Database: Si te krijoni nje Table Baze me MySQL


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  8

  Database: Si te krijoni nje Table Baze me MySQL

  Receta Gatimi

  Krijimi i Tabelave ne Databaze eshte hapi i pare i rendesishem nese duam te ruajm informacione.
  CREATE TABLE eshte nje komand e cila ju mundeson kete gje, por qe shoqerohet me shume atribute te tjere. I hedhim nje sy mbi krijimin e nje Table Baze per shpetimin e te dhenave te anetareve.


  Kodi HTML:
  CREATE TABLE anetar(
  id_anetar INT(10) AUTO_INCREMENT,
  emri VARCHAR(40) NOT NULL,
  email VARCHAR(40),
  datelindja DATE,
  PRIMARY KEY (id_anetar)
  );
  Ky siper eshte nje kod mjaft i thjeshtesur i nje tabele. Shpeton te dhena si Emri, Email dhe Datelindja e personit.

  Rrjeshti i pare: CREATE TABLE, krijon tabelen anetar ne database.

  id_anetar eshte nje numer i plote decimal deri 10 shifra, do te rritet me 1 njesi sa here te kete hyrje te reja dhe do te jete PRIMARY_KEY i cili eshte identifikuesi i tabeles. Specifikuar ne rrjeshtin e fundit.

  emri eshte nje VARCHAR, karaktere jo me te gjate se 40. NOT NULL, specifikon se kjo vlere smund te lihet bosh gjate plotesimit apo hyrjeve te reja.

  email e njejta gje si emri, por me ndryshim se nuk eshte hapesire e kerkuar. Pra mund dhe te lihet bosh.

  datelindja, eshte nje hapsire DATE. Pra do te rregjistrohet si datatype ne database dhe do te kete formatin e dates.


  Pa dyshim perpara se te ekzekutoni kete kod, ju duhet te keni krijuar nje DATABASE me komanden:

  CREATE DATABASE databasa_ime

 2. #2
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  8
  Popullimi TABELES mund te behet me komandat INSERT / INTO

  INSERT INTO Persons (emri,email)
  VALUES ('Al Capone','capone @email')

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Dobėsohu nė bazė tė grupit tė gjakut
  Nga Erinaa nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2011, 02:22 PM
 2. Hapat baze te stretching
  Nga ReniX nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 29-01-2011, 07:13 PM
 3. Instalimi Apache 2.2 PHP 5.2 dhe MySQL 5 mbi Windows
  Nga ReniX nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-02-2007, 10:00 PM
 4. [TUT] Si tė krijojm njė Database nė phpMyAdmin
  Nga Lirenti nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-11-2006, 12:59 PM

Etiketat pėr kėtė Temė