Lista e simptomave te depresionit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19

  Ide Lista e simptomave te depresionit

  Receta Gatimi  Shumica prej nesh kane disa momente apo periudha te shkurta kur ndihemi te vetmuar, pikelluar apo depresinuar. Keto momente zakonisht jane normale qe nganjehere ndodhin gjate jetes. Ato mund te jene rezultat nga humbja e ndonje te dashuri, nje dite te veshtire, apo reaksion ndaj nje momenti lendues. Por, kur ndjenja e keqe, pikellimi dhe paaftesia per tu perballur me depresion e kaplojne nje person aq shume saqe aftesia e tyre per te bere jete normale keqesohet, atehere eshte e mundur se kemi te bejme me ata qe vuajne nga ajo qe e quajme cregullim depresiv i madh, qe gjithashtu quhet edhe depersion klinik, depresion unipolar apo depresion i madh. Jo formalisht kjo gjendje thjesht referohet si depresion.


  Depresioni mund te kete ndikim te madh ne jeten e atij qe vuan – ekspertet thone se efekti eshte i ngjashem me ate te diabetit, dhe disa gjendjeve te tjera kronike.
  Simptomat depresive ndryshojne dukshem nga nje person ne tjeter. Me se shpeshti personat me depresion ndjehet te pashprese, pikelluar, dhe humbin interesin per ti bere gjerat qe dikur i kane bere me qejf.

  Cfare eshte diferenca ne mese te shenjave dhe simptomave?
  Nje simptome eshte dicka qe ndjehet nga pacienti, si per shembull koke-dhembja, ndersa shenja detektohet edhe nga njerezit tjere, sic eshte vrulli.

  Me poshte do te gjeni disa nga shenjat dhe simptomat e asociuara me depresionin:
  Shenjat dhe simptomat psikologjike:
  Pikellim i panderprere apo disponim i ulet
  Mendime dhe ndjenja te te qenit i/e pavlere
  Ndjenje e vet-urrejtjes
  Ndjenja i/e te qenit pashprese
  Ndjenja i/e te qenit i pandihme
  Ndjenja per te vajtur
  Ndjenje e fajsise
  Iritueshmeri – edhe gjerat me te vogla ju iritojne
  Shperthime mllefi
  Patolerueshem ndaj tjereve
  Dyshime te parreshtura – e ke shume te veshtire te vendosesh edhe ne gjera te vogla
  E sheh te pamundur te kenaqesh me jeten
  Mendime te lendimit te vetvetes
  Mendime te vetevrasjes
  Brengosje e pareshtur
  Ankth i pareshtur

  Shenjta dhe simptomat fizike
  Levizjet e trupit mund te jene me te ngadalshme se sa kane qene me pare
  Probleme me perqendrim, kohezgjatja e koncetrimit mund te zvogelohet
  Te folurit mund te jete me i ngadalshem se sa ka qene
  Menyra e te ushqyerit dhe apetiti ndryshojne – thjesht, pacienti han me pak dhe humb peshe. Por, disa tjere mund te han me shume dhe shtojne pesh.
  Deshire e vogel per seks
  Mungese energjie, plogeshti, lodhje – edhe gjerat e lehta dhe te vogla behen te pakendshme dhe te veshtira
  Cikli menstrual i nje gruaje mund te ndryshoj
  Parehati – pacienti mund te shpejtoj dhe ngadalesoj me shpesh, leviz duart, kercas gishtat dhe e ka veshtire te ndej palevizur
  Dhembje te pashpjegueshme si koke-dhembje, dhembje shpine apo probleme me sistemin e tretjes
  Crregullime me gjume – veshtiresi per te fjetur, apo zgjohet gjate nates dhe nuk mund te fle. Studimet tregojne se 80% e atyre me depresion vuajne nga nje lloj i pagjumesise. Hypesomnia (fjetja e tepert) eshte gjithashtu e mundshme. Disa medikamente qe perdoren per te sheruar depresionin mundin te shkaktojne pagjumesine.

  Shenjat dhe simptomat sociale jane:
  Rezultate te dobeta ne pune
  Pune e dobet ne shkoll
  Shmangja e kontaktit me shoke/shoqe
  Braktisja e hobeve dhe gjerave qe ju interesojne
  Probleme me familje/probleme ne shtepi
  Ne disa raste te renda te depresionit, pacienti mund te perjetoj simptoma te psikozes – deluzion apo halucinacione (pak me e rralle).

 2. #2
  Moderatori Forumit Moderator Maska e MAJDI
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  Diku ketej rrotull
  Postime
  8,677
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  24
  Vetem ne depresion mos kalofsh

 3. #3
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  depresioni eshte vdekja e njeriut !

  Faleminderit per keto info labe

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-03-2012, 01:28 PM
 2. Anet pozitive te depresionit
  Nga ulkina nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 09-05-2011, 02:13 PM
 3. Sėmundjes sė depresionit i vjen fundi?
  Nga vaaldr1n nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 26-10-2010, 11:46 PM
 4. Anoreksia nervore dhe bulimia, sinjale tė depresionit
  Nga ema_d nė forum Trupi dhe Shėndeti
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-03-2008, 01:05 PM