Zbulohet “Super Toka”


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 5 prej 5
 1. #1
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11

  Zbulohet “Super Toka”

  Receta Gatimi
  Teleskopi Hubble ka pikasur planetin GJ 1214b, qė quhet ndryshe “Super Toka”. Ky planet ėshtė i ngjashėm me planetin tonė pasi nė tė gjend njė sasi e konsiderueshme uji.

  Uji ndodhet kudo, madje edhe nė atmosferėn e trashė dhe tė lagėsht tė planetit. Por aq i ngjashėm ėshtė me tokėn aq edhe i veēantė, pasi shkencėtarėt pohojnė se ai nuk krahasohet me asnjė planet tjetėr qė njihet deri tani.

  Atmosfera e tij ka densitet tė qėndrueshme pasi pėrbėhet nga mjegullat. Pėrllogaritjet arritėn nė pėrfundimin se planeti i ri, me pėrmasa mė tė mėdha se Toka, por mė tė vogla se Jupiteri, ka mė shumė ujė se planeti ynė. Por uji nė kėtė planet ka njė formė tė ēuditshme, kjo pėr shkak tė temperaturave tė larta.

  “Temperaturat e larta dhe presioni nė nivele tė larta formojnė atė qė ne e quajmė ‘akulli i nxehtė’, ose ndryshe ‘uji superfluid’, substanca kėto krejtėsisht tė huaja pėr ne dhe eksperiencėn tonė ēdo ditė kėtu nė Tokė”, Zachory Berta, shkencėtari udhėheqės i studimit nga “Harvard Smithsonian Center for Astrophysics”.

 2. #2
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Kush vajti e zbuloi ti?...hahahahaha

 3. #3
  Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Postime
  3,332
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  11
  Komeshija im

 4. #4
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Pika mu ne koke komshise pa....qenke si lagje keshtu eeeeeee?...boooooooo hahahhahahhahahah

 5. #5
  i/e rregjistruar 35% Maska e aliu
  Anėtarėsimi
  May 2010
  Vendndodhja
  fier shqiperi
  Postime
  639
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  10
  mire na qenka komshi po sa vite drite eshte large te paktem sa vite duam te arrijme ne.opo lere se ne duam te rrojme aq sa duam ketu ku jemi

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Toka hyn nė brezin e fotoneve
  Nga Erinaa nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 28-10-2012, 11:25 PM
 2. Toka kėrcėnohet nga shekulli i katastrofave
  Nga Erinaa nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 17-05-2012, 09:14 PM
 3. Toka, si nuk e keni parė ndonjėhere!
  Nga ReniX nė forum Flora dhe Fauna
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 19-08-2010, 01:18 PM
 4. Zbulohet ylli mė i larget nga Toka!
  Nga kristimcs nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 01-06-2009, 12:37 PM
 5. Si do te ish toka, nqs njerzimi nuk do te ekzistonte me
  Nga kuklla nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 03-04-2008, 06:26 PM