mbaje se ke bakshish, bakshishi mbahet hahahahaaaaaaaaaaaaaaa

 9. #9
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Nuk e du nuk e du...

 10. #10
  i/e rregjistruar 35% Maska e mOrtaja123
  Anėtarėsimi
  Jun 2011
  Vendndodhja
  Kosove
  Postime
  702
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Une zakonish kur lozi me lojra me rrin duar e ftofta ndoshta koncentrimi i madh ne loj e ben te veten por zakonish kam nje temperatur normal e uroj mos ti kem ndonjeren nga keto :

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Si te kujdesem per duart?
  Nga labja nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 27-02-2013, 11:51 PM
 2. Si i lajnė duart astronautėt nė hapėsirė?
  Nga Erdi nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 04-02-2013, 09:58 PM
 3. Pse rrudhen duart kur futen nė ujė
  Nga Erinaa nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 18-01-2013, 02:21 PM
 4. Tyson dhe Holyfield shtrėngojnė duart
  Nga aurel nė forum Thashetheme Vip
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-10-2009, 06:26 PM
 5. spageti te ftohta
  Nga noemi84 nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-08-2009, 06:43 PM