Disa rregulla tė komunikimit


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 3 prej 3
 1. #1
  The World Anėtar Nderi Maska e Erdi
  Anėtarėsimi
  May 2009
  Vendndodhja
  n'Toke
  Postime
  1,229
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  2
  Reputacioni
  13

  Bota Disa rregulla tė komunikimit

  Receta Gatimi  Dihet se ēdonjeri prej nesh ka nje pikture te brendshme te kuptimit te cdo fjale edhe pse mund te jete e njejta fjale per te gjithe. Veē kesaj, sic mund te vihet re gjate komunikimeve te ndryshme, ghuha me te cilen flitet asnjehere nuk eshte e njejte apo uniforme, siē thuhet. Ajo u pershtatet konteksteve, moshes, nivelit te formimit te bashkebiseduesve, gjendjeve psikologjike dhe kuptimeve te ndersjellta. Me tej, siē mund te vihet re gjate komunikimeve, mesazhet percillen jo vetem permes fjales, por edhe permes levizjeve, gjesteve, pozicioneve, mimikes (si psh. mbyllja e syrit, ngrysja e vetullave, shtrengimi i dhembeve e te tjera). Te gjitha keto na bejne te mendojme se gjate komunikimeve, nese duam te jemi te suksesshem, ka disa rregulla, nese do ti quanim keshtu, te cilat mire eshte te njihen dhe te zbatohen. Rregulla te tilla mund te formulohen si me poshte:

  1. Jepni maksimumin e duhur te sasisė dhe te cilėsisė se informacionit gjate komunikimeve.

  Vetem ne kete menyre mund te kontribohet ne bisede apo ne cdo komunikim. Sasia e i informacionit mund te ruhet nese jepet informacion aq sa duhet per sistuaten apo per momentin e dhene. Nese jepet me teper informacion, atehere shkelet kjo rregulle. Psh. nese dikush ju pyet se sa eshte temperatura jashte dhe ju mund te pergjigjeni se teperatura eshte 12,3275 grade C, atehere biseda do te ule vleren e saj. Komunikimi varet gjithemone edhe nga bashkebiseduesi, apo nga personi me te cilin bisedojme, nga gjendja e tij dhe nga situata ne te cilen gjenden te dyja palet. Ne mund te japim kontributin tone duke thene informacion te vertete, sepse presim qe te tjeret te na besojne. Ne i zgjedhim fjalet apo shprehjen, tregohemi te matur gjate komunikimit, nuk u themi degjuesve ate qe ata pothuaj e dine, balancojme informacionin e ri me ate qe eshte i njohur, sepse duam te jemi te suksesshem. Nje gje e tille ka te beje me Cilėsinė e komunikimit.

  2. Jepni dhe krijoni maksimumin e marredhenieve gjate komunikimit.

  Arritja e ketij maksimumi lidhet me kujdesin per te respektuar partneret, bashkebiseduesit, per te krijuar atmosfere te ngrohte e miqesore gjate komunikimeve, per te siguruar pjesemarrje dhe lirshmeri. Sigurisht, ironia, sarkazma, imitimet e te tjera, nuk mund te priten mire. Ato e ulin fuqine e bisedes dhe te komunikimit.

  3. Mėsoni si tė dėgjoni gjate bisedes dhe gjate komunikimeve.

  Degjimi aktiv eshte menyra ma e mire e komunikimit. Ai lidhet me kuptimin e mesazheve. Per kete, shpesh thuhet: "Dėgjo dy herė dhe folė njė herė ,, apo " Ndaj kemi dy veshė dhe njė gojė ,,.

  4. Ndihmoni folėsin apo bashkėbisedusin gjate komunikimeve.

  Qe te jene me te qete dhe te lirshem ne te folur, kini pak durim, perpiquni te shmangeni cdo keqkuptim qe mund te linde. Thoni te verteten dhe ndihuni te lirshem per te bere pyetje. Inkurajoni edhe te tjeret per ta bere nje gje te tille.

  5. Tregohuni teper te kujdesshem gjate komunikimeve, sidomos ne menyren e kriticizmit.

  Duke zgjedhur stilin e pershtatshem te komunikimit ne varesi te subjekteve qe u drejtohemi, ne varesi te tipit te tyre, ne varesi te moshes dhe te statusit social. Te perdorim stil te drejte dhe te thjeshte duke mos humbur durimin dhe tolerancen.

  6. Perdorni kontekstin per te sqaruar kuptimin.

  Dihet se kuptimet varen jo vetem nga fjalet qe perdoren ne momente te caktuara, por edhe nga kontekstet, nga menyrat qe perdoren per ta konvertuar ate. Per kete, gjate komunikimeve shpesh manipulohet me intonacionet dhe hezitohet ne perdorimin e shprehjeve verbale, per te qartesuar kuptimin e fjaleve. Pra, eshte nje shtrese kritike per te kuptuarin. Kjo duket qarte ne situata konkrete e ne kontekste te tilla: Psh. nese na thuhet: Ushqimi eshte ne tavolinė. Kjo mund te jete nje ftese per te ngrene ose thjeshte nje gjendje pershkruese qe varet nga konteksti. Me tej, edhe gjykimi i nje ngjarjeje varet kurdohere nga konteksti

 2. #2
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Flm,por personalisht jam shume e informuar per cfare shkruhet me lart!

 3. #3
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  kur te takohem ndonje dit me presidentin , do i kem shum parasysh kto keshilla

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. 8 rregulla tė komunikimit me fėmijėt
  Nga labja nė forum Psikologji-Sociologji-Filozofi
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 01-12-2011, 09:44 PM
 2. Nga 1 marsi tarifat e komunikimit pėr 30% mė lirė nė Shqipėri
  Nga vaaldr1n nė forum Tė Rejat e Teknologjisė
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 24-02-2011, 09:53 AM
 3. Mjeshtėria e komunikimit
  Nga ardona nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 10-12-2010, 02:52 PM
 4. DISA RREGULLA PER EDUKIMIN E FEMIJEVE
  Nga ema_d nė forum Vogėlushėt Shqiptarė
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 21-01-2008, 01:59 AM
 5. Rregulla rreth kravatės :)
  Nga Altin111 nė forum Bukuri dhe Estetikė
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-11-2007, 12:34 AM