Receta Gatimi

Supe Peshku me Perime !..


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 7 prej 7
  1. #1
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21

    Supe Peshku me Perime !..

    Pėr 4-5 persona duhen:

    lėng peshku 1.5 litra, patate 2-3 kokrra, karota 3-4 copė, mashurka 8-10 copė, selino, vaj 3-4 lugė gjelle, domate 2 kokrra, kripė, piper, majdanoz, dafinė.

    Pergatitja:


    Patatet , karotat, mashurkat dhe selinoja, pastrohen e priten nė copa kubike. Nė tenxhere me vaj (mundėsisht vaj ulliri) kaurdiset qepa e grirė hollė, pastaj shtohen karotat, selinoja, mashurkat, pak miell dhe pasi kaurdisen shtohen domate tė freskėta tė cilave u ėshtė pastruar lėkura. Lėngu i peshkut i pėrgatitur mė parė dhe i kulluar i hidhet pėrzierjes dhe lihet tė marrė valė, shtohen patatet dhe lihen tė ziejnė rreth 10-15 minuta derisa tė jenė gati. Gjatė zierjes hidhet njė fletė dafine. Supa rregullohet me kripė, piper e majdanoz. Gjatė vendosjes nė pjatė hidhen copa tul peshku tė ziera e tė pastruara nga halat.

  2. #2
    Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
    Anėtarėsimi
    Jan 2012
    Postime
    3,332
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Keto mashurkat i ke fut nga mendja jote, se nuk e kam provuar ndonjeher me mashurka brenda, kam ngrene gjithmon sup peshku ose jani i themi ndryshe ne.

  3. #3
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga olsii Lexo postimin
    Keto mashurkat i ke fut nga mendja jote, se nuk e kam provuar ndonjeher me mashurka brenda, kam ngrene gjithmon sup peshku ose jani i themi ndryshe ne.
    Po ti beje c'te duash,mua ashtu me pelqejne,me mashurka,po une nuk jam njeri qe beje si te tjeret,dua te tjeret te bejne si une...hahahahahah,kuptove?..

  4. #4
    Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
    Anėtarėsimi
    Jan 2012
    Postime
    3,332
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga erinda Lexo postimin
    Po ti beje c'te duash,mua ashtu me pelqejne,me mashurka,po une nuk jam njeri qe beje si te tjeret,dua te tjeret te bejne si une...hahahahahah,kuptove?..
    Na thuaj cfar do gatuash per darke te bej dhe une si ti, meqe se keshtu dashke ti, apo nuk ta thot fare per te garuar ty.

  5. #5
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21
    Hahahahahah Olsi thash qe,mua ashtu me pelqejne,,do te thote qe c'do njeri gatuan sipas menyres se tij,nuk ka nje recete fikse,sa per gatime gatuaj shume,eshte pasion i c'do femre,qe ta dish,dhe me sa di une,edhe une tek femrat beje pjes,hahahahah

  6. #6
    Postues Veteran Lirenti-Addicted Maska e olsii
    Anėtarėsimi
    Jan 2012
    Postime
    3,332
    Gjinia
    Mashkull
    Reputacioni
    16
    Me vjen keq por the dua te tjeret te bejne si une., gatimi eshte pasioni i cdo femere por guzhinjeret me te mire jane meshkuj.

  7. #7
    Ncncncnc 55% Maska e erinda
    Anėtarėsimi
    Mar 2009
    Vendndodhja
    Atje ku isha dje...
    Postime
    5,014
    Gjinia
    Femer
    Reputacioni
    21
    Citim Mesazhi origjinal i postuar nga olsii Lexo postimin
    Me vjen keq por the dua te tjeret te bejne si une., gatimi eshte pasioni i cdo femere por guzhinjeret me te mire jane meshkuj.
    Po ashtu thash po,por persa i perket gatimit,sepse nuk egziston asnjehere nje recete fikse,gjithsecili ka preferencat e tij,mund te shtoj apo te heqi ndonje gje qe nuk i pelqen,po kete e di,qe meshkujt jane guzhinir me te mire,nuk e kam vetem te degjuar kete por edhe te vertetuar,

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

  1. 114 vjet mbi supe, ja njeriu me i vjeter ne Shqiperi
    Nga Kliton nė forum Kuriozitete
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 26-02-2010, 09:17 PM
  2. Peshku qe flet per ju
    Nga EMAUS nė forum Lojra, Quize dhe Rebuse
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 01-01-2010, 03:45 PM
  3. Tavė me mish qengji dhe perime
    Nga aurel nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 11-09-2009, 08:59 PM
  4. Supe me pule e spageti
    Nga noemi84 nė forum Kuzhina Shqiptare dhe e Huaj
    Pėrgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 07-08-2009, 05:59 PM
  5. Makine e ndertuar me fruta-perime?
    Nga Kliton nė forum Kuriozitete
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 23-06-2009, 10:20 AM