Sporti tė bėn mė tė zgjuar


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 2 prej 2
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,524
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Smile Sporti tė bėn mė tė zgjuar

  Receta Gatimi


  Aktiviteti fizik ėshtė i domosdoshėm pėr tė mbajtur trupin nė formėn e duhur, por njė studim i ri ka treguar se stėrvitja e vazhdueshme ka potencialin pėr tė bėrė njė individ mė tė zgjuar.

  Palestra, vrapi apo sporti ndikojnė pėr tė fuqizuar muskujt dhe pėr tė reduktuar lodhjen. Nė njė mėnyrė tė ngjashme ndikon ky proces edhe mbi trurin e njeriut.

  Njė studim shkencor nė Universitetin e Karolinės sė Jugut tregoi se aktiviteti fizik ndikon pėr tė formuar struktura tė reja mitokondrike brenda qelizave qė prodhojnė energjinė trupore.

  Njė pjesė e kėtyre qelizave ndodhen nė tru dhe ndikohen nga aktiviteti fizik pėr t’u bėrė mė aktive. “Ekzistojnė gjithmonė e mė shumė prova se aktiviteti fizik ndihmon pėr ta mbajtur trurin tė freskėt dhe pėr ta bėrė atė qė tė punojė mė shpejt dhe nė mėnyrė mė efikase”, deklaroi udhėheqėsi i studimit, Mark Davis.

  Ai shtoi se ndėrtimi i njė “rezervuari” tė madh mitokondrish nė tru ėshtė nė gjendje tė krijojė njė mbrojtje natyrale ndaj sėmundjeve qė shfaqen nė moshėn e tretė, si Alzheimer, Parkinson apo skleroza akute.

  Burimi:

  TOP CHANNEL

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  20
  dhe un qe kujtoja se me te zgjuar te benin librat

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. TEST: Sa te zgjuar jeni?
  Nga EMAUS nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 27-05-2013, 08:19 PM
 2. Jeta e vetmuar tė bėn mė tė zgjuar
  Nga vaaldr1n nė forum Shkenca dhe Jeta
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-01-2012, 07:49 AM
 3. Sporti 4x4 Extrem
  Nga gjendar nė forum Sportet nėpėr botė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 12-01-2011, 03:03 PM
 4. Sporti pėr fėmijėt
  Nga ardona nė forum Vogėlushėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 07-01-2011, 09:34 PM
 5. SPORTI NE TV & SATELIT
  Nga Altin111 nė forum Kampionate botėrore
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 06-12-2007, 08:34 AM