NASA: Ne tė gjithė mund tė jemi jashtėtokėsorė


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  NASA: Ne tė gjithė mund tė jemi jashtėtokėsorė

  Receta Gatimi

  Nėse ju, nuk besoni nė ekzistencėn e jetės jashtė sistemit tonė Diellor, tashmė falė shkencėtarėve tė NASA-s, mund ta besoni, pasi ata faktuan se ekzistenca jonė kėtu, pra ekzistenca dhe krijimi/zhvillmi ynė mbi planetin Tokė, ėshtė i ardhur nga hapėsira.
  Pas njė mori studimesh mbi meteorit dhe komponentėt e tyre, duke shtjelluar ADN-n, NASA, konstatoi se nė nivelet e evoluimit tė jetės dhe ndėrtimit tė saj nė stadet intelektuale, rezultoi se ajo ka ardhur nė tokė, nga sipėr… Pra nga Universi.
  Hulumtuesit nė Qendrėn Goddard Space Flight kanė zbuluar pjesė tė ADN-sė nė dy meteorit qė ishin rrėzuar nė Antarktidė dhe Australi. Vizitorėt jashtėtokėsore (dy meteoritėt) pėrmbajnė lloje tė ndryshme tė nucleobases, tė cilat mendohet tė jenė thelbėsore nė krijimin e ADN-sė dhe tė jetės nė pėrgjithėsi. Shkencėtarėt ishin nė gjendje tė izolonin komponimet dhe tė faktojnė se ato nuk janė krijuar kėtu nė Tokė. Kjo, veēanėrish ishte shumė e rėndėsishme, pasi kritikėt shpeshherė pėrmendin ndotje si arsye pėr kėto komponentė qė shfaqeshin nė meteorit qė ishin studiuar nė tė kaluarėn.
  Shkencėtarėt e NASA-s, gjithashtu arritėn nė pėrfundimin se disa shkėmbinj hapėsinorė -nė varėsi tė pėrbėrjes sė tyre dhe shpejtėsisė – punojnė dhe funksionojnė si objektet e prodhimit dhe transportimit tė kėtyre paraardhėsve biologjikė. Ky zbulim ėshtė shumė i implikuar pasi gjetjet e tij, janė shumė mė tė gjera dhe sugjerojnė qė njerėzimi mund t’i detyrohet ekzistencėn e tij, njė meteoriti tė mirė-vendosur nė planetin tonė. Meteorit, i cili vizitoj nė ditėt e para tė krijimit Tokėn dhe se pa atė planeti ynė mund tė ishte e tė mbetje e thatė dhe shkėmbor.

 2. #2
  Super Moderatorė Super Mod Maska e Kliton
  Anėtarėsimi
  Sep 2008
  Vendndodhja
  Albania/D
  Postime
  6,215
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  4
  Reputacioni
  25
  Keto te Nases vetem te genjejn din,nuk i besoj asnje gje.

 3. #3
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Ja fusin kot kta

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 20-02-2012, 11:54 PM
 2. NASA - Video mbi nje Tragjedi Globale
  Nga ReniX nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 06-02-2012, 09:46 PM
 3. Mund te jemi miqte me te mire te jetes
  Nga ReniX nė forum Barsaleta dhe Humor nė Vite
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 28-11-2011, 08:29 PM
 4. Jashtėtokėsorė nė tokė?!
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 04-12-2010, 09:49 PM
 5. Tė gjithė jemi nga pak tė ēmendur
  Nga Altin111 nė forum Aktualiteti Shqiptar
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-02-2008, 04:18 PM