Shpjegimi i Cikleve PHP Looping - while - for - foreach


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 4 prej 4
 1. #1
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  8

  Shpjegimi i Cikleve PHP Looping - while - for - foreach

  Receta Gatimi

  Shpesh here ne programim eshte e nevojshme te persersim disa here nje cikel per nje kush te veēant!

  Ne PHP kemi mundesi te kryejme keto cikle:

  while - ciklon nje bllok kodi derisa nje kusht te jete i vertet - kujdes nga cikli infinit while (true) nuk do te perfundonte kurre.
  do while - ciklon nje bllok nje here dhe me pas vazhdon te verifikoj kushtin
  for - ciklon nje bllok kodi, per nje numer te caktuar
  foreach - ciklon nje bllok kodi per nje numer te caktuar elementesh ne vektor

  Shembuj te cikleve ne PHP:

  Sintaksa while:
  Kodi PHP:
  while (kondicioni)
    {
   
  kodi qe duhet ekzekutuar;
    } 
  Shembull while:
  Kodi PHP:
  <html>
  <body>

  <?php
  $i
  =1;
  while(
  $i<=5)
    {
    echo 
  "Numri eshte: " $i "<br />";
    
  $i++;
    }
  ?>

  </body>
  </html>
  si rezultat do te kemi:
  Numri eshte: 1
  Numri eshte: 2
  Numri eshte: 3
  Numri eshte: 4
  Numri eshte: 5


  Sintaksa for:

  Kodi PHP:
  for (initkondicionirritje)
    {
    
  kodi qe duhet te ekzekutohet;
    } 
  Shembulli for:

  Kodi PHP:
  <html>
  <body>

  <?php
  for ($i=1$i<=5$i++)
    {
    echo 
  "Numri eshte: " $i "<br />";
    }
  ?>

  </body>
  </html>
  Rezultati do te jete i ngjashem me ate te ciklit while siper.


  Nese ju pelqeu kjo teme, konsideroni faktin te lini nje reputacioni ose ndaloni te thoni Faleminderit!

 2. #2
  i/e rregjistruar 10% Maska e Mentor Bajrami
  Anėtarėsimi
  Jun 2012
  Vendndodhja
  A, A
  Postime
  19
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  0
  Gjera shume te thjeshta qe i kam mesuar para 2-3 vjetesh
  Programimi eshte thjesht loje fjalesh

 3. #3
  Chicago Boss 35% Maska e Al Capone
  Anėtarėsimi
  Jan 2012
  Vendndodhja
  Jashte Shtetit
  Postime
  560
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  8
  Mentor, programimi nuk eshte dhe aq loje fjalesh sa te eshte dukur ty!

  Kuptohet qe keto siper smund ti quash programim sesa thjesht disa veprime.

 4. #4
  i/e rregjistruar 35% Maska e alfa1993
  Anėtarėsimi
  Feb 2011
  Vendndodhja
  Shkoder
  Postime
  869
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  9
  Hahaha meqė qenka lojė fjalėsh na krijo njė aplikacion.
  Pėr mua programimi eshte njė nder gjerat mė tė vėshtira nė botė.

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Unazat... Shpjegimi i tyre!
  Nga Enkelejda_24 nė forum Romanca
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 27-07-2009, 01:58 PM
 2. Shpjegimi i ėndėrrave
  Nga Sefedini nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 13-04-2009, 04:56 PM
 3. Shpjegimi i JAVA
  Nga Gend nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 30-06-2008, 07:11 PM
 4. Shpjegimi i Bluetooth
  Nga Gend nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-06-2008, 06:23 PM
 5. Shpjegimi i Infrared
  Nga Gend nė forum Guida, Kėshilla dhe truke
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-06-2008, 06:22 PM

Etiketat pėr kėtė Temė