Mėsoni si tė kujtoheni ku i keni lėnė ēelėsat, kuletėn...


+ Pėrgjigju tek Diskutimi
Rezultatet nga 1 deri tek 6 prej 6
 1. #1
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22

  Smile Mėsoni si tė kujtoheni ku i keni lėnė ēelėsat, kuletėn...

  Receta Gatimi


  Njerėzit gjatė ditės harrojnė tė paktėn tri gjėra, por shqiptimi i tyre me zė tė lartė, gjumi mė i gjatė dhe relaksimi mund t’ju ndihmojnė nė kėrkimin e informatave tė harruara, zbulon studimi.

  Pėr shkak tė obligimeve tė shumta harrojmė gjėrat mė elementare: ku i kemi lėnė ēelėsat apo a i kemi fikur aparatet, ka treguar hulumtimi mbi harresėn, tė cilin nė 2000 njerėz e ka kryer enti pėr konsumatorė Avery.

  Nėse nuk mund tė kujtojmė nėse e kemi fikur hekurin apo shporetin, kjo ėshtė sepse kėtė gjė e bėjmė nė mėnyrė automatike, ashtu siē ecim apo vozisim biēikletėn. Ekspertėt kėshillojnė qė pasi qė ta keni fikur hekurin, tė thoni me zė tė lartė: “e kam fikur hekurin”. Nuk ka arsye pėr t’u shqetėsuar sepse shumica e njerėzve harrojnė pėr shkak tė shprehive, automatizmit, dhe jo pėr shkak tė sėmundjes.

  Ėshtė e nevojshme njė sasi e caktuar e hormoneve tė stresit qė mendja tė mbetet e mprehtė dhe racionale. Stresi ėshtė mekanizėm natyral i cili rrit vigjilencėn dhe forcėn, por vetėm pėr njė kohė tė shkurtėr, paralajmėrojnė ekspertėt.

  Sasia shumė e madhe e stresit, nė mėnyrė tė dėshmuar redukton mundėsinė e tė menduarit produktiv dhe mbajtjes nė mend, ndėrsa dėgjimi i muzikės ose meditimi ndihmojnė mbajtjen e hormoneve nė nivel tė pranueshėm.

  “Tė gjitha aktivitetet gjatė tė cilave truri juaj pushon e ndihmojnė kujtesėn apo mbajtjen nė mend”, thekson psikologu, dr. McDaniel. Biologu, dr. Medina, thotė qė grindja e ashpėr ėshtė njė nga shkaqet mė tė shpeshta tė harresės. Pėr tė me siguri do tė mendoni derisa ktheheni nga puna dhe do tė harroni tė ktheni nga banka, paralajmėron dr. Medina.

  Vetėm njė orė gjumė mė pak nė ditė nė mėnyrė afatgjate ndikon nė mbajtjen nė mend dhe shėndet, ka treguar Mary A. Carskadon, eksperte pėr gjumė. Pikėrisht gjatė gjumit truri i organizon informatat.  Stimulojeni mendjen dhe do tė kujtoheni

  E harroni shpesh emrin e personit tė cilin e keni njoftuar, pėrsėriteni qetė nė vete tri herė, thonė ekspertėt. Dhe nėse shpesh ju mundon se ku i keni lėnė ēelėsat pasi qė keni mbyllur dyert e banesės, ka shumė mundėsi qė truri juaj ėshtė “i zėnė” me diēka tjetėr. Nėse e thoni me zė tė lartė se ku i keni lėnė, nuk do tė harroni.  Thoni “kujtohu” nė vend tė “mos harro”

  Nėse shpesh harroni adresat e e-mailit, PIN-ėt apo passwordėt, kini parasysh qė truri nuk ėshtė i “i dizajnuar” tė mbajė mend tė dhėna tė tilla, thonė ekspertėt.

  Informatat e tilla pėr njė kohė tė shkurtėr qėndrojnė nė tru, sepse janė monotone pėr tė. Automatizimi dhe soditja nė mendime janė nxitės tė harresės, ndėrsa aleati mė i mirė i trurit ėshtė grupimi.

  “Nėse nuk mundoheni tė mbani mend PIN-ėt apo passwordėt, truri nuk do ta bėjė kėtė”, thekson eksperti pėr mbajtje nė mendje, Zaldy S. Tan. Informatės “monotone” duheni t’i shtoni diēka tė rėndėsishme qė do t’ju nxisė qė tė kujtoheni. Nėse miku juaj e ka ditėlindjen mė 10 janar, mbani mend qė kjo ėshtė 10 ditė pas Vitit tė Ri. Nėse harroni pse keni hyrė nė dhomė, vizualizoni se pėr ēfarė keni nevojė para se tė niseni. Shtoni edhe qė subjektit pėr tė cilėn keni nevojė “ngjitjani” njė situatė tė njohur.

  Kujtohuni nė mėngjes qė duhet tė blini qumėsht kur tė ktheheni nė shtėpi, gjysmė minute paramendoni se si e pini apo si e shtoni nė kafe. Dhe pastaj pėrsėritjani vetes “kujtoje” – dhe ky pėrkujtim pozitiv ndikon mė mirė se sa “mos harro”.  E kam nė maje tė gjuhės, por nuk mė kujtohet...

  Sa mė tė vjetėr qė jemi, gjithnjė e mė shpesh harrojmė fjalėt apo emrat e miqve tė vjetėr, thekson dr. Edgerly. Ajo po ashtu shton qė pėr shkak tė kėsaj nuk kemi nevojė tė shqetėsohemi sepse kjo u ndodh tė gjithėve. Por kryerja e shumė gjėrave pėrnjėherėsh ėshtė armik i mbajtjes nė mend. Prandaj, pushojeni trurin dhe kryeni njė nga njė.  Kuleta dhe ēelėsi tė kenė gjithmonė vendin e vet

  Nėse harroni se ku i keni lėnė ēelėsat, kuletėn apo biletėn e autobusit, ta dini qė shkaku i kėsaj ėshtė qė jeni tė preokupuar me diēka tjetėr. Kushtojuni vėmendje momenteve kur i lini ēelėsat apo kuletėn, ndėrsa mė sė miri ėshtė qė gjithmonė tė lihen nė vendin e njėjtė, kėshillon Elizabeth Edgerly, eksperte pėr sėmundjen e Alzheimerit.  Top 10 gjėrat qė harrohen mė sė shumti

  - Kthimi i telefonatės pas njė thirrjeje tė humbur

  - Pėrgjigjja nė e-mail

  - Emrat e njerėzve

  - Urimi i ditėlindjes

  - Mbushja e telefonit

  - Ujitja e luleve

  - Marrja e letrave tė shtypura

  - Incizimi i serialeve televizive

  - Marrja e ēelėsit tė banesės

  - Pėrvjetori i martesės apo i lidhjes  Me ushtrime tė rregullta edhe truri do tė punojė mė mirė

  Nuk ka viagėr pėr kujtesė, thotė doktori i psikologjisė, Mark McDaniel, por ndryshimet e vogla nė stil tė jetesės mund t’ju ndihmojnė nė mbajtjen nė mend dhe nė shėndetin e pėrgjithshėm tė organizmit. Ai kėshillon tė lėvizni sepse me aktivitetin e rregullt do tė reduktoni nė gjysmė mundėsinė e dementias.  Ēdo tru “trajnohet” ndryshe, prandaj zgjidhni metodėn qė ju pėrgjigjet

  Hulumtimet thonė qė vetėm zgjidhja e fjalėkryqit nuk ndihmon. Pėr shembull, nėse i bini pianos, tentoni tė mbani mend tė gjithė koncertin e Bachut, ndėrsa shoqėrimin me miq shndėrrojeni nė debat pėr njė libėr, tė cilin e keni lexuar, kėshillon biologu, dr. Medina.  Frutat malore, brokoli, lėngu i portokallit, liri dhe spinaqi janė tė mira pėr kujtesė

  Ēka ėshtė mirė pėr trupin, ėshtė mirė edhe pėr trurin. Kėshtu, ushqimi adekuat ėshtė kyē. Hulumtimet tregojnė qė shėndeti i trupit dhe i trurit ėshtė i lidhur me acidet omega-3, tė cilat gjenden nė salmon, sojė dhe farat e lirit, si dhe nė antioksidantė, tė cilat gjenden nė frutat malore, spinaq dhe brokoli. Kujtesėn do ta rritni edhe mė lėngun e portokallit dhe me perime tė gjelbra.

  Burimi:

  Koha NET

 2. #2
  ĴuŚt ĎaŇcĔ VIP-Donator Maska e labja
  Anėtarėsimi
  Nov 2010
  Vendndodhja
  √ĻŐЯĔ
  Postime
  9,974
  Gjinia
  Femer
  Hyrjet Blog
  5
  Reputacioni
  19
  apapapa un mbaj kampjon per humbjen e gjerave
  i nderroj sh shpesh cantat ....dhe smbaj mend ku i le gjerat personale.......e tmerrshme
  flm ice

 3. #3
  Super Forumist Lirenti-Addicted Maska e Erinaa
  Anėtarėsimi
  Jun 2010
  Postime
  6,231
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  0
  lere se as ti nuk je me harraqe se un, un blej ne dyqan gjera e bej pagesen e harroj ti marr

 4. #4
  STARBOY VIP-Donator Maska e vaaldr1n
  Anėtarėsimi
  Jul 2010
  Vendndodhja
  New Mojave
  Postime
  11,522
  Gjinia
  Mashkull
  Hyrjet Blog
  25
  Reputacioni
  22
  Citim Mesazhi origjinal i postuar nga labja Lexo postimin
  apapapa un mbaj kampjon per humbjen e gjerave
  i nderroj sh shpesh cantat ....dhe smbaj mend ku i le gjerat personale.......e tmerrshme
  flm ice
  haha labe, un po i harroj cigaret edhe nuk e di pastaj ku i lash

  i harroj edhe un gjerat shpesh... telefonin psh shpesh e harroj dhe deeeeri vone kur bjen ndo1 zile ose vjen ndo1 sms nuk me kujtohet qe se kam

  te lutem

 5. #5
  Gjumash!!!! Lirenti-Addicted Maska e Arjol
  Anėtarėsimi
  Nov 2008
  Postime
  2,893
  Gjinia
  Mashkull
  Reputacioni
  13
  Veshtir te harroj gjerat te tipit celular portofol celsat, e vetmja gje qe harroj jane emrat ose me sakte adresat (adresa interneti ;D, emra rrugesh, kam 7 vite ne nje qytez dhe vetem emrin e rruges ku banoj i di xD)

 6. #6
  Ncncncnc 55% Maska e erinda
  Anėtarėsimi
  Mar 2009
  Vendndodhja
  Atje ku isha dje...
  Postime
  5,014
  Gjinia
  Femer
  Reputacioni
  16
  ehhhhhhhhhh sa e sa here i kam harruar celsa e makines ne shtepi jam kthyer 100 here
  eshte e pa shmangshme.lere cel pastaj nuk numerohen me here por me mijra here,hahahahahahahahhaha

+ Pėrgjigju tek Diskutimi

Tema tė ngjashme

 1. Mesoni nese se keni nje lidhje te gabuar
  Nga kledii nė forum Tema Shoqėrore
  Pėrgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 13-04-2012, 09:55 PM
 2. Si tė mėsoni se jua pėrgjojnė telefonin
  Nga labja nė forum Smartphone
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 29-08-2011, 06:54 PM
 3. Pėrgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 07-07-2011, 10:44 AM
 4. Si te hapni makinen tuaj nese keni humbur celesat
  Nga EMAUS nė forum Kuriozitete
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 10-04-2009, 09:50 AM