Omar Al-Khayyam


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 17 prej 17
 1. #1
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13

  Omar Al-Khayyam

  Receta Gatimi

  Omar Al-Khayyam(1044 - 1123 C.E.)

  Omar Al-Khajami ishte nje matematikan dhe astronom i shquar. Ai ishte gjithashtu i njohur si poet, filozof dhe fizikant. Ne librin "Historia e Filozofise perendimore", Bertrand Rusell veren qe Omar Kajami ishte i vetmi njeri qe ai njihte i cili ishte poet dhe matematikan ne te njejten kohe. Ne vitin 1079 C.E. Omar Khajami rregulloi Kalendarin Diellor. Kontributi i tij ne Algjeber u vleresua ne gjithe Europen. Ne Perendim ai njihet per permbledhjen poetike me titullin "Rubaiyat" (Strofat) e cila u perkthye nga Edward Fitzgerald ne 1859. Emri i tij i plote ishte Ghijath al-Din Abul Fateh Omar Ibn Ibrahim al-Kajam.

  Omar Kajami lindi ne vitin 1044 ne Nishapur, kryeqyteti i Khurasanit (ne Iran). Ai njihet si Persian. Megjithate nje nga mendimet eshte qe paraardhesit e tij ( nga fiset arabet te quajtura Khajami ) emigruan dhe u vendosen ne Persi. Omar Kajami u edukua ne Nishapur. Pervec kesaj ai udhetoi edhe ne shume institucione me reputacion ne fushen e diturise perfshire ketu ate te Bukhara, Balkh, Samarkand dhe Isfahan. Pjesen me te madhe te jetes se tij ai e kaloi ne Nishapur ( Azia Qendrore ). Omar Al-Kajami ishte bashkekohes i Nizam al-Mulk Tusit. Ai vdiq ne vitin 1123 e.r. ne Nishapur.

  Kajami dha nje kontribut te madh ne Matematike dhe vecanerisht ne Algjeber. Libri i tij rreth Algjebres, me titullin "Makalat fi al-Xhabr wa al-Mukabila" mundesoi zhvillim te madh ne kete fushe. Ai cilesoi shume ekuacione algjebrike bazuar ne nderlikimin e tyre dhe njohu 13 forma te ndryshme te ekuacioneve kubike. Omar Khajami zhvilloi nje menyre gjeometrike ne zgjidhjen e ekuacioneve, e cila perfshiu nje perzgjedhje gjeniale te koneve te rregullta. Ai zgjidhi ekuacione kubike duke kryqesuar nje parabole me nje rreth. Omar Kajami ishte i pari qe zhvilloi teoremen e binomit dhe percaktoi koeficientet binominale. Ai zhvilloi shtrirjen binominale per rastin kur eksponenti eshte nje integral pozitiv. Omar Khayyam ne librin e tij te Algjebres i referohet nje libri tjeter qe njihet si Trekendeshi i Paskalit. Ky liber nuk gjendet me ne kohet e sotme. Ai e zgjeroi punen e Euklidit duke dhene perfundime te reja te raporteve dhe duke perfshire ketu edhe shumezimin e raporteve. Ai ndihmoi ne teorine e vijave paralele.

  Omar Al-Kajami eshte i famshem per nje tjeter veper te tij e cila e ndihmoi gjate kohes kur ai po punonte per Sulltanin Selxhuk, Malikshah Xhelaludini. Atij i kerkuan te zhvillonte nje Kalendar Diellor te perpikte i cili do te perdorej per mbledhjen e te ardhurave shteterore and qellime te tjera administrative. Per te plotesuar kete detyre, Omar Kajami nisi detyren e tij ne observatorin e ri ne Ray ne vitin 1074 e.r. Kalendari i tij i quajtur "Al-Tarikh-al-Xhelali" (Rruga e Xhelalit) eshte superior ne krahasim me kalendarin Gregorian dhe eshte i perpikte brenda nje dite ne 3770 vite. Ai percaktoi qe gjatesia e vitit perbehej nga 365.24219858156 dite. Kjo tregon qe ai e njihte rendesine e perpikmerise duke dhene rezultatin ne 11 thyesa dhjetore. Gjatesia e vitit ne kohet tona njihet 365.242190 dite. Kjo shifer krahasuar me ate dhene prej Omer Kajamit ndryshon vetem tek shifra e gjashte e thyeses dhjetore.

  Kajami ndihmoi gjithashtu edhe ne fusha te tjera shkencore. Ai zhvilloi nje metode per percaktimin sa me preciz te peshes specifike. Ai shkruajti dy libra rreth metafizikes, "Risala Dar Wujud" dhe "Nauruz Namah". Si poet, Kajami njihet per "Strofat" e tij. Temat e tij perfshijne mistike komplekse dhe mendime filozofike.

  Dhjete libra dhe tridhjete monografe te Omer Kajamit kane mbijetuar. Keto perfshijne kater libra rreth matematikes, nje rreth algjebres, nje rreth gjeometrise, tre rreth fizikes dhe tre libra rreth metafizikes. Kajami dha ndihmese te madhe ne zhvillimin e matematikes dhe gjeometrise analitike e cila ishte me perfitim te madh per Europen disa shekuj me vone.


  Midis veprave te mbijuetuara(ndoshta jo te plota) te Kayyamit jane edhe Rrrubaijatet e tij te bukura dhe me fame, te cilat jane perkthyer ne shume gjuhe te botes midis tyre edhe ne gjuhen tone.
  Jane te shqiperuara fillimisht nga Fan Stilian Noli, dhe mendohet se nuk ka shfrytezuar origjinalin e tyre por i ka shqiperuar nga te tjera gjuhe.
  Ndersa i dyti qe u mor me shqiperimin e ketyre Rrubaijateve(poezi katrore, nga Arabishtja )eshte Hafiz Ali Korca.
  Shpresoj qe te sjell pjese prej te dy shqiperuesve.
  Me poshte po postoj dicka nga shqiperimet e Nolit.


  INDRITI zeriyt.com/omar-alkhayyam-t10892.0.html

  Eshte shkrim i vjeter por qe ja vlen te lexohet

 2. #2
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  1
  Natėn kur flija, mė tha shpirti: "Pi!
  Nė gjumė dhe nė Varr s'ka lumturi.
  Ngreju! Sa rron, zbras Kupa dhe puth ēupa;
  se ke shekuj qė tė flesh nė qetėsi".


  2

  Nė ėndėrr, kur Agimi zbardhėllonte,
  Njė zė qė nga Taverna po gjėmonte:
  "Cohuni, djema, e Verė sillnani,
  Se Fati na e tha lėngun sonte".


  3

  Dhe posa nė tavernė kėndoi gjeli,
  Besnikėt jashtė thirrėn "Portat ēelni!
  E shkurter ėshtė Jeta, ja, u mplakmė
  Dhe mbetmė si kofini pas sė vjeli".


  4

  A di pėrse kėndesi po kėndon
  Dhe menatė nga gjumi po tė zgjon?
  Qė shkoi njė ditė po tė lajmėron,
  Dhe ti, ēkujdesur, fle dhe ėndėrron.


  5

  U gdhi! Me verė zėmrėn e zbardhėlloj
  Pėrdhe ēdo Fe tė Natės e dėrmoj:
  Nė Djall dėrgoj Parajsėn e pėrpjetė,
  Gėrshetin me lahutėn lavdėroj.


  6

  Kur Diellin me zjarr kurorėzuar,
  E pret me gas Natyra faqeshkruar,
  Shoqen me mall po shoh nė gjumė shtruar
  Dhe foshnjėn buzėqeshur mė tė zgjuar.


  7

  Ja, Kup' e Qiellit skuqet prej Agimit,
  Bilbili nisi kėngėn e dėfrimit
  Me trėndafilin: Eja, Faqepjeshkė,
  Natyra qesh; nem Qelqin e Rubinit.


  8

  Zgjo-hu! Mėngjezi me shigjet' e grisi
  Perden e Natės, Yjt' i arratisi,
  Dhe Dielli gjahtar me rreze kapi
  Cdo majė mali, pallati e lisi.


  9

  O Engjėll faqedritė, ja u gdhi,
  Shtjer Verė dhe kėndo me ėmbėlsi!
  Xhamshidi e Khosroj qysh lulėzuan,
  Qysh dimėrojnė sot nė Varrverri.  10

  Ja, Mars'i ri dėshirat na valon,
  Cdo shpirt i mėnēur nė Gėrmadhė shkon
  Ku dor' e Moisiut zbardh nga degėt
  Dhe frym' e Krishtit tokėn gjelbėron.

  11

  Mbi lulet po pikojnė vesė retė,
  Dhe me njė zė qiellor Bilbili shkretė:
  Ah, Verė! Verė! Trėndafilit
  I lyp t'i skuqė faqėzėn e zbehtė.


  12

  Bilbili nėpėr kopshtet nė Pranverė
  Sheh Lilin Kup' e Trėndafilin Verė
  Dhe thotė: "Puthuni e pihuni!
  S'e gjeni kėtė ditė tjatėr herė".


  13

  Shiko luadhe, lule, bukuri,
  Lumenj kristali, kronj e brohori:
  Nga dimri Ferr pranvera Qiell na ndriti,
  Gėzo mi Dhe Parajsėn me Huri.


  14

  Desh Trėndafili e thotė: "Lulėzoj
  Dhe botės bukurinė po ia shtoj:
  Pastaj e hap kuletėn e mėndafshtė
  Dhe pėrmbi kopsht thesarin po e shtroj".


  15

  "Jam, thotė, lulja e Josefit t'ri
  T'Egiptes, xhevahir, zėmėrflori:
  Ja edhe rrob' e kuqe gjak, e ējerur
  Prej vllezėrve dhe gruas Petefri.


  16

  Tufani kopshtin kur ma ēkatėrron
  Dhe Rrot' e Fatit shpresat m'i dėrmon,
  Pėshtillem si burbuq' i Trėndafilit,
  Po zemra gjak pėrbrenda mė pikon.


  17

  U dogja dhe u pėrvėlova: Verė!
  Nga vrer'i lotėve u shova: Verė!
  Nė Qelq rubin, e Dashur, dhe Luten
  Dhe nga ky zjarr shpėtova: Verė!


  18

  Me Ver' e Vajza, me Lahut e Valle,
  Me Fyell e me Kėngė po s'u ēmalle,
  Jeta s'vlen hiē: Se pa kėto nuk ėshtė
  Veē pemė helmi, pus e tym vėrdalle.


  19

  Nga njėra dorė Trėndafil e Grua,
  Nga dora tjatėr patsha Rrush e krua:
  "Zotit - po thoni - i ardhtė keq pėr mua!"
  Po as m'a fal pendimin, as ia dua.


  20

  Njė Engjėll mė tėrhiqte nė Xhami,
  Njė Djall po mė zvarrniste nė Dolli;
  Po Ver' e kuqe e fitoi davanė:
  Gėrshet kėtej - edhe andej Hardhi.  21

  Nė prehėrin e Hurisė kur gėzohesh
  Veten humbet, e veten gjen, bekohesh:
  Kur pi kungatėn shpirtrėmbenjėse,
  Pėrsipėr Jetės, Vdekjes lartėsohesh.


  22

  Te Shpell' e Verės kemi hedhur mendjen,
  Dehemi, puthim pėr tė mbledhur mendjen:
  C'pyet? Gjykim e tru na kanė rrjedhur,
  Se Vajzat na e kanė vjedhur mendjen.


  23

  "Pse s'pi mė pak?" mė thonė njerėzia,
  "Pėr ē'arėsye s'ka kufi Dollia?"
  Njė: Faq'e Vajzės; dy: Rubin'i Verės,
  Ja shkaqe si kristal nga qartėsia.


  24

  Drit' e Kungatės vlen ēdo mbretėri
  N'Evropė dhe n'Afrikė dhe n'Azi:
  Rėnkim'i Vajzės mallėngjen mė rėndė
  Se ēdo shamat' e turmės nė Xhami.


  25

  Fito njė Zemėr, puthe dhe rrėmbeje,
  Dhe adhuroje si Altar prej Feje:
  Njė qind Qabera s'vlejnė sa njė Zemėr;
  Zemėr kėrko, Haxhi, jo Gur Qabeje.


  26

  Si mjer' ay qė Dashuri s'ka ndjerė
  Dhe zemra s'i ka ndritur nė prėnverė:
  Pa Ver' e Dashuri ēdo dit' e shkuar
  Prej meje s'nėmėrohet asnjėherė.


  27

  S'ka hir apo shėmtim nė Dashuri,
  Pėr Ferr e pėr Parajsė s'ka mėrzi,
  As pėr pallate a kasolle a shpella
  As pėr mėndafsh a rrecka a stoli.


  28

  Kjo zemr' e marr' e mbytur nė mjerime
  Pa prerė vuan e lėshon rėnkime:
  Kur mė dha Zoti Verė Dashurie,
  Ma mbushi kupėn gjak prej zemrės sime.


  29

  E prisja! Si rrufeja mė tronditi!
  E Dashura mė shkoi, mė neveriti:
  S'e ēmoja kur e kisha... Ah, ēma priti!
  Nė Ferrin nga Parajsa mė vėrviti.


  30

  Rėnkoj e psherėtij, se s'tė kam pranė,
  M'u ēuar zėmra, vojtjet mėnt s'mė lanė,
  Askujt s'ia qaj dot hallin, djall' o punė:
  Vrermjalt' e flagėves' e qiellhapsanė!

 3. #3
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  31

  Nga hidhėrim'i ndarjes jam pėrpirė,
  Sa e sa herė zemra m'ėshtė grirė:
  Ty natėn tė kujtoj e psherėtij,
  Nga malli digjem, si qiriri kam shkrirė.


  32

  Kur s'dhėmp e s'shėmp nuk ėshtė Dashuri,
  Pa Ferr s'gjen dot Parajsė dhe Huri:
  Kur zjarr' e ke nė gji, me nat' e ditė
  Sot ndrit me gas e nesėr ndes mė zi.


  33

  Te rrug' e Trėndafilit plot me gjėmba
  Pikova gjak, u ēora dhe u shėmba:
  Pa qindra plag' e ēpojtje s'qepeht krehri
  Nė flokėt e sė Dashurės me dhėmba.


  34

  Zemrėn me sy e dashura ma ndes,
  Zemraqiri me flakėn rron e vdes:
  Te flak' e bukur zemraflutur turret,
  Kurban e tėra digjet pa kujdes.


  35

  Me syrin bukuri e dritė ēpall,
  Nė zemrėn Dashuri e zjarr mė kall:
  Ti s'mė vė re aspak ose mė tall,
  Kur unė pshėrtij pėr ty me mall.


  36

  Zefire, fryre, syri im tė pa,
  Nga gjoksi zemra m'iku dhe mė la
  Dhe dyke fluturuar pas tė ra:
  Banesėn sot nė gjoksin tėnt e ka.


  37

  Selvia qė mė bėri skllav e mbret
  Tani mė nisi prapė muhabet;
  Mė qesh me buz' e sy, se shpirti i thotė:
  "Bėje tė mirėn dhe e hith nė det".


  38

  E dashura shkėlqeu, mė vėrboi,
  Zemra mė fliste gjuha mė pushoi:
  Kush pa me sy torturė kėsisoj?
  Nga etja u dogja, u shova mun te kroj.


  39

  Kush nė Gėrmadhen tė ka prurė, kush?
  Kush ta ka ēfaqur natėn mirė, kush?
  Kush tė ka fryrė tė mė ndezėsh furrė
  Nga Dashuria tė sėmurė, kush?


  40

  Nė kėtė Dhe pa prehje, pa pushim,
  Jam lodhur me kėrkim e udhėtim:
  Tė bukur Qiparis si ti s'kam parė,
  S'tė kapėrcen as hėna nė shkėlqim.


  41

  O ti mbi Dhe m'e zgjedhura Selvi,
  M'e shtrenjtė je se shpirt dhe syt' e mi:
  Gjė mė tė ēmuar se sa jeta s'ka;
  Njė qind herė mė e ēmuar mė je ti!


  42

  Si nė mėngjes burbuqi i vesuar
  Me rrezet buzėqesh i ngushėlluar,
  Mė ndrit me gas fytyra e pėrlotur
  Kur zemrėn ti ma ngroh me syt' e shkruar.


  43

  Ti, qė me faqe Rrushin e kapėrcen,
  Dhe qė me zė Bilbilin e gėnjen,
  Njė sy i luan Mbretit t'Babilonės
  Dhe mbretėresh' e kulla ia rrėmben.


  44

  Pėr ty bėj be tė hedh nė det dhe nderin;
  Nė shkelēa fjalėn, shkelmin nem dhe vrerin:
  Nė mos mjaftoftė jeta ime e zezė,
  Laj borxhin nė tė Funtmin Gjyq me Ferrin.


  45

  Sa kohė munt, e Dashur, ngushėllomė,
  Nga barr' e vrerit zemrėn lehtėsomė;
  Se bukuria jote s'rron pėr jetė;
  Shpejt! Nesėr zbresim qė tė dy nė Llomė.


  46

  Me buzėt gjak, Sirenė, dehm' e mpimė,
  Me dhėmbėt e me thonjtė ēirm' e grimė:
  Me krah' e me gėrshetė mbytm' e shtrimė,
  Me syt' e tu tė zjarrtė tretm' e shkrimė!


  47

  Me Bukė sa pėr shpirt, me Hėn' e Zanė,
  Me Ver' e Harp' e Vjersha dhe ty pranė
  Nė Pjergull tė Gėrmadhės jam m'i lumtur
  Se nė pallat a fron njė qint Sulltanė.


  48

  "Sa bukur tė jesh Mbret!" disa mendojnė;
  "Sa ėmbėl nė Parajsė!" ca besojnė:
  Ah, merr trumpetat e ler kusurin,
  Daullet, pompat lark le tė gjėmojnė.


  49

  Nė botė kotėsira mos lakmo
  Tė mirat e tė ligat ia harro:
  Kthjelloje zemrėn si ky Qiell i kaltėr,
  Si Yll mė ndrit, si Diell perėndo.


  50

  Shpirti pėr ku m'u bė prej Perėndie?
  Pėr Qiell a Ferr? S'e di, po veresie
  S'lė gas tė saktė, Ver' e Vajz' e Kėngė,
  Pėr profka, ėndrra, prralla shenjtėrie.


  51

  Se save qė pėr Dhenė bėjnė rragė
  Dhe save qė pėr Qiell hedhin flagė,
  Nga Kull' e Natės Korbi u bėrtet:
  "Tė ēmėndur! S'ka as lart as poshtė ēpagė!"


  52

  Me vajzėn nė prėnver' e nė lėndinė
  Me Kėngėn, me Lahutėn, me Dollinė
  Dėfrej: le tė mė shajnė; s'mė ha malli!
  Kėtu e gjej Parajsėn, Perėndinė.


  53

  Me Ver' e Valle, me Huri - nė pastė,
  Te vija nė lėndin' u shtri - nė pastė,
  Dhe humbi fare Ferr'i zi - nė pastė,
  Dhe ja, Parajsa na u gdhi - nė pastė.


  54

  Njė kupė Verė, mor Saki - ta puth!
  Vajzėn e bukur si selvi - ta puth!
  Atė gėrshet si lak tė zi ku kapet
  I urti plak e djal'i ri - ta puth!


  55

  Nem kupėn dhe kėndo njė melodi,
  Me Engjėj dhe Bilbilė simfoni:
  Se Vera qesh, kėndon, kur rrjeth nga shishja
  Dhe s'duhet pirė veē me brohori.


  56

  Me gjithė Trėndafijt' Irami u shua,
  Qelqi magjik Xhamshid u ēduk nė prrua,
  Po prapė Vreshta Rrush rubin na nxjerr
  Dhe kopshti lulėzon ku rrjeth njė krua.


  57

  Shih, mijėra burbuqe lulėzojnė
  Dhe erėt mijėra pėrdhe rrėzojnė;
  Dhe ditėt qė na sjellin Trėndafilin
  Xhamshid e Kaj-Kobad na i ēkallmojnė.


  58

  Po eni me Khajamin dhe ia shtroni
  Dhe Kaj-Kobad e Kas-Khosro harroni:
  Rustemi le t'ju ftojė nė kushtrim
  E Taji nė zijafet, mos i dėgjoni.


  59

  Eja, mbush Kupėn e nė zjarr gėzimi
  Vėrvit ēdo vrer e helm tė zi pendimi:
  Se Shkab' e Kohės Jetėn na shkurton,
  Dhe shih se sa shpejton nga fluturimi.


  60

  E Dashur, mbushma Kupėn qė kthjellon
  Tė sotmen nga vreri q'ikėn, tmerr q'afron:
  Po nesėr? nesėr ndofta fryra, humba
  Nė shqotėn ku e djeshmja fluturon.

 4. #4
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  61

  Na fryri dita, mor Saki: sill Verė!
  Jetėn s'e shohim pėrsėri: sill Verė!
  Bota njė her' u mbyt nė kataklizmė,
  Ashtu u mbytshim me Dolli: sill Verė!


  62

  U bėra prapė djal' i ri: sill Verė!
  Kėrcej me flag' e lumturi: sill Verė!
  S'ka gjė, nė qoftė e hidhur, mor Saki,
  Si jeta ime nė Persi: sill Verė!


  63

  Sakinjtė derdhin Ver' e vala rrushi,
  Nė zemra shuajn' afsh' e avull prushi:
  Lavdi, o Zot, se dhe kėtė ballsam
  Qė na shėroi e me shėndet na mbushi.


  64

  Si merimanga vallė pse ta tjerim
  Perin e Jetės, kur pastaj e ētjerim?
  C'do tė fitojmė kur aspak s'e dimė
  Frymėn qė marrim jasht' a do ta nxjerrim?


  65

  Nė Nishapur ose nė Babilon,
  Me Kupėn qė tharton e ėmbėlson,
  Fletėt e Jetės njė nga njė na bien
  Dhe lėngu i saj pa reshtur na pikon.


  66

  Ah, mbushini Kupat! Zemra na thėrret,
  Se Koha nėpėr kėmbė po na shket:
  E djeshmja vdiq, e nesėrmja s'na gjen;
  C'mėrziti kur e sotmja ka lezet?


  67

  Ditėn e shkuar fare e harro
  Dhe pėr tė nesėrmen mos u mendo:
  Gėzo njė ēast tė lumtur, faqebardhė,
  Dhe Jetėn n'erė mos e ēkatėrro.


  68

  Pėr nesėr mos u verdh sa pa e parė,
  Tė sotmen e gėzo, mor djal' i mbarė:
  Shpejt ikim nga ky Han e hasim shokėt
  Qė shkuan shtatė mijė vjet mė parė.


  69

  Me Buzėt trėndafilen shtatselvi
  Kėndo e nat' e ditė zbras Dolli:
  Se nesėr Vdekja fryn, te ēthurr si lule
  Dhe fletėt t'i pėrmbledh nė Dhe tė zi.


  70

  Tė shkuarat mos i kujto me lot
  Dhe pėr tė pritmet mos u loth mė kot:
  Sa kohė nė luadhin je, kullot;
  Nga drapr' i Vdekjes nukė shpėton dot


  71

  Buza qė puth e Vera qė po pi
  Vėrtet mbarojnė dhe ato si hi:
  Po sot tė paktėn je njė hi i gjallė,
  Gėzohu sa s'kalon nė Hiē tė zi.


  72

  Sa kohė po vazhdon kjo Jet' e ngratė
  Pėr qafe kape Qiparisn' e gjatė.
  Se nesėr Mėmė-Dheu do t'tė kapė
  Dhe posa tė pushtoi s'tė lėshon prapė.


  73

  Sa nga tė dashurit mbi kėtė bar
  Qė m'emėruan pėr trashėgimtar
  I zbraznė Kupat rrotull nja dy herė
  Dhe heshtn' e zbritnė njė nga njė nė varr.


  74

  Mė shkuan shokėt! Vdekja pa mėshirė
  M'i shtrydhi njė nga njė si Rrush nė Tirė:
  Festuam, pim' e biseduam bashkė,
  Pastaj u shtrin' e thanė: "Lamtumirė!"


  75

  Dhe ne, qė sot dėfrejmė nė lėndinė,
  Ku pleqtė na bekuan me Dollinė,
  Dhe ne nė shtrat tė dheut do tė zbresim
  Dhe do ta zbrazim vendin pėr risinė.


  76

  Si lot pikon nga Qiell'i mvrojtur shiu
  Sis' i jep lules si njė ēilimiu;
  Nga varri bukėn ia mėkon njeriu:
  Bga pluhr'i tij kjo lul'e bukur mbiu.


  77

  M'i kuqi Trėndafil i ēdo behari
  Nga toka mbin qė piu gjak Qesari:
  Nė gji tė kopshtit manushaqja shket
  Prej faqes Vajzės me ulli nga Varri.


  78

  Dhe kjo lėndin' e njomė qė po ēel
  Bregun e lumit ku tani po ngel,
  Ah, pshtetu leht' e but' e mos e shkel,
  Se s'di nga cila buz' e bukur del.


  79

  Ah, Trėndafili me prėnverėn shkon
  Vjeshta risisė fletėt ia rrėzon:
  Bilbili, qė nė degėt i kėndon,
  Ikėn - e kush e di ku fluturon?


  80

  Ah, pini dhe Khajamit shtjerini!
  Profetėt le tė flasin, lerini!
  Njė gjė ėsht' e vėrtetė: Lulja vdes,
  Si lulėzon, - dhe profkat prejini!  81

  Cdo shpresė qė nė flakė na pėrfshin
  Shuhet e bėhet hi; a shkrepėtin
  Mbi kum tė shkretėtirės si dėbora
  Njė or' a dy - dhe menjėherė shkrin.


  82

  Nė Dhe, o shpirt, tė mirat si pėr Mbret
  Dhe gazet e dėfrimet plot lezet
  S'tė janė veē si ves' e lulevet,
  Qė ndrit menatė dhe pastaj humbet.


  83

  Edhe ay qė mbleth e shin flori
  Edhe ay q'e heth, e derth si shi,
  Kur vdesin nukė bėhen ar e mjaltė:
  Po kalben, myken nėnė Dhe tė zi.


  84

  Te ky Karvan - Saraj faqekėmbyer,
  Qė netėt edhe ditė ka pėr dyer,
  Sulltanė pas Sulltanėve u shtruan
  Sa ish' e thėn' - e iknė tė pakthyer.


  85

  Ja, sot gas paske dhe shėndet: pastaj?
  Ja, mot tė patshim si simvjet: pastaj?
  Ja, qofsh i lumtur njė qint vjet: pastaj?
  Ja, pėr ēudi, dy qint si mbret: pastaj?


  86

  Dhe tre qint vjet tė rrosh e plot me dritė,
  Kėtejza do tė shkosh me lot njė ditė,
  Qofsh Mbret i lart' a lipės i ngratė
  Nė trap do tė mbarosh pa mot i mpitė.


  87

  S'banojnė veē luanė dhe zhapi
  Nė sallat ku Xhamshidi u shtri, u pi:
  Bahrami, qė me lak onagre kapte,
  U lak, u kap nė llom' e pellgpusi.


  88

  Kėshtjella gjer nė Qiell njė herė ndriti
  Dhe Mbretėr e Qesarė brėnda priti:
  Pėrmbi gėrmadha tani qyqja qan:
  "Ku vajti, ah! ku? ku, ku zbriti?"


  89

  Nga mur'i Tusit Korbi po vė re
  Kafkėn e Kaj-Kavusit tej pėrdhe
  Dhe kujės ia kėrcet: Kaj, Kral i Ngratė,
  Daullet dhe trumbetat ku m'i ke?


  90

  C'fitova nga tė gjith' andrallat? Hiē!
  Dhe nga mundimet e vėrdallat? Hiē!
  Sa para bėn se sot jam Yll e Dritė
  Kur shuhem nesėr, shkoj me prrallat? Hiē!

 5. #5
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  91

  Aristotel ndriēofsh, ngrysesh e hump!
  Qesar ēdo fron zaptofsh, pėrmbysesh, hump!
  Qelqin Xhamshid kungofsh, thyhesh e hump!
  Bahmar u lavdėrofsh, mbytesh e hump!


  92

  Ah, Rrot' e Qiellit vrasėse, mizore,
  Sa shtyp e shtrydh nė Tirėn shekullore:
  Ah, Dhe i zi, nė gji sa xhevahire,
  Pėrpin, e sa dafina prej kurore!


  93

  Ah, Zot, qė botėn me njė urdhėr themelove,
  Sa e sa zemra copėtove e shove:
  C'burbuqe buzėkuqe, flokėzeza,
  Pa lulėzuar nė qivur m'i shtrove!


  94

  O Racė Njerėzore e verbuar,
  O Hiē, mbi Er' e Pluhėr e ndėrtuar,
  O Hiē, e korkolitur mbi Avushėn,
  Pėrball' e pas prej Hiēit e rrethuar!


  95

  Apo mos e harruat Historinė
  Qė Botės i dha Dritėn, Diturinė,
  Se Zoti me ca Llom' e Baltovinė
  Sipas fytyrės s'Tij gatoi Njerinė?


  96

  Krijesa zbardhėlloi, Parajsa leu,
  E para krijatyrė del nga Dheu:
  Po pak qėndroj! Njė drapėr Vdekja kėreu,
  Adamn' e shkret' e korri, e rrėmbeu.


  97

  Si en' e bėn me mend e thellėsi,
  Kuror' i thur me nder e me lavdi:
  Pastaj Poēari Kryeveprėn kap
  Dhe e dėrmon pėrtokė, e bėn hi.


  98

  Pse pra mėrziti pėr mjerimn' e zinė?
  Kėshtu e bėri Zoti Njerėzinė:
  Krijesa llome, mbrujtur vrer e helm,
  Vajtojnė pak e ēduken nė Greminė.


  99

  Njeri, Margaritari i Krijesės,
  Q'u shove nga tortyrat e Jetesės,
  Pi Kupėn e harrimit e tė prehjes,
  Ckulu nga pellgu i frikės dhe i shpresės.


  100

  Pėrulu Fatit tiranik e vrer,
  Pi Verė, mos pėrfill Parajs' e Ferr:
  Linde nga Pluhuri, nė Pluhur kthehesh,
  Sa je mbi Pluhėr, lagu, mos u ter.


  101

  Ah, kap e kap ēdo gas e ēdo dėfrim
  Nė Pluhėr sa pa zbritur pėr pushim,
  Pluhėr nė Pluhėr, nėnė Pluhurin shtrirė,
  Pa Ver' e Kėng' e Grua - pa mbarim!


  102

  Pi, pi sa kohė ligjėron Bilbili,
  Puth, puth sa ėsht' i ēelur Trėndafili,
  Dhe Kupėn plot shafran pa drithm' e zbras
  Kur tė ta japė natėn Xhebraili.


  103

  Njė ēast nga Pus'i Jetės tė ngjėrojmė
  Dhe para se tė vdesim ta gėzojmė:
  Se Yjt' u shuan dhe Karvani u gdhi
  N'Agimn' e Hiēit! - Oh, le tė nxitojmė!


  104

  Pra, si Zambaku qė me sy pėrpjetė
  Pret vesėn gojėhapur lart nga retė,
  Ashtu dhe ti, se nesėr u pėrmbyse
  Si Kupė bosh me kokėn tatėpjetė.


  105

  Kur tė gjesh Verė, pije pa mejtuar,
  Kur tė gjesh Vajzė, puthe pa pushuar,
  Se as pėr mjekrėn tėnde as pėr timen
  S'kujdeset Zot'i Math i lavdėruar.


  106

  Rrot' e ēkujdesur po vėrtit Dynjanė,
  Shenjtorėt nuk ja shqitnė dot Davanė:
  Kij mendjen, nesėr vdes, merr ėndrra fund,
  Tė piu varri, krimbat do t'tė hanė.


  107.

  Lėviz, Khajam, se Kup' e Vdekjes vjen,
  Se Fati nėnė Rrotė tė mbėrthen:
  Pi Lėnk, puth Lule! Lart nė Qiell s'i gjen!
  Se Feja me Parajsėn tė gėnjen.


  108.

  Mos u mėrzit me punė Perėndie,
  As me andrralla e profka Njerėzije:
  Mbyti tė gjitha nė duman tė Verės
  Dhe loj me Trėndafij e Rrush Hardhie!


  109.

  Munxosi Qiejt' e shurdhėr qė shkelmuan
  Cdo lutje qė tė mjerėt u drejtuan
  Dhe kap Dollin' e pėrqafo Selvinė:
  Kush na u kthye nga ata qė shkuan?


  110.

  Gjer kur, gjer kur do tė pėrpiqemi,
  Me Fe e sherr Sheri tė piqemi?
  Mė mirė lagemi me Lėnk prej Rrushi
  Se sa me vrer pėr hiē tė ligemi?


  111.

  Me mjekrėn ēdo Tavernė ta kam fshirė,
  Parajsės i kam thėnė: "Lamtumirė!
  E bukur je, po nukė bėn pėr mua!"
  Kėrkomėni nė Vreshtė dhe nė Tirė.


  112.

  Pėr Ligjė kam pėr ditė tė dėfrej,
  Pėr Besė kam ēdo Fe ta kapėrcej;
  Kur mora nuse Jetėn, s'deshi pajė;
  Mė tha: "Gas pafsh, atė pagesė vlej".


  113.

  E dini, o miq, se nė kasollen time
  Dasmė tė re kam bėrė me dėfrime:
  Tri her' e ndava Fen' e Arėsyen
  Dhe mora nuse Rrushkėn Serafine.


  114.

  Pėr Qėnien dhe Mosqėnien jam munduar
  E Qiell e Dhe kam matur e peshuar:
  Po qė tė gjitha i hodha n'erė! S'jam
  I thellė veē nė Verėn e Kulluar.


  115.

  Kur isha i ri, kujtoja se e gjeta
  Pallatin ku shkėlqente e Vėrteta:
  Tani q'u mplaka di qė s'dija gjė
  E qė s'di hiē nga Bota dhe nga Jeta.


  116.

  Kur isha i ri, me zell, me mall po milja
  Doktorė me Shenjtor' e trobolitja
  Tė thella argumente: po pėrherė
  I marrė hyja dhe m'i marrė dilja.


  117.

  Me ta tė Lartėn Urtėsi e mbolla,
  Me dorėn tim'e rrita, e pėshtolla,
  Dhe kjo ish tėrė pema qė m'u fal:
  "Si ujė zbrita, dhe si erė dolla!"


  118.

  Nė Botė, dhe pa ditur as pėrse
  As nga, po rrjedh pa dashur si rrėke,
  Dhe jashtė saj si er' e shkretėtirės,
  Pa ditur ku, po fryj te Nat' e Re.


  119.

  Si zok nga pylli sterr' u arratisa,
  Pėr njė fole nė ferr' e driz' u grisa:
  Po prinjės qė di Udhėn gjėkunt s'gjeta,
  Nga dera q'u vėrsula jashtė krisa.


  120.

  Me Ujė hiēi Balta m'u gatua,
  Zemra me zjarr e vrer m'u pėrvėlua:
  Fryja nė Botė si njė flak' e marrė
  Dhe shkrumbi im nė tym u ēkatėrrua.

 6. #6
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  121.

  C'fitoi me ardhjen time Gjithėsia?
  Me ikjen a m'i prishet Bukuria?
  Pėrse me kaqė lot po vijm' e ikim?
  Pyes mė kot, - s'pėrgjigjet Pėrėndia.


  122.

  Kur shoh njė faqelule bukuri
  Syengjėll, erėmyshk, e shtatselvi,
  Pyes: Pse, Zot, kėtė Huri e ēove
  Nė kėtė fushė plot me lot e zi?


  123.

  Si flagė digjemi: Ku shuhemi?
  Si tym vėrtitemi: Ku turremi?
  Si fishkemi e shtrydhemi, kufoma
  Nė Llomė kllitemi: Ku mbruhemi?


  124.

  Tė kthjellėt lindim dhe tė mvrojtur vdesim,
  Me gas ia nisim dhe me vaj ia presim:
  Me lot e zjarr e vrer tė pėrvėluar
  Nė tym shpirt japim e nė Varr po zbresim.


  125.

  Kėtu qė nga padashur po kėrcasim
  Dhe qė kėtej pa dashur ku po shkasim?
  Kupė mbi Kupė Verė sillnani
  Kėtė mallkim ta mbytim e ta vrasim.


  126.

  Nė Botė s'ndisja, po s'mė ke pyetur!
  Nė varr s'kėrcisja, po s'mė ke pyetur!
  Zot, mė zvarrisni me pahir, se s'lintja
  As rroja as vdisja, po s'mė ke pyetur!


  127.

  Nė Vijėn qė pėrshkruaj nė Jetim
  S'gjej Pikėnisje, s'gjej Pikėmbarim:
  Nga arthmė s'pamė dhe ku vemi s'dimė,
  Hic krejt, Hic mezi, Hici pėrfundim.


  128.

  Njė Qark, si un' e ti, po pėrvijojmė,
  Qė jemi lark e s'piqemi vajtojmė:
  Po nė njė Pikė po e mbyllim Qarkun
  Dhe puthemi nė Varr, nė hiē pushojmė.


  129.

  Nga qėndr' e Dheut nė Qiell tė Shtat' u ngjita
  Nė fronin e Saturnit u avita
  Dhe shumė lithma e kolla zgjidha udhės
  Po Fatin e Njeriut nuk e shqita.


  130.

  Njė derė ka qė Celėsin s'ia gjejmė
  Dhe ka njė vel, me sy s'e kapėrcejmė:
  Pak muhabet kėtu, jo ti, jo unė,
  Pastaj dhe un' e ti nė tym kėrcejmė.


  131.

  S'pėrgjigjet Dheu as Deti qė mban zi
  Me vala t'errėta pėr Perėndi,
  As Dit' as Nat' as Hėn' as Yjt' as Qielli,
  S'pėrgjigjemi e heshtim un' e ti.


  132.

  Dhe Qiellit rrotullonjės i thėrrita
  Dhe e pyeta: "Cila ėshtė Drita
  Pėr djemt' e tu tė humbur nė errėsirė?"
  "Njė mendje e verbėr!" tha njė zė nga prita.


  133.

  Ahere Poēen po rrėmbej si burrė
  Dhe Zjarr e Shenjt' e gjej nė kėtė furrė;
  Ajo mė pėshpėriti buzabuzės:
  "Pi, puth, se posa vdiqe, s'ngrihesh kurrė!"


  134.

  Dhe Poēja e skalisur dhe e larė
  Ka rrojtur e ka bėrė qef me barrė:
  Dhe buz' e saj e ftohtė dhe e njomė
  Sa puthje mund tė japė dhe tė marrė!


  135.

  Kjo Poēe, si dhe unė, qe njeri
  Q'u doq pėr njė Gėrshet e njė Selvi:
  Kjo dorėz ishte krah; e pėrqafonte
  Vajzėn e rrallė plot me Dashuri.

  136.

  Njė ditė, mė tė ngrysur nė pazar
  Njė poēe po artonte njė Poēar;
  Dhe poēja gjuhėmpirė murmuriti:
  "Ngadalė, vlla, e mos mer aqė zjarr!"


  137.

  Punonte nė dyqan tė tij Poēari,
  Njė Poēe po artonte nga pazari:
  Lėfyti ish njė kok' e njė Qezari
  Dhe dorėza nga dor' e njė lipsari!


  138.

  Dėndroje dorėn, mor Poēar mizor,
  Qė garbe bėn me trupin njerėzor:
  Shiko, Khosroit me ēark ia shtype zemrėn,
  Dhe gishtin Feridunit mbretėror.


  139.

  Njėndizaj nė qoshen jam penguar
  Dhe ah! e theva Poēen e bekuar;
  Mė tha: "Si je, kam qenė; dhe si jam,
  Ashtu dhe ti je nesėr i dėrmuar".


  140.

  Dhe mos kujto se Jeta rregullon
  Hesapin tėnt e timin dhe mbaron;
  Flluska si ne ka Dete dhe miriade,
  Saki-Vigani derdh e s'nėmėron.


  141.

  Kur un' e ti tė prehemi tė mekur
  Do tė vazhdojė Bota e pavdekur,
  Qė ardhjen ton' e ikjen i pėrfill
  Si val' e detit rėrėn e pėrpjekur.


  142.

  Pas nesh kjo Botė tutje shkon njė soj,
  Dhe ty dhe mua na harron njė soj:
  S'e vuri re qė diē mungon, kur s'ishim,
  Kur vdesim, s'ndrron e s'ngel, vazhdon njė soj.


  143.

  Mi Dhe e nėnė Dhe gjum' i paprerė,
  Mi Dhe e nėnė Dhe trupa tė nderė;
  Ah, Hiē kudo, e shkretėtir' e Hiēit!
  Si hije vijm' e shkojmė nė Skėterrė.


  144.

  Dhe kur mė kot mbi Tokėn e pakapur
  Apo mbi Qiell, mbi derėn e pahapur,
  Sheh sot kur ti je ti, po nesėr ē'bėn
  Kur s'je mė ti, po hi nė Hiē pėrhapur?


  145.

  Do t'ikim doemos! Pėrse pra rrojmė
  Dhe shpirtin me dėshira kot mundojmė?
  Mbi Dhe pa punė kur na arratisi
  Nė Qiell shpėtim prej Tij si tė shpresojmė?


  146.

  Cudi, asnjė i vdekur s'dha njė shenjė,
  Asnjė s'u kthye Udhėn tė rrėfenjė
  Pėr Ferrin, pėr Parajsėn a pėr Hiēin,
  Po vet' u dashka cilido t'a gjenjė!


  147.

  I varfėri nga mendja po beson
  Qė Shpirti krejt nga Trupi po ndryshon:
  Po Vera e pėrgėnjeshtron e para,
  Se Shpirt e Trup nė Dehje i bashkon.


  148.

  Kur Shpirti muntka veten ta ēlirojė
  Nga Trupi dhe nė Qiell tė fluturojė,
  Nuk ėshtė trup e turp qė Baltovina
  Ta ndyj' e ta burgos' e ta verbojė?


  149.

  Si nė njė ēergė ku pushon njė grimė
  Sulltani i drejtuar nė Greminė:
  Sulltani ngrihet, ikėn, tenda ēthurret
  E thurret pėrsėri pėr mė tė rinė.


  150.

  Shpirt, i dėnuar gjak pėr tė pėshtyrė,
  Pėr tė duruar kot e kot tortyrė,
  Nė kėtė Trup tė ndyrė pse ke hyrė
  Kur prapė jashtė paske pėr tė fryrė?

 7. #7
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  151.

  Dėrgova Shpirtin lart nė Qiell mbi retė
  Dhe n'Errėsirėn posht' e tatėpjetė:
  M'u kthye pasi e zbuloi Mysterin;
  Mė tha kėshtu: "Parajs e Ferr jam vetė".


  152.

  Diell. vizion dėshire tė mbaruar,
  Ferr, hij'e zez' e Shpirtit pėrvėluar,
  E hedhur n'Errėsirėn nga po dalim
  Dhe ku po zbresim pėr tė perėnduar!


  153.

  Kjo botė: Endrr' e shkurtėr qė shikojmė;
  Ky lumė; Gjyrm' e lotit qė lėshojmė;
  Ferri: Shkėndij' e zjarrit qė kalojmė;
  Parajsa: ēast'i prehjes qė gėzojmė.


  154.

  Shenjtorėt dhe Doktorėt, qė bėrtitnė
  Mė kot pėr tė dy Botėt, u vėrvitnė
  Nė Pluhur: fjalėt ua mori era,
  Me Baltėn e me Llomėn u nemitnė.


  155.

  Zbulimet, qė Profetėt na zbėrthyen
  Dhe pėr kėto mbi Kryqe u mbėrthyen,
  S'janė veē ėndėrra qė na rrėfyen
  Pas gjumit - dhe pastaj nė gjum' u kthyen.


  156.

  Arrinė gjer nė kulm tė Diturisė,
  I ndrinė si pishtarė Njerėzisė:
  Po n'Errėsirėn Udhė s'ēanė dot,
  U mbytnė nėpėr gropa t'arratisė.


  157.

  Mysterin sa e sa mė kot po tarrė
  Gjer sot asnjė pėrgjigje s'kanė marrė;
  C'gojė memece, Evė, puthe vallė
  Qė na ke bėrė shurdhėr e tė marrė?


  158.

  Njė Vel Mysteri kemi pėr kufi,
  Ta ēpojė syri ynė s'ka fuqi:
  Nė gjoks tė Dheut jemi si nė burg;
  Ajme! Sa e gjat' e hidhur histori!


  159.

  Nga Qielli e Vėrteta nukė zbret,
  Me Dij'e Shkencė Udha nuk iu gjet:
  Se Udhė s'ka, se s'na e kap dot truri
  Dhe syri ynė gjurmėn e humbet.


  160.

  C'e shtyri kėtė Qiell tė rrotullojė
  Dhe ē'dorė mė nė fund do ta dėrrmojė
  S'gjendet nė Botė kurrė kut ta masė,
  S'gjendet asnjė kandar qė ta peshojė.


  161.

  Natyra ėsht' e mbetet njė ēudi,
  Enigmat nuk ia zgjidh dot asnjeri:
  Askush s'del dot nga qarku i forcės s'tij,
  Dhe mbetet mjeshtri plak ēirak i ri.


  162.

  Darkove tėrė Tokėn? S'ėshtė hiē!
  Gėrmove tėrė Botėn? S'ėshtė hiē!
  Thellove dokrra Feje, kokrra Shkėnce,
  Ia ēmove Fatit Rrotėn? S'ėshtė hiē!


  163.

  Nė Hapėsirėn Dheu: koqe lumi!
  Dija dhe Shkėnca jonė: fjalė lumi!
  Njeriu, kafshėt, lulet: flluska brumi!
  Jeta dhe lufta jonė: ėndrra gjumi!


  164.

  Kjo Botė me shkėlqime s'ėshtė hiē!
  Ky Qiell me Serafime s'ėshtė hiē!
  Ky fron i Jetės plot me ėndėrrime
  Na varret mbi njė qime, s'ėshtė hiē!


  165.

  Nga Rrot e Fat e Zot s'kuptova hiē
  Dhe veē dyshimeve s'fitova hiē:
  Pėr Dijen shtatėdhjetė vjet luftova,
  Mė kot i humba, nuk zbulova hiē!


  166.

  Tė paskan parė ca tė shenjtėruar
  Kur unė me qiri tė kam kėrkuar:
  Bėj ē'mund, po je dhe mbetesh i mbuluar:
  S'tė gjej gjėkunt: mė ndje, Zot i Bekuar!


  167.

  Ah, kėtė copė rrojtje mos e nxi
  Rrotull Mysterit - shpejt, mor djal' i ri:
  Njė qime ndan Gėnjeshtrėn nga e Vėrteta -
  Dhe pėrmi ē'gjė, tė lutem, varesh ti?


  168.

  Njė qime ndan Gėnjeshtrėn nga e Vėrteta
  Dhe Celės njė Elif tė vetėm gjeta:
  Gjeje dhe ti, si un' i verbėri -
  Dhe ndofta shkojmė drejt te Vetė Jeta.


  169.

  Rrjeth tinės nė ēdo dell, nė ēdo krijesė,
  Dhe shkel si hidrargjir nga ēdo kėrkesė:
  Cdo formė merr; tė gjitha format shuhen,
  Ay s'po vdes - S'ka funt e s'ka mbaresė!


  170.

  Posa e devinojm' e na shpėton
  Prapa kurtinės ku dramatizon
  Tė vjetrėn lodėr tė pėrjetėshme,
  Qė vet' e vepėron, Vet' e shikon.


  171.

  Gazmorėt qė me Kupėn po festojnė,
  Shenjtorėt qė Xhamive vigjėllojnė
  Nė Det humbasin pa liman, pa funt;
  Njė rron e s'fle, tė tjerėt flen' e shkojnė.


  172.

  Me mall e tėrė bota e kėrkon,
  As kamės as i varfėr s'e zbulon:
  Bėrtet, po vesh'i shurdhėr s'e dėgjon,
  Shndrit, po syr'i verbėr s'e shikon.


  173.

  Dan pika: "Ah! Sa lark nga Deti jam!"
  Dhe Det'i jetės qesh: "Mė kot po qan;
  Se tok tė gjithė jemi Perėndia;
  Njė qime vetėm, Koha, po, na ndan.


  174.

  Parad' e zbrazėt, ėndėrr ėshtė Bota,
  Dhe s'gjėndet nga e qysh i kthehet Rrota:
  Me Dehje dhe me Gas i zbukurohen
  Illuzionet, gjepurat e kota.


  175.

  Nga vallė lint kjo Fantazmagori?
  S'tregohet dot, e vetėm kaqė di:
  Ngrihet si re nga Det'i Gjithėsisė,
  Kthehet si shi nė Detin pa kufi.


  176.

  Se lart e posht' e rreth sa po shikojmė,
  Tė gjitha njė fener magjik formojnė
  Me Diellin si njė qiri nė mest
  Dhe ne pėrqark fantazma vijm' e shkojmė.


  177.

  Jemi njė lodėr shah me net' e dit'
  Ku Fati njerėzit si gur' i qit:
  Andejkėtej i lot, i vret' i ther -
  Dhe njė nga njė t'i hodhi nė kutit.


  178.

  Dhe topthi as pėr po as jo s'pyet,
  Po fluturon pėr ku Lodrari e nget:
  Ay q'e heth nė lėm' e di pėrse -
  Ay e si - Ay e di vėrtet.


  179.

  E Madhja Dorė shkruan me shkėndijė,
  Dhe fletėn kthej: dhe asnjė fjal' e vijė
  Nuk ėsht' e mundur kurrė qė tė shihet
  Me lotė a me lutje a me dijė.


  180.

  Doktorėt, fillosofėt le tė flasin, -
  Nga thonjt' e Fatit nukė do tė shkasin;
  S'jemi veē hallka nė Zinxhir e s'mundim
  As t'ikim as ta thyejm as ta ngasim.

 8. #8
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  181.

  Dhe ky ēetur pėrmbys, ky Qiell i vrarė
  Ku tė burgosur rrojm' e vdesim zvarrė:
  Mos i kėrkoni ndihm' e sypėrpjetė,
  Se rop si ju vėrtit, mor tė marrė!


  182.

  Njeriu i funtm' u mbrujt nga Balt' e Parė,
  Tė korrėt sot del nga e Para Farė:
  Mėngjez'i parė i krijesės shkroi
  E funtmja ditė ē'gjė ka pėr tė parė.


  183.

  Qėkurse Gjithėsia u krijua
  Dhe Qielli me gjith' Yj kur u gatua,
  Njė kopsht pėr Trupn' e Shpirtin m'u caktua,
  Ashtu sikundėr u predestinua.


  184.

  Cdo dell m'u tor prej Zotit me Hardhi;
  Ah! le tė llomotit ay Sufi:
  Un' e kam gjetur Celėsin pėr Derėn
  Ku leh ay me buj' e patėrdi!


  185.

  C'm'u dirse e ē'm'u thave si skeleti
  Pėr Pus Mysteri e Labyrinth Kėsmeti!
  Nė dorėn tėnde s'mbeti plan i Votės;
  Allahu, kur e vėri, s'na pyeti.


  186.

  C'kėrkon tė gjesh nga rrodhi Bota?
  Gėzo tė sotmen, let belat' e kota:
  C'mė qahesh? Zaret s'munt t'i loē
  Veē se ashtu si t'i ka hedhur Rrota.


  187.

  Kur vete mirė, lavdi pastė Zoti!
  Kur vete keq, mė kot po derdhet loti:
  S'pyetesh as pėr gaz as pėr vajtim;
  Durim! - Kėshtu i Urti tha qėmoti.


  188.

  Ka vetėm pėr tė marrėt lumturi,
  Pėr t'Urtėt s'ka veē vrer e qesėndi,
  Pi Verėn pra, e cila tė maron
  Me motrat Lumturi e Cmenduri.


  189.

  Shigjetat m'i pusho, o Fat, aman!
  Pėr plagėt e miplagėt nem derman!
  Posa tė marrė mbron, Baba, tamam,
  Jam fjesht Yt bir, i urt' i mėnēur s'jam.


  190.

  Dinaku Fat po buzėqesh, kij mendjen!
  Se befas me kamēik ta ngjesh, kij mendjen!
  Helm si sheqer tė kllet nė gojė shpesh,
  Mos e gėlltit, tė vret rrebesh, kij mendjen!


  191.

  Jetesa rregullisht pas Urtėsisė
  Si ėsht' e mundur kurrė Njerėzisė:
  Se Zoti Fat me njė kamēik nė dorė
  Na prin nėpėr hendeket t'arratisė.


  192.

  Muzikėn Qiellit nuk ia kam dėgjuar,
  Buzėn e qeshur nuk ia kam shikuar:
  Pa marrė frym' i lumtur pėr njė ēast
  N'Avushėn prapė mė ka qethulluar.


  193.

  Me vrer pėr ditė Fati po na des,
  S'jep gas qė s'na e vjeth me interes:
  Ta dinte i palinduri s'na lintte,
  I linduri mė mirė bėn kur vdes.


  194.

  Pa prerė mė ndjek kėmba-kėmbės nėma
  Me lot vjen dita dhe pa prehje mbrėma:
  Ta dinte ē'flamur helmi kish nė bark,
  S'mė nxirte nė mejdan askurrė mėma.


  195.

  Dritėn ma nxive, Zot, zemrėn ma theve,
  Gazin ma ēore, shpresėn ma rrėmbeve,
  Ujėn qė pi ma bėre vrer dhe erėn
  Qė respiroj nė zjarr ma ktheve.


  196.

  Khajam, qė Tendėn e Mėsimit rrite,
  Nė Furrėn e Greminės ja ku zbrite;
  Ta pret gėrshėr' e Vdekjes pen' e Jetės,
  Nga thonjt' e Fatit me tėrbim u shqite.


  197.

  U ēqepa e u rropa, Zot, shėromė!
  Nga Rrot' e Kryq u ngopa, Zot, shpėtomė!
  Njė her' e mir' e tok, jo copra-copra,
  Si top me vrap te gropa sot shkelmomė!


  198.

  O Zot, mė mirė shuaj nga tefteri
  Shpirtin e njė tė ziu e tė mjeri
  Sa sa ta rritėsh pikė-pikė prruan
  Ku rrjedhin njerėzit si vala vreri.


  199.

  Sikur tė merrte Engjėll'i bekuar
  Librėn, qė Fat'i shkretė mė ka shkruar,
  Pėr ta rishkruar, pėr ta mirėsuar
  Ose mė mirė fare pėr ta shuar!


  200.

  Tė gjendej ah! Luadhi i Mėshirės,
  Ku t'arratisurit e Shkretėtirės
  Tė preheshin, dhe qindra vjet pastaj
  Tė ngjalleshin, si lulet, pas dėshirės.
  Raportoje E identifikuar
  Ngeja eshte e zene me pune.
  delfina krasniqi


  201

  Tė mirat Botės son' ia studiova.
  Kudo pa vėnt, pa hie ia zbulova:
  Lavdi me Ty, o Zot! Tė paktėn unė
  Nga ēdo e mirė tutje u shkelmova.


  203

  Ah! Vera shkon nė derė tė myftinjve
  Dhe Kryevegla n'arkė t'axhaminjve:
  E Bukura e Dheut flė nė shtrat
  T'eunukėve, nė djep tė ēiliminjve!


  204

  Mos qaj, or mik, mos u mėrzit mė kot,
  Se Rrotėn Botės nuk ia ndreqim dot:
  Po rri mėnjan' i qet' e bėj sehir
  Shakatė qė na bėn i Madhi Zot.


  205

  Profetėt le tė lehin hu mi hu
  Pėr Providenc' e Perėndi me tru:
  Eni, me Poēen shtrojani kėtu,
  Dhe losni me Atė qė lot me ju.


  206

  U dashka qė ta lė ballsamn' e Verės
  Nga frik' e zez' e vrerit tė Skėterrės,
  Ah, pėr shėrbetn' e Qiellit qė do t'pi
  Kur tė mė thahen koskat prapa ferrės!


  207

  Kurani thotė, Qielli ka Huri
  Tė bukura dhe Verė me gosti:
  Posa pra ėsht' ashtu, o Perėndi,
  Stėrvitem qė kėtu e qė tani!


  208

  Nė qoftė se Parajsa jote s'qas
  Veēse ata qė lodhen me namas
  Dhe s'duan Ver' e Vajza, pa dyshim
  Asnjė njeri s'tė hyn nė atė kafaz.


  209

  Parajsa paska Vajza syshkėndija,
  Me Ver' e mjaltė, lum' e kronj e vija;
  Saki, mė sill njė Kupė shpejt! Mė mirė
  Nė dorė njėja sot se nesėr mija.


  210

  Ay qė ka nė zemėr Urtėsi
  S'lė asnjė ēast t'i shkojė pa dobi;
  Po adhuron njė Dashuri qiellore,
  Dhe Kupėn kap me Ver' e zbras Dolli.

 9. #9
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  211

  Tė Madhit Muhamet i ēon selam
  Dhe e pyet Imami Omar Khajam:
  "O Pejgamber, mė thuaj, mor aman,
  Pse dhallėn bėn hallall, Verėn haram?


  212

  Pėrgjigjet Muhameti me selam:
  "S'mė more vesh, Imam Omar Khajam!
  Dhalla hallall pėr lolot, mor aman,
  Verėn pėr t'Urtėt nuk e bėj haram!"


  213

  Kur pi, disa besnikė plot me Shpresė,
  Mė thonė: "Vera ėsht' armik i Fesė",
  O burrani, pra, Kupat mbushini
  T'ia pimė gjakun qenit tė pabesė!


  214

  Posa e bėri Zoti nė fillim,
  Hardhinė pse m'a thurrni me ndalim?
  Thomėni, kur s'e njihni pėr besim,
  Kush e ka vėn' atje kėtė mallkim?


  215

  O vlla i mjerė, mos u mbyt nė zi,
  Se vijės s'Vreshtės bėji Dashuri;
  Nga nėn' e ėmbėl rrodhi bij' e keqe,
  Po Bija ka mė tepėr bukuri.


  216

  Vera, vėrtet, mė doli e pabesė,
  Se mė largoi prej Zotit e prej Fesė,
  Po fajn' e ka Sakiu: S'ia diti vlerėn;
  Kur t'ia mėsojė, nukė do t'ma shesė.


  217

  Dėfrimet qė kam dashur mė verbuan,
  Nė sy tė Botės krejt mė turpėruan;
  Ma mbytnė nderin nė njė Qelq tė lik
  Dhe namin pėr njė metelik ma shuan.


  218

  Dhe shpesh kam bėrė be qė tė pendohem;
  Po a jam esėll vallė kur betohem?
  Se, posa shoh Hardhi e Trėndafil,
  Pendohem pėr pendimin qė zotohem.


  219

  Pjaniku nukė shpėton dot nga Vera.
  Faqia iu nxi, ia mori namin era:
  Saki, mė sill ca Verė! Cip' e ējerrur
  Mė s'qepet dot as zbardhet dot Skėterra.


  220

  Pa Verė, kėtė Jetė nuk e rroj dot,
  Pa kupė barrėn, vrerin s'ia duroj dot;
  Jam mirė vetėm n'atė ēast kur shokėt
  "Dhe njėzė!" thon' - e unė s'mėkatoj dot.


  221

  Kur s'pi, jam krejt i fishkur dhe i tharė,
  Kur dehem, mbytem, bėhem pus i vrarė;
  Kėrkoj pra mezin, Jetėn ēakėrqef:
  As that' as qull, po lagur leht' e larė.


  222

  Me poēen nėnė sqetull, me Kuran nė bres,
  Kur drejt, kur shtrėmbėr, kur pėr djall bares;
  Ajme! S'kam Din e s'kam Iman e s'jam
  As i Krishter' as Mysliman as Putperes.

  223

  As Kisha as Xhamia nuk mė nxe,
  Allahu mė gatoi s;di me ē'hile;
  Si grua pa lezet, Dervish pa Fe,
  Nė Qiell pa shpresė, dhe pa shtek mbi Dhe.


  224

  Besnikėve nė Kisha dhe Xhamia
  U ēthurret zemr' e shpirt mė ēqetėsira;
  Po sa Sekretin e natyrės studiuan
  S'i trėmp dot Qiell e Ferr me kotėsira


  225

  Shpesh shpirti sulet nga kafazi t'ikė,
  Nga Lloma nė Liri, pa frikė;
  Po thik' e Sheriatit ia pret krahėt
  Dhe e ēalon, e ngrin, e mpin si pikė.


  226

  Xhami e Kish' e Tempull: robėri!
  Kėmban' e Minare: njė patėrdi!
  Dervish e Prift e Hoxh' e Kryq e Hėnė:
  Pengime qė tė gjitha pėr Liri.


  227

  Nė Labyrinth tė Besėve kėrkova,
  Me Porosi e Dogma u qarkova;
  Po u gėnjeva; s'gjeta lule fare
  Dhe vetėm driza t'egėra zbulova.


  228

  Fe kundėr Fesh pa funt luftojnė,
  Rrobat e ējerra gjithėnjė arrnojnė;
  I hodha qė tė gjitha tej e tutje,
  Se Perėndinė s'e pėrfaqėsojnė.


  229

  "Allahu ėsht' i math!" ēirren, kėlthasin,
  Nga gjėm' e tyre tunden e kėrcasin
  Pėr ditė pesė herė Minaretė:
  Ay s'dėgjon. Vajtimet kot buēasin.


  230

  Disa bėrtasin Dogma dhe Besime,
  Tė tjerė ēfryjnė dokrra dhe mohime:
  Po kuajve u zbulohet e Vėrteta?
  Askujt! S'qas pran' as mu' as ty kjo Trime.


  231

  Si, qysh! Nga Hiēi i vdekur tė na marrė
  E tė na japė Shpirt e tė na varė
  Zgjedhė mbi zverk pėr gazin e ndaluar
  Me zjarr e Ferr pa fund pėr ēdo tė shkarė?


  232

  Si, qysh! Nga krijatyra tė kėrkojė
  Flori pėr Baltėn e tė na gjykojė
  Pėr borxhe qė s'ia detyrojm' aspak
  E qė s'ia lajmė dot! - O Djell, o Shkronjė!


  233

  Nga tmerr'i Perėndis' e me pahir
  Padrejtėsinė nuk e quaj Hir;
  Sepse kur s'thom tė Drejtėn me ēekan
  S'qas dot nė buzė Qelqin Xhevahir.


  234

  Adamin nga Parajsa pse, o Zot,
  E dbove kur na je mėshirė plot?
  Pėr mėkatarėt ėshtė Hiri Hir;
  S'ke Hir kur na e jep me djers' e lot.


  235

  Mėshirė! Mbytem nė mėkat, nė llomė,
  Shpirti m'u err, o Perėndi, ndriēomė;
  Jo si ēpėrblim pėr vepra qė s'bėj dot,
  Po darovisht Parajsė, Hir dhuromė.


  236

  Ti hiqma Udhėn, ti shpėtim rrėfemė
  Ti ēilma Derėn, Zot, dhe pėrdėllemė:
  Ata qė flasin n'emrin tėnt gėnjejnė;
  Nga thonjt' e tyre, Perėndi, zbėrthemė!


  237

  Vetėm fajtorėt, ne, kemi besim
  Qė mirėsia jote s'ka mbarim;
  Me njė pendim, kush nuk e bėn tė keqen
  Dhe kush e bėn s'tė ka asnjė ndryshim.


  238

  Embėl gjykon nė Qiell Mėshir' e gjėrė,
  Po s'mė pėlqen kjo Drejtėsi me vėrė;
  E mira e pabėrė s'ėsht' e bėrė
  E keq' e bėrė nuk ėsht' e pabėrė.


  239

  Qė ke Mėshirė nė Kuran e pashė
  Dhe kurrė njė mėkat pa bėrė s'lashė:
  Mė thua se mė ndih nė tė kėqia;
  "Mė keq se un' a ka?" o Zot, tė thashė.


  240

  Tė mirat njė nga njė m'i nėmėro,
  Tė ligat togje-togje m'i spastro:
  Ashtu mė bėre dhe ashtu tė dolla,
  Mėshirė pra dhe Drejtėsi trego

 10. #10
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  241

  Khajami vark' e fajdeve e shtoi
  Dhe egjėrėn nga shpirti s'e qėroi:
  Po s'dėshpėrohet sa pėr Hir Qiellor,
  Se Njėnė kurrė Dy s'e nėmėroi.


  242

  Kundėr sė keqes shpirti mė lėfton,
  Me turp e vrer mėkatet m'i kujton:
  Kam shpresė se m'i fal Mėshira jote,
  Po prapė turpi mbetet e s'pushon.


  243

  Mėshirė lyp pėr shpirtin e burgosur
  Mėshirė lyp pėr gjoksin e brengosur:
  Fal dorėn qė Gėrshetet pėrkėdhel
  Fal buzėn qė puth Qelqin e Xhindosur.


  244

  A mundin farisjanėt zemėrngrirė
  Pėr ty tė bisedojn' e pėr Mėshirė?
  Na ndjek nė Ferr me zjarr, o Zot, na thėnke!
  Gjetkė m'i shit ato! Tė njoh mė mirė!


  245

  Derėn e Shpresės e kam mbyllur vetė,
  S'dua tė shoh njeri e rroj i shkretė:
  Njė Ndihmės vetėm kam, Ay e di,
  Ay e di ē'kam vojtur nga kjo Jetė.


  246

  Me bindjen Mbretėrin' un' a ta rrit?
  Me fajet Madhėshtin' a ta ēukit?
  Mos mė punit, po falm' - o Zot - se the
  Q'i fal mėkatet shpejt - von' i punit.


  247

  Me gryk' e zemėr' - o Zot - kur mė krijove
  Dhe Ver' e Vajza ballazi mė shtrove,
  E dije pa dyshim qė do t'u sulem:
  S'kam faj! Kam bėr' ashtu si e caktove!


  248

  Fytyrėn Vajzės ia stolis me gas,
  Me Lule, Hėn' e Diell ma pėrqas.
  Pastaj mė porosit tė mos e ngas!
  Tamam: pėrmbys Dollin' e mos e zbras!


  249

  Me baltė mė gatove: ē'faj tė kam?
  Me lesh e li m'arnove: ē'faj tė kam?
  Mbi ballė dhe tė Mirėn dhe tė Ligėn,
  Me urtėsi m'i shkrove: ē'faj tė kam?


  250

  Me Llomė, dhe me Pluhėr kur na kreve
  Tė Mirėn dhe tė Ligėn na pėrzjeve:
  S'fėjejmė dot pa dijėn tėnd'e lejen;
  Qysh nesėr pra na ndjek nė Ferr tė Feve?


  251

  Kur t'erren Tok' e Qiell nga Kijameti
  Dhe tė pėrmbyset Bota nga tėrmeti,
  E kap pėr rrobe Zotin e i thom:
  "S'tė kemi faj! S'na dbon dot nga Xheneti!"


  252

  Vullnet pėrveē Vullnetit t'tij s'tė ka,
  Pėr vepėrim Ay liri s'mė la,
  Si deshi Vetė, ēdo gjė ėsht' e bėhet:
  Kundėr s'i vete dot, - a bėn shaka.


  253

  Mė la tė verbėr e mė vuri ****
  Nė Labyrinth tė Jetės nė ēdo ēap:
  Mė shtyn tė bie brenda dhe pastaj
  Si mėkatar e si rebel mė kap!


  254

  Rebel t'u sulkam, pse s'mė shtyp pėr dhe?
  Nė sterr' u ngulkam, Dritė pse s'mė dhe?
  Parajsėn si njė rrogė kur e ēkulkam,
  Mėshirėn, Mirėsinė ku m'i ke?


  255

  O Ti, qė me pusi dhe gracka thure
  Greminėn e pėrlotur ku na prure,
  Qė me predestinatėn na mbėrtheve,
  Dėnime pėr mėkate qysh na vure?


  256

  O Ti, qė njerėzit me Balt' i tore
  Dhe me Parajsė Gjarpėrin na nxore,
  Pėr ēdo mėkat qė faqen po na nxin
  Epna e merrna ndjesė njerėzore!


  257

  Mė dhe tė mjerit mua sqojtėsirė
  Tė mjaftė sa tė mbytem n'errėsirė:
  Po sikur t'ishe Vet - o Zot - njeri,
  A do ta deshe kėtė tru tė mpirė?


  258

  Nė nisje dorėhapur, buzėqeshur,
  Me forc' e me shkėlqim mė pate ngjeshur:
  Tani mė ējerr e mė pėrmbys pėrdhe!
  Pėrse? C'tė bėra qė mė le tė ēveshur?


  259

  Jetėn kėtej, Vdekjen andej mė dhe,
  E nesėr do t'mė shtypėsh nėnė Dhe:
  Veprėn e bukur, Zot, pėrse e prish?
  Nė qoft' e keqe, fajin Vet' e ke.


  260

  Pėr Vetėdije miriade vjet
  Mė le nė Botė. Si ma jep, ma pret:
  Kur dije q'e merr prapė, ē'ma dhurove?
  Pėrse mė ngjalle, kur pastaj mė vret?

 11. #11
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  261

  Zot, pse ma theve Poēen e skalisur?
  Zot, pse ma thave Kopshtin e stolisur?
  Tani mė thuaj cili ėsht' i dehur:
  Un' apo Ti, qė sillesh si i krisur?


  262

  Kush rroi mbi Tok' e s'mėkatoj? Mė thuaj!
  Ay qė s'mėkatoi a rroi? Mė thuaj!
  O Zot, kur keq pėr keq ma kthen njė lloj,
  Mos qėnkemi tė dy njė soj? Mė thuaj!


  263

  Mė linde pas dėshirės fuqiplote
  Mė le tė mbytem nėpėr llom' e lote;
  Tani tregomė ē'ėshtė mė e fortė:
  Mėkati im, apo Mėshira jote?


  264

  O Zot, barrėn e Jetės lehtėsoma
  Nga syt' e turmės ēdo kusur mbuloma:
  Nem paqen sot dhe pas Mėshirės sate
  Kėsulėn, kokėn nesėr rrotulloma.


  265

  Ti, qė sekretet na i di tė gjithėve,
  Qė nė shtrėngic' e zi na ndih tė gjithėve,
  Prit mbrojtjen dhe pendimin tim, o Perėndi,
  Ti, qė pėr hiē u fal Lavdi tė gjithėve!


  266

  Vij nė Xhami, po jo tė tė gėnjej;
  Kur jam atje dėfrim nė zemėr ndjej
  Dhe iki shpresėplot; Vend mė tė mirė
  Tė lahem e tė fle ku mund tė gjej?


  267

  O Zot, nga vetja ime Ti shpėtomė!
  Te lartėsia jote Ti afromė!
  Esėll, tė Mirėn e tė Ligėn njih:
  Dua t'i mbyt e dehem! - Mėshiromė!


  268

  Khajam, me shpirt e zėmėr plot mallkim,
  Qė digjesh nė Skėterr' e nė Vajtim,
  Prej teje Zoti a kėrkoi drejtim?
  Cili je ti, qė po m'i jep mėsim?

  269

  Kur Ramazani ish mė tė mbaruar
  Dhe kur prisnim Hėnėn e gėzuar
  Nė Furrėn e Poēarit isha shtruar
  Prej Poēeve dhe Shtėmbave rrethuar.


  270

  Cudi! Si njerėz, mbledhur nė pazar,
  Ca poēe bisedonin plot me zjarr;
  Dhe befas njė prej syresh pa durim:
  "Kush ėshtė Poēe, tha, e kush Poēar?"


  271

  Njė tjatėr tha: "Ah, punėn e dėfteu
  Qėkur Ustaj nga Balta na zbėrtheu:
  Pra, duke qenė njė Krijesė Dheu,
  Andej na mori dhe andej na ktheu!"


  272

  Njė tjatėr tha: "As foshnja pa gjykim
  S'e thyen enėn qė i dha dėfrim:
  Qysh pra Ay qė na krijoi me mall
  Po na dėrmon, na ēqyen me tėrbim?"


  273

  Kėsaj nuk iu pėrgjeq askush; po shtoi
  Njė poēe e shėmtuar dhe pa soj:
  "Mė tallin si tė shtrėmbėr; mos i dridhej
  Ustajt tė vėngėr dora, kur m'artoi?"


  274

  Njė tjatėr tha: "Na trėmbin me kazan,
  Me Ferr e furr; e Djall me katran,
  Me Gjyqe, me vėrdalla: jane profka!
  Se Zoti ka Mėshir' e ka derman!"


  275

  Njė tjatėr Poēe tha me psherėtim:
  "Mua mė latė fare nė harrim;
  Po lagmėni, vaditmėni me Verė,
  Dhe ja, e mblodha veten pa vonim".


  276

  Edhe kėshtu kur Poēet bisedonin,
  Tė gjitha Hėnėn prisnin e pėrgjonin;
  Dhe thirrė pasandaj me brohori:
  "Vjen njė Saki!" dhe Verėn lavdėronin.


  277

  O Zot, O Drit' e Vetėm e Vėrtetė,
  Mė lumtėrofsh a mė dėnofsh pėrjetė,
  Me Ty kungoj mė mirė nė Tavernė:
  Se nė Xhami s'tė puth - e s'rri dot qetė.


  278

  E gjeti dhe e ēpalli Shėnt-Elliu
  Burimn' e Jetės q'ėndėrroi njeriu
  Dhe ma tregoi: tani s'i ēkulem dot!
  Ver' e Pavdekėsisė mė pėrpiu!


  279

  Kėtu paraja kallpe nukė shkon,
  Se menjėherė fshesa e spastron;
  Njė Shenjt na thirri nė Tavernė: "Pini!
  S'ka Jetė tjatėr! Vdekja na pėrgjon!"


  280

  Nė Jetė si mi Detin udhėtojmė
  Dhe shpejt a vonė mbytemi dhe shkojmė:
  Po kemi Zotin midis nesh sa herė
  Me Verėn e bekuar po kungojmė.


  281

  S'do Trėndafili? - Gjėmbin prap' e kemi;
  Parajsa s'qas? - Nė Ferr tė lirė vemi:
  Cfryn Minareja - Ja, gjėmon Kėmbana,
  N'Alltar Kungata pret nė re prej kemi!


  282

  Mė thoni qė do t'digjem nė Skėterrėn,
  Se adhurova Dashurin' e Verėn:
  Aspak! Ju kini vetėm njė Ndėrmjetės,
  Unė kam dy: Kungatėn edhe Verėn.


  283

  Njė plak tė shenjtė, t'urt' e mjekėrgjatė
  Kam parė qė vraponte qė menatė;
  I thashė: "Ku po shkon kėshtu, Uratė?"
  Mė tha: "N'Alltar pėr Mesh' e pėr Kungatė".


  284

  Shoqe tė bukura, shokė tė zgjedhur,
  Me Kėng' e Valle nė Gėrmadhen mbledhur,
  Kungojm' e puthemi me Dashuri,
  Pėrsipėr Fes' e Qiellit jemi hedhur.


  285

  Rreth Qelqit u afroni: merrni, pini!
  Rrushkat me mall kujtoni: merrni, pini!
  Se Vreshta tha: "Ky ėshtė Gjaku im,
  Q'u derth pėr ju! Kungoni: merrni pini!"


  286

  Mystikėrisht me frikė iu afruam
  Me Bes' e Shpres' e Dashuri kunguam:
  Nga Vetja ikm' u tarm' u transformuam,
  Nė Vreshtėn e Vėrtet' u transplantuam.


  287

  Te Shpell' e Shenjtė, natėn, nga Alltari
  Njė Engjėll dolli me stoli prej ari,
  Ngre lart Kungatėn Vresht' e Xhevair,
  Ma zgjat - fjesht Rrush! - Puth Qiellin mėkatari!


  288

  Rrush, Ver' e kuqe, si rubin qė rrjeth,
  Qė qesh nga gryk' e shishes kur tė derth,
  Je gjak i zemrės qė kėrkon Clirim,
  Kristali, lot i syrit, rreth tė ngjeth.


  289

  Rrush, Rrush, qė me Logjikė absolute
  Tė gjitha sektet nėpėr vrima i fute,
  Rrush alkemist, qė pistėn na e zbardhe
  Dhe plumbin Jetės si flori ia zbute.


  290

  Rrush, o Sulltan Muahmud, o Ngadhėnuar,
  Ti helmet e ti tmerret ke larguar
  Nga shpirti yn' i ngrysur e i ndryshkur,
  Me shpatėn tėnde ti na ke shpėtuar

 12. #12
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  291

  Na fryn nė zemėr gas e ngrohtėsi,
  Na thurr mbi krye drit' e bukuri,
  Na ēkul nga dimr'i djeshm' e brym' e pritme,
  Na thyen hekurit, na fal Liri.


  292

  Sėlargu shtaz' e ndyrė u afėrua,
  Sytym, xhybekatran, as burr' as grua,
  Na tha: "Vera prej Dinit u ndalua!"
  Na theu Poēen dhe u shenjtėrua!"


  293

  Mor Hoxh' i egėr, ma mbaro qėrtimin,
  Mos m'ulėri nė dasmėn dhe dėfrimin:
  Kap me tespie Qiellin dhe Bekimin,
  Lermė Hurinė, Poēen dhe mallkimin.


  294

  Mor Hoxhė, njė gjė vetėm mė dhuro,
  Beko pa folur, mos mė prediko:
  Un' ecij drejt, ti ecėn fare shtrėmbėr,
  Se je i vėngėr, sytė ēap shėro!


  295

  E ėmbėl ėshtė Vera me Dolli,
  E ėmbėl ėshtė Harpa, Vallja me Huri:
  I ėmbėl ėshtė ēdo besnik qė s'pi
  Kur lark njė mijė parasanga rri.


  296

  Me etjen Tavernarin e gėzoj
  Dhe supet me mėkate i ngarkoj:
  Kėshtu Mėshir' e Zotit hyn nė punė,
  Se myshterinjtė gjithėnjė ia shtoj.


  297

  Lus Verėn, jam pijanik: po, ashtu jam!
  Pagan e heretik: po, ashtu jam!
  Tė sajin mė kujton ēdo Fe: jo, s'jam!
  I Vetes jam besnik: po, ashtu jam!


  298

  Kam parė njė heremit pa Ligj' e Fe,
  Syrgjyn nga Qielli dhe nga ēdo Atdhe;
  E njoha dhe pyeta duke qarė:
  Mė trim se ky, o Zot, a pe?


  299

  Tė vjetrit shok' e miq mė neveritnė,
  Tė rinjt' prapė tė vjetrat pėrsėritnė:
  Tani kam hequr dorė nga ēdo mik;
  Kurrė Besnikė miq mi Dhe s'u rritnė.


  300

  Ky mik i zemrės, ku mė var ēdo shpresė,
  Hap sytė! t'ėsht' armiku m'i pabesė:
  Miq mos kėrko nė turmėn posht' e lart;
  Tė puthi kush? - Largohu pa vonesė!


  301

  Miq mos kėrko nėpėr pazaret kurrė;
  Vrerin qė s'ka shėrim e pi si burrė:
  Mė kot mos lyp nga miqtė ndihmė; hesht;
  Prit buzėqeshur nga armiqtė gurė.


  302

  Tė lik tė bėjnė, kur fiton lavdi,
  Dhe intrigant, kur rron nė vetėmi:
  Qofsh pra Profet prej Qielli, Shėnt-Elli,
  Mė mirė mos u njih, mos njih njeri.


  303

  Mos qas veē shokė t'Urtė nė shtėpi,
  Largohu nga tė marrėt pa kufi:
  Kur t'ep i marri mjaltė hidhe tej,
  Kur t'ep i Urti vrer, e merr, e pi.


  304

  Tė marrėt, tė stolisur, syverbuar,
  Qė kurrė me kandilin e pashuar
  S'kanė kėrkuar natėn Drit' e Shkencė,
  Asnjė tė Madh s'na lanė pa ēnderuar.


  305

  Rrėmbyen mall, memuriet e ar
  Dhe t'Urtin plak e t'urėt shkencėtar
  E quajnė Gjaur, se s'beson prralla,
  Se s'qas mi supet, si ata, samar.


  306

  Cudi, qė parėsi e titulluar,
  Nga skllavėria kalbur, shtazėruar,
  Kur shohin njė tė varfėr po tė lirė,
  E quajn' a t'marr' a tė mallkuar.


  307

  Nga Bot' e Lartė njė Myster m'u zgjidh;
  Me ty, Njeri, Krijes' e tėr' u thith:
  Je djall a ėngjėll, shtaz' a lule e pisė;
  Je ē'dukesh; pamja me ēdo gjė tė lith.


  308

  Njeriu qėnka thelb'i Gjithėsisė
  Dhe drit' e syrit t'madh tė Perėndisė:
  Qarku i Qėnies qėnka si Unazė
  Me vulė xhevair; e Njerėzisė!


  309

  Kemi nė Qiell njė Ka me yj tė shkruar
  Dhe nėnė Dhe njė tjatėr tė mbuluar:
  Kėshtu nė syt' e Perėndisė jemi
  Kope gomarėsh prej dy Qesh rrethuar.


  310

  Te Bot' e murme dhe e trumbulluar
  Dy farė shtazėsh janė lulėzuar;
  Ata qė paskan ēdo gjėsent zbuluar
  Dhe sa s'tė kanė asgjėsent mėsuar.


  311

  Ari s'lint Mėnt, po Mėnt qė bukė s'kanė
  Nė Kopsht tė Dheut qajnė si n'hapsanė:
  Qesh Trėndafili se ka qesen plot,
  Kur Vjollc' e vafėr kokėn var mėnjanė.


  312

  A dini pse Zambakun dhe Selvinė
  I quajmė symbole pėr Lirinė?
  Kjo njė qint duar ka, po s'vret e s'vjeth,
  Ay me dhjetė gjuhė, s'e kafshon njerinė.


  313

  Mė mirė bukėthat' e rrobėēquer
  Me ujė rro, i lirė, poēethyer,
  Se sa tiran prej skllevėsh gjakpėrlyer
  A skllaf nė zgjedhė shtypėse mbėrthyer.


  314

  Mos e pėrdor pėr shtypje zgjuarsinė,
  Mbaj veten, zotėro me fre mėrinė:
  Nė daē tė shkosh nė Paqen e pėrfuntme,
  Goditje prit, po mos godit njerinė.


  315

  Lakmim' i Trupit ngjan me qen tė lik,
  Qė leh pa funt e gjumin na e fik:
  Si dhelpėr shket, si ljepur fle syhapur,
  Na ējerr, na copėton si ujk armik.


  316

  Nė leqet e ambicjes mos u zir,
  Nga thonjt' e avaricjes mos u ēirr;
  I mprehtė zjarr, rrėke i shpejt' u prir,
  Si pluhėr n'erė mos u drith, u tir.


  317

  Sa kohė nerva, gjallėsi gėzoni
  Me burrėri dhe dinjitet qėndroni:
  Pėrballni dhe armiq si Rustem Zalli,
  Nga miq si Taj dhurata mos pranoni.


  318

  Harxhova jetėn kot nėpėr kėneta
  Dhe asnjė pikė lumturie s'gjeta:
  Tani kam frikė se u mplaka, shkoj,
  E s'provoj dot si duhet rrojtur jeta.


  319

  Ah, nesėr Botėn plot shamat' e lashė,
  Nga qindra xhevahire njėz' i dhashė:
  Pa folur kanė mbetur qindra fjalė,
  Se nuk' i merrte vesh kjo Bot' e trashė.


  320

  Ah, nesėr ndahem mga e murmja Botė
  Ku shkova njė Jetesė krejt tė Kotė;
  Asnjė s'kam zgjidhur prej Enigmave;
  Dyshimi mė ka shtypur nėnė rrotė.


  321

  Ah, nesėr Fati do tė na gremisė
  Dhe ēdukemi nga Kopsht'i Dashurisė:
  O Vajzė, sillmė Ver' e lagm' e puthmė,
  Dhe prapė nem gėzimn' e djalėrisė.


  322

  O Hėn' e shpirtit tim e pavenitur,
  Ja, Hėn' e Qiellit del nga ret' e ndritur:
  Sa herė do tė dal' ajo si sot -
  E kot nė kopsht pėr ne ka pėr tė pritur!


  323

  Tavern' e Shenjtė na u ēthur me vrima,
  Veriu vėrshėllen, na grin thėllima:
  Ma bėni baltėn tulla e m'i mbyllni
  Tė mos mė ngrijnė Verė shokėt trima.


  324

  Pėr Vdekjen s'dridhem as derth fare lot;
  M'e mirė gjė nė Botė s'gjendet dot:
  Trėmbem nga Jeta qė i Madhi Zot
  Mė kot ma dha - e un' ia kthej mė kot.


  325

  Pas Vdekjes nukė dua veē pushim;
  Se sy e shpirt m'u tretnė me vajtim:
  Mė keq se sa kam vojtur nė Ferr s'ka;
  S'dua Parajsė! S'dua veē harrim!


  326

  Miq, shpresa, Qiell' e Tok' e Djaj mė lanė,
  Zi brėnda, lart' e posht' e anembanė:
  Veē Verės s'mė ka mbetur tjatėr mik,
  Dhe dua dhe nė Varr ta kem pranė.


  327

  Me Verė, kur t'ap shpirt, kungomėni,
  Nė Verė lamėni, bekomėni,
  Me fletė Pjergulle pėshtillmėni,
  Nė kopsht me Kėng' e Rrush mbulomėni.


  328

  Me Pemė, Trėndafij, e me Hardhi
  Varrin stolismani, qėndismani:
  Rreth meje buzėqeshur shtrihuni
  Spėrkatmėni me Ver' e pihuni!


  329

  Te Varri im me Ver' e Rrush tė shirė
  Tym, afshe tė lėshojė si njė Tirė
  Sa kur tė shkojė Mysliman' i mirė
  Si nė pusi tė dehet i papirė.


  330

  Dhe kur tė shkosh, moj Dor' e kėmb' argjėnde
  Pėr tė gostitur miqtė nė ato vėnde,
  Ku pinim bashkė, e t'arrish ku rri,
  Mos psherėti! - po zbrasmė Kupėn tėnde.


  331

  Dhe kur tė shuhem nėnė Dhe tė zi
  Dhe kur tė bėhem prapė Balt' e Hi,
  Mbrumėni Poēe, mbushmėni Dolli -
  Dhe shihni po s'u ngjalla pėrsėri!

 13. #13
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Dhe kur tė shuhem nėnė Dhe tė zi
  Dhe kur tė bėhem prapė Balt' e Hi,
  Mbrumėni Poēe, mbushmėni Dolli -
  Dhe shihni po s'u ngjalla pėrsėri!


  Pas Vdekjes nukė dua veē pushim;
  Se sy e shpirt m'u tretnė me vajtim:
  Mė keq se sa kam vojtur nė Ferr s'ka;
  S'dua Parajsė! S'dua veē harrim!


  Ky mik i zemrės, ku mė var ēdo shpresė,
  Hap sytė! t'ėsht' armiku m'i pabesė:
  Miq mos kėrko nė turmėn posht' e lart;
  Tė puthi kush? - Largohu pa vonesė!


  Tė mirat njė nga njė m'i nėmėro,
  Tė ligat togje-togje m'i spastro:
  Ashtu mė bėre dhe ashtu tė dolla,
  Mėshirė pra dhe Drejtėsi trego


  shume te bukura por keto strofa me terhoqen me shume!

 14. #14
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  1
  Natėn kur flija, mė tha shpirti: "Pi!
  Nė gjumė dhe nė Varr s'ka lumturi.
  Ngreju! Sa rron, zbras Kupa dhe puth ēupa;
  se ke shekuj qė tė flesh nė qetėsi".

  261

  Zot, pse ma theve Poēen e skalisur?
  Zot, pse ma thave Kopshtin e stolisur?
  Tani mė thuaj cili ėsht' i dehur:
  Un' apo Ti, qė sillesh si i krisur?

  shto edhe keto 2-ja

 15. #15
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Fito njė Zemėr, puthe dhe rrėmbeje,
  Dhe adhuroje si Altar prej Feje:
  Njė qind Qabera s'vlejnė sa njė Zemėr;
  Zemėr kėrko, Haxhi, jo Gur Qabeje.

  E prisja! Si rrufeja mė tronditi!
  E Dashura mė shkoi, mė neveriti:
  S'e ēmoja kur e kisha... Ah, ēma priti!
  Nė Ferrin nga Parajsa mė vėrviti.

  Pėr nesėr mos u verdh sa pa e parė,
  Tė sotmen e gėzo, mor djal' i mbarė:
  Shpejt ikim nga ky Han e hasim shokėt
  Qė shkuan shtatė mijė vjet mė parė.

  Me baltė mė gatove: ē'faj tė kam?
  Me lesh e li m'arnove: ē'faj tė kam?
  Mbi ballė dhe tė Mirėn dhe tė Ligėn,
  Me urtėsi m'i shkrove: ē'faj tė kam?


  shume te bukura edhe keto strofa....................shuuuuuuuuuuuuume!

 16. #16
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Duhet te jene diku tek 750 strofa, sapo lexova 1 liber me permbledhje poezie te Khayyam "Quartine" i bukur por shkrimtari qe e kishte perkthyer ne italisht nuk kishte ruajtur radhen e rimes, aaba abab abba me pak fjale ne 300 strofa diku tek 50 i gjeta me rime, ndersa ne shkrimet te perkthyera ne shqip nga i madhi Fan Noli jane thuajse te gjitha me rime dhe per kete e meriton 1 super "like"

  Quando avrą detto addio al corpo l'anima tua, e la mia
  Due mattoni porranno sulla tomba tua, sulla mia.
  E poi, per farne mattoni ai sepolcri degli altri,
  Si getterą nel forno la terra tua, e mia

  edhe kjo shume e bukur

 17. #17
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  Ajo eshte e qarte qe perkethimi nga nje gjuha ne nje tjeter gjuhe eshte i veshtire pa dyshim,e sidomos kur behet fjale per strofa me rim...

  por shkrimtaret e pare tanet ne kete rast,kane qene me te vertet perkethyes shume te mire e meritojne vertet nje super like.

  i lexova me vemendje keto strofa...dhe realisht me pelqyen shuuuume!

  te falenderoj per kete postim.....

  ja vlen ta lexosh dhe rilexosh me kenaqesine me te madhe! Me pelqen shume!..


+ Pėrgjigju tek Diskutimi